Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ziemia nie jest „super”, bo Słońce miało pierścienie

Ta strona internetowa może zarabiać prowizje partnerskie z linków na tej stronie. Instrukcja użycia.

Gdy badamy wszechświat, astronomowie odkryli wiele tak zwanych „super-Ziemi”. Te skaliste planety mogą mieć masę kilkukrotnie większą od Ziemi, a w naszym Układzie Słonecznym nie ma odpowiednika. Ale dlaczego tak jest? Naukowcy z Rice University mogą mieć pomoc. Modelując nasz Układ Słoneczny za pomocą superkomputera, astrofizyk Andre Isidoro i jego koledzy wykazali, że Wpływ wczesnego formowania się pierścieni wokół Słońca na wielkość powstałych planet.

Omawiane pierścienie są cechą dysków protoplanetarnych. Kiedy formuje się nowa gwiazda, jej grawitacja zaczyna wpływać na pobliskie obłoki pyłu i gazu. Z biegiem czasu cząstki gromadzą się razem, a ich grawitacja przejmuje rolę, tworząc asteroidy, komety i planety. Około 30 procent gwiazd podobnych do Słońca kończy się gigantyczną Ziemią

Aby dowiedzieć się, co nas wyróżnia, zespół stworzył model Układu Słonecznego w oparciu o najnowsze badania astronomiczne. Przeprowadzili symulacje setki razy, w wyniku czego powstał układ słoneczny bardzo podobny do naszego, w tym pas asteroid między Marsem a Jowiszem, stabilne orbity planet wewnętrznych, dokładna masa Marsa (która jest często przeszacowana w innych modelach) i Ciała z pasa Kuipera na zewnątrz Neptuna.

Kluczem do tej dokładnej symulacji było skupienie się na „uderzeniach ciśnieniowych”. Kiedy rodzi się gwiazda, jej grawitacja działa na dysk protoplanetarny, wciągając materię do wewnątrz. Zmiany w tych cząstkach powodują powstawanie jam ciśnieniowych w obszarach, w których uwalniane są duże ilości odparowanego gazu. To może być to, co rozbiło nasz dysk pyłowo-gazowy na wyraźne pierścienie. Podobne struktury widzieliśmy w młodszych gwiazdach kilka lat świetlnych od nas (jak gwiazda HL Tau poniżej), więc jest to prawdopodobnie powszechne zjawisko w formowaniu się Układu Słonecznego.

robić tau

Młody Układ Słoneczny HL Tau widziany przez ALMA Radio Telescope Array.

Zespół postawił hipotezę, że skład naszego małego zakątka wszechświata był spowodowany trzema uderzeniami ciśnienia. Takie zadziory mogą powstawać na liniach sublimacji krzemianu, wody i tlenku węgla – z jednej strony jest to linia stała, az drugiej gaz. Na przykład najbliższy Słońcu w symulacji pierścień to miejsce, w którym dwutlenek krzemu zamienia się w parę. Substancje te zasilają planety wewnętrzne, takie jak Ziemia, ale ważnym aspektem jest również czas. W niektórych symulacjach późniejsze pojawienie się środkowej linii sublimacji wody (znanej również jako linia śniegu) dało gigantyczną Ziemię. Może to właśnie dzieje się we wszystkich innych układach słonecznych, które mają masywne planety skaliste.

READ  Opracowanie ukierunkowanego, niezawodnego, długotrwałego genetycznego wyłącznika zabijania

To wszystko wydarzyło się dawno temu i może być niemożliwe znalezienie wszystkich odpowiedzi na naszym własnym podwórku. Aby lepiej zrozumieć historię naszego Układu Słonecznego, trzeba będzie obserwować jak najwięcej innych. Obecnie większość młodych gwiazd jest otoczona chmurami gazu, które przesłaniają instrumenty, takie jak Hubble. Jednakże Nowo wystrzelony Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba Działa w średniej podczerwieni, dzięki czemu możesz przejrzeć te bariery. Teleskop powinien być gotowy do działania jeszcze w tym roku.

Czytaj teraz: