Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zimowy lód morski na Antarktydzie osiąga rekordowo niski poziom, budząc obawy klimatyczne – 25 września 2023 o 15:13 EDT

Zimowy lód morski na Antarktydzie osiąga rekordowo niski poziom, budząc obawy klimatyczne – 25 września 2023 o 15:13 EDT

25 września (Reuters) – Lód morski otaczający ocean wokół Antarktydy osiągnął tej zimy rekordowo niski poziom, budząc obawy naukowców dotyczące wpływu zmian klimatycznych na Antarktydę, podało w poniedziałek amerykańskie Narodowe Centrum Danych o Śniegu i Lodzie (NSIDC). Mocowania słupowe.

Naukowcy ostrzegają, że ta zmiana może mieć poważne konsekwencje dla zwierząt, takich jak pingwiny, które rozmnażają się i wychowują swoje młode na lodzie morskim, a jednocześnie przyspieszają globalne ocieplenie poprzez zmniejszenie ilości światła słonecznego odbijanego przez biały lód z powrotem w przestrzeń kosmiczną.

NSIDC twierdzi, że szczyt pokrywy lodowej Antarktyki osiągnął w tym roku 10 września, kiedy obejmował 16,96 miliona kilometrów kwadratowych (6,55 miliona mil kwadratowych), co stanowiło najniższe zimowe maksimum od rozpoczęcia pomiarów satelitarnych w 1979 r. O około 1 milion kilometrów kwadratowych mniej niż w poprzednim Rekord zimowy ustanowiony w 1986 r.

„To nie tylko rekordowy rok, to bardzo rekordowy rok” – powiedział Walt Meyer, główny naukowiec w NSIDC.

NSIDC stwierdziło w oświadczeniu, że liczby mają charakter wstępny, a pełna analiza zostanie opublikowana w przyszłym miesiącu.

Na półkuli południowej pory roku są odwrócone, a lód morski zwykle osiąga maksimum około września pod koniec zimy, a później topnieje do najniższego punktu w lutym lub marcu, gdy lato dobiega końca.

Zasięg letniego lodu morskiego na Antarktydzie również osiągnął w lutym rekordowo niski poziom, pobijając poprzedni rekord ustanowiony w 2022 r.

W ciągu ostatniej dekady Arktyka mocno ucierpiała ze względu na zmiany klimatyczne, w wyniku czego lód morski szybko się pogarszał, a region północny ocieplał się cztery razy szybciej niż średnia światowa.

Chociaż zmiany klimatyczne przyczyniają się do topnienia lodowców na Antarktydzie, nie jest pewne, w jakim stopniu rosnące temperatury będą miały wpływ na lód morski w pobliżu Antarktydy. Zasięg lodu morskiego wzrósł tam w latach 2007–2016.

READ  Naukowcy w końcu kończą dekodowanie całego ludzkiego genomu

Zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w kierunku rekordowo niskich warunków, wzbudziły wśród naukowców obawy, że zmiany klimatyczne mogą w końcu ukazać się w lodzie morskim Antarktyki.

Choć Mayer przestrzegł, że jest za wcześnie, aby to stwierdzić, artykuł akademicki opublikowany na początku tego miesiąca w czasopiśmie Communications Earth and Environment wskazał na zmianę klimatu jako możliwy czynnik.

Badanie wykazało, że rosnące temperatury oceanów, spowodowane głównie emisją gazów cieplarnianych powodowaną przez człowieka, przyczyniają się do spadku poziomu lodu morskiego obserwowanego od 2016 r.

„Kluczowym przesłaniem jest to, że aby chronić te zamarznięte części świata, które są naprawdę ważne z wielu powodów, naprawdę musimy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych” – powiedział Arian Borich, badacz lodu morskiego na australijskim Uniwersytecie Monash, który współautorem badania.”

(Raport: Jake Spring, montaż: Bill Berkrot)