Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zespół kierowany przez UH odkrył małą planetę za pomocą teleskopów Maunakea

Międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez University of Hawaii w Mānoa College, studenci i absolwenci odkryli jedną z najmniejszych planet, jakie kiedykolwiek znaleziono wokół odległej młodej gwiazdy.

Tysiące planet odkryto wokół innych gwiazd, ale to, co wyróżnia tę planetę, to fakt, że powstała na nowo i może być bezpośrednio obserwowana. Planeta o nazwie 2M0437b łączy się z garstką obiektów, które pogłębiają naszą wiedzę o tym, jak planety tworzą się i zmieniają w czasie, pomagając rzucić nowe światło na pochodzenie Układu Słonecznego i Ziemi. Szczegółowe badania zostały niedawno opublikowane w Comiesięczne zawiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.

„To przypadkowe odkrycie dodaje do elitarnej listy planet, które możemy obserwować bezpośrednio za pomocą naszych teleskopów” – wyjaśnia główny autor, Eric Gaidos, profesor UH Mānoa. Wydział Nauk o Ziemi. „Analizując światło z tej planety, możemy powiedzieć coś o jej składzie, być może gdzie i jak uformowała się w dysku gazu i pyłu, który już dawno zniknął wokół swojej gwiazdy macierzystej”.

Naukowcy szacują, że planeta jest kilka razy większa od Jowisza i że uformowała się wraz ze swoją gwiazdą kilka milionów lat temu, w czasie, gdy główne hawajskie wyspy pojawiły się po raz pierwszy nad oceanem. Planeta jest tak mała, że ​​wciąż jest gorąca od energii uwolnionej podczas jej formowania, a jej temperatura jest zbliżona do lawy wybuchającej z wulkanu Kīlauea.

Główne teleskopy Maunakea

W 2018 r. 2M0437b został po raz pierwszy zaobserwowany z Teleskop Subaru Na Maunakea przez Instytut Astronomii UH (IfA) z wizytą u badacza Teruyukiego Hirano. W ciągu ostatnich kilku lat był dokładnie badany za pomocą innych teleskopów na naszym Księżycu.

Gaidos i jego współpracownicy wykorzystali Obserwatorium Kecka w Maunakea do obserwowania położenia gwiazdy macierzystej poruszającej się po niebie, potwierdzając, że planeta 2M0437b rzeczywiście była towarzyszem gwiazdy, a nie odległym obiektem. Obserwacje trwały trzy lata, ponieważ gwiazda powoli poruszała się po niebie.

READ  Rosja twierdzi, że usterka oprogramowania i „czynnik ludzki” spowodowały, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wymknęła się spod kontroli

Planeta i jej gwiazda macierzysta leżą w gwiezdnym „przedszkolu” zwanym obłokiem Byka. 2M0437b znajduje się na znacznie szerszej orbicie niż planety Układu Słonecznego. Odległość między nim a Ziemią jest stukrotnością odległości między Ziemią a Słońcem, co ułatwia obserwację. Jednak wciąż potrzebna jest wyrafinowana optyka „adaptacyjna”, aby skompensować zniekształcenia obrazu spowodowane atmosferą ziemską.

„Do dokonania tego odkrycia potrzebne są dwa największe teleskopy na świecie, technologia optyki adaptacyjnej i czyste niebo Maunakea” – powiedział współautor Michael Liu, astronom z IfA. „Wszyscy czekamy na więcej takich odkryć i bardziej szczegółowe badania takich planet przy użyciu przyszłych technologii i teleskopów”.

przyszłe możliwości badawcze

Gromadzenie bardziej dogłębnych badań na nowo odkrytej planecie może nie być zbyt daleko. Obserwacje za pomocą teleskopów kosmicznych, takich jak NASA Hubble A wkrótce zostanie uruchomiony Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba Potrafi zidentyfikować gazy w jej atmosferze i ujawnić, czy planeta ma dysk złożony z Księżyca.

/Ogólne wydanie. Ten materiał pochodzi z oryginalnej organizacji (organizacji) i może mieć charakter czasowy i jest zredagowany dla jasności, stylu i długości. Wyrażone opinie i opinie są opiniami autora(ów). Zobacz w całości Tutaj.