Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022: Jak polityka, COVID-19 i narodziny przemysłu wpłyną na chińskie igrzyska

W 2008 r. Chiny wykorzystały Letnie Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, aby ogłosić się na światowej scenie, którą mogą zaoferować tylko mega-wydarzenia.

Pojawiły się kwestie wolności prasy i dostępu do Internetu, które groziły wykolejeniem Igrzysk, ale rozwiązanie wynegocjował współprzewodniczący Komitetu Koordynacyjnego Igrzysk MKOl – i były wiceprzewodniczący MKOl – Australijczyk Kevan Gosper.

Trzynaście lat później Pekin stał się pierwszym miastem na świecie, które gościło zarówno letnie, jak i zimowe igrzyska olimpijskie, a wolność prasy ponownie stała się problemem, ale krajobraz negocjacji jest zupełnie inny.

W tym czasie Chiny rosły. Teraz pod każdym względem Chiny są supermocarstwem. Nie spełnia już wymagań dyktowanych przez innych. Teraz Chiny są decydentem.

Chiny nie muszą już witać świata – zwłaszcza z tym, co postrzegają jako obsesję Zachodu na punkcie praw człowieka w tym kraju, a zamiast tego ponownie spoglądają do wewnątrz.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022 są wykorzystywane do rozpoczęcia zupełnie nowej branży – sportów zimowych jako działalności dla 300 milionów Chińczyków dzięki budowie obiektów ukończonych w całym kraju, już znacznemu wzrostowi światowego przemysłu odzieży sportowej i związanym z tym korzyściom zdrowotnym, które aktywne życie może prowadzić do starzenia się populacji.

W tym tygodniu Chiński Klub Korespondentów Zagranicznych (FCCC) w Pekinie opublikował 31-punktowy wątek na Twitterze dotyczący swoich obaw związanych z brakiem przejrzystości i jasności ze strony Pekińskiego Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich (BOCOG) oraz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. (Międzynarodowy Komitet Olimpijski) w związku z „Raportami z Igrzysk Olimpijskich w Chinach”.

Ludzie ubrani w kolorowe ubrania stoją przed transparentami z napisem Pekin 2022.
Chiny wiążą duże nadzieje z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi, które wykraczają poza same igrzyska.(Dostarczono: Du Baihua / Olympic.org)

FCCC nie jest jedyną grupą wzywającą do natychmiastowego działania zarówno ze strony lokalnych organizatorów, jak i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Za kulisami niektóre z największych światowych firm medialnych – reprezentowane przez News Media Alliance (NMC) – są rozgniewane zmianami od dawna ustalonych zasad dotyczących relacjonowania wydarzeń z przeszłości, takich jak zapalanie znicza olimpijskiego i rotacja znicza olimpijskiego.

READ  Bev Brock zmarła w wieku 77 lat. Żona Petera Brocka cierpiała na raka

MKOl był praktycznie niewidoczny, a Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich w Pekinie nie reaguje w sposób wymagany przez terminy w zagranicznych mediach.

W 2008 roku Gosper negocjował z wysokimi urzędnikami w Pekinie, aby zakończyć to, co wydawało się poważnym kryzysem dla zagranicznych mediów, które borykają się z przeszkodami w wykonywaniu swojej pracy.

„Cóż, po pierwsze, nie działaliśmy pod wpływem wirusa COVID” – powiedział Josper The Ticket.

„Władze Pekinu, komitet organizacyjny, były gotowe do współpracy pod każdym względem i zrozumiały, że nalegamy na wolność prasy i transmisję otwartych gier na całym świecie”.

Jak COVID odgrywa rolę w zakresie ubezpieczenia

Wielu uważa, że ​​COVID-19 jest używany jako wygodna wymówka do zmiany środowiska pracy na Igrzyskach Olimpijskich poprzez ograniczenie dostępu dla sportowców, urzędników i miejsc.

Z drugiej strony jest niechętny do ryzyka MKOl, zdający sobie sprawę, jak słabe byłyby media, gdyby doszło do poważnego wybuchu wirusa w wiosce sportowców lub wśród pracowników olimpijskich, w tym w jednostce medialnej.

Co więcej, istnieje polityka zakazu rozprzestrzeniania się wirusa Corona w Chinach, a pekińscy urzędnicy zamykają niektóre miejsca rozrywki i ostrzegają każdego, kto podróżował daleko w podróż służbową, aby nie wracał, pomimo tylko 31 nowych infekcji zgłoszonych od połowy października , według Financial Times w Londynie.

W tym tygodniu 30 000 odwiedzających Shanghai Disneyland zostało zamkniętych po tym, jak osoba, która była w parku, uzyskała pozytywny wynik testu. Zespoły pracowników służby zdrowia w kombinezonach ochronnych przybyły na obowiązkowe testy, zanim ktokolwiek będzie mógł odejść.

Według Jospera, ponieważ późne igrzyska olimpijskie w Tokio kończą się dopiero w sierpniu tego roku, koncentracja na budowaniu relacji i zaufania z przedstawicielami Pekinu przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w lutym jest utrudniona.

READ  „Zamiar” Red Bulla wobec Pereza pozostawia miejsce na znajomy manewr

„Mieliśmy bardzo bliskie stosunki robocze z Chińczykami (przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2008 r.), odbyliśmy wiele wizyt, mieliśmy wiele spotkań” – powiedział.

„Było w to zaangażowanych wiele osób, więc wszyscy podróżowaliśmy razem przez długi czas, a poprzednie gry były dwa lata temu.

„Chińczycy są bardzo dotknięci COVID, a cały poprzedni okres został skompresowany pod względem ruchu, wymiany poglądów itp. W tym okresie”.

Innym czynnikiem jest brak nieistniejącego już, ale wpływowego komitetu prasowego, na którego czele stoi Josper.

„Jedyną wspólną cechą, na przykład między 2008 a 2022 rokiem, jest nazwa” – powiedział.

„Potem wszystko jest inne… Chodzi o COVID, nie ma komitetu prasowego, granice są zamknięte, jest zaniepokojenie ze strony prasy, ponieważ granice są zamknięte, [and] Bardzo trudno jest dostać się na loty do iz Pekinu.

„Jak dotąd loty z Ameryki Północnej i z Europy są bardzo ograniczone i bardzo niepewne, więc wszystko to zwiększa frustrację prasy czekającej na dobrą robotę, a także Chińczyków, którzy chcą wykonać dobrą robotę.

„Dla Chińczyków bardzo ważne jest, aby te gry były postrzegane jako udane w taki sam sposób, w jaki pojawiło się Tokio”.

Walcz, by być lepszym niż Japonia

To spostrzeżenie nie do przecenienia. Biorąc pod uwagę historię obu krajów, sukces Japonii w zorganizowaniu stosunkowo bezwypadkowych igrzysk olimpijskich w erze COVID-19 stanowi wyzwanie dla Chin, aby radzić sobie lepiej.

Domyślnie nie jest opcją, co oznacza, że ​​protokoły dotyczące gier będą prawdopodobnie bardziej rygorystyczne dla wszystkich, nie tylko dla trybów pracy.

Podczas gdy Zachód w naturalny sposób skupi się na COVID-19, ograniczeniach zgłaszania i trudnej sytuacji 1 miliona Ujgurów przetrzymywanych w tym, co Chiny nazywają „obozami reedukacyjnymi”, same chińskie władze są bardziej zainteresowane oferowaniem swojej siły przemysłowej gospodarzom. gry.

Większe znaczenie – z punktu widzenia rządu – w przekazywaniu historii rozgrywek będą miały w Chinach głównie kontrolowane przez państwo media.

Dla nich będzie to opowieść o tworzeniu przemysłu sportów zimowych zbudowanego na inwestycji wartej ponad 140 miliardów dolarów, skupionej na czterech głównych politykach wprowadzonych po tym, jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyznał Pekinowi Igrzyska w 2015 roku:

  • Program Rozwoju Sportów Śnieżnych i Śnieżnych (2016-2025)
  • Krajowy Plan Budowy Śniegu i Sportów Śnieżnych (2016-2022)
  • Plan działania na rzecz rozwoju turystyki śnieżnej (2021-2023)
  • Narodowy Plan Fitness (2016-2020)
READ  UNITED BENEFITS HOLDING przejmuje „Silver Forum” jako transakcję udziałów we Wrocławiu: Vienna Holding Company Holding Company numer jeden w Polsce

W ciągu 14 lat od Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku wiele się zmieniło. W 2022 r. chiński rząd może nie dbać o to, czy zagraniczne media zdecydują się przyjechać, czy trzymać się z daleka.

„Od 2008 roku nastąpiła fundamentalna zmiana w rozwoju Chin i perspektywach Chin dla reszty świata”, powiedział Gosper.

„Więc nie jest niespodzianką, że widzimy inne Chiny niż te, z którymi mieliśmy do czynienia w 2008 roku. W tamtych czasach musieli się uczyć, słuchali.

„Ale w międzyczasie COVID zmienił się i wpłynął na stosunek wszystkich do gier… i każdej innej aktywności”.

Kevan Gosper przemawiający w Pekinie w 2008 roku.
Kevan Gosper mówi, że wiele się zmieniło od czasu, gdy Pekin był gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku.(AP: Greg Baker, Plik)

Zmieniły się również stosunki MKOl z Chinami. Chińskie firmy Alibaba Group i Mengniu Dairy Company przeznaczają około 5 miliardów dolarów na program sponsorowania partnerów olimpijskich.

Odzież codzienną i mundury dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego dostarczają również chińskie firmy Anta Sportswear i HYX.

Zapytany, czy to zmniejszyło prawdopodobieństwo, że MKOl będzie poruszał sporne kwestie z urzędnikami w Pekinie, Gosper powiedział: „Nie sądzę, aby MKOl był zaniepokojony rosnącym znaczeniem finansów, które będą pochodzić z Pekinu”.

„MKOl jest nadal bardzo dobrze wspierany środkami finansowymi pochodzącymi z wielu innych części świata i nie uważałbym tego za duży problem.

„Możliwe, że MKOl był trochę zmęczony ostatnimi igrzyskami w Tokio, ponieważ tak wielu jeździło na tym i udało im się utrzymać te mecze.

„Może się trochę powstrzymywać, ale to jedyny komentarz, jaki mogę w tej chwili zrobić”.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022 potrwają od 4 do 20 lutego 2022 r.

Oczekuje się, że Australia wyśle ​​drużynę około 40 sportowców.