Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Związek Radziecki: dlaczego i jak upadł?

Związek Radziecki: dlaczego i jak upadł?

po Rewolucja rosyjska, związek Radziecki (ZSRR) w 1922 r. Po Koniec II wojny światowej W 1945 roku wyłoniła się jako jedno z dwóch dominujących mocarstw światowych, wraz z Zjednoczone państwo. Dlatego wielu uważało, że przetrwa dziesięciolecia, a nawet stulecia. Jednak te prognozy były błędne, a Związek Radziecki został rozwiązany na początku lat 90. Ale co spowodowało ten upadek? Jak kraj o tak wielkiej sile i wpływach mógł przestać istnieć w stosunkowo krótkim czasie? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie będzie tematem tego artykułu.

Michaił Gorbaczow był ostatnim przywódcą Związku Radzieckiego aż do jego rozpadu w 1991 roku.

11 marca 1985 r. Michał Gorbaczow Został sekretarzem generalnym ZSRR. Leonida BreżniewaOstatni sowiecki przywódca mający realne wpływy, stłumił sprzeciw polityczny, ale kierował gospodarką w stagnacji (klęska nie pomogła). inwazja na Afganistan). Gorbaczow starał się rozwiązać te problemy, uważając je za fatalne dla systemu sowieckiego. Dlatego między innymi uchwalił dwie główne polityki: pieriestrojka (restrukturyzacja gospodarcza) f głasnost (otwartość). związane z pieriestrojkaGorbaczow otworzył wysoce scentralizowaną i planową gospodarkę radziecką na pewne ograniczone formy wolnej przedsiębiorczości. Być może najbardziej sugestywnym tego przykładem jest pierwszy McDonald’s w Moskwa w 1990 r. Z drugiej strony głasnost Wiązało się to ze zwiększonymi, choć ograniczonymi, formami wolności wypowiedzi. Gorbaczow uważał, że przyznanie większej swobody w tym zakresie zachęci do konstruktywnej krytyki, która z kolei poprawi system sowiecki.

Znak wskazujący na niebezpieczeństwo promieniowania jądrowego w Czarnobylu na Ukrainie.

podczas gdy pieriestrojka Miało to jednak pewne pozytywne skutki, ponieważ nie było nawet w przybliżeniu tak skuteczne, jak liczył Gorbaczow. Co więcej, zamiast reformować system sowiecki, głasnost Ograniczona „otwartość” powodowała wielkie napięcia. Na przykład Gorbaczow wciąż próbuje ukryć plik 1986 Katastrofa w Czarnobylu, w którym ostatecznie zginęły tysiące. Po odkryciu wywołało oburzenie wśród wielu obywateli radzieckich, przeradzając się w masowe protesty skupione na straszliwych wynikach środowiskowych ZSRR. W kolejnych latach, od niedalekiej przyszłości, pojawiało się coraz więcej protestów kraje bałtyckieDla mnie KaukazDla mnie Ukraina. Chociaż te demonstracje różniły się nieco dokładnym celem, wszystkie wyrażały ogólne niezadowolenie z rządu sowieckiego. W połączeniu z i tak już problematyczną gospodarką – której nie pomogły koszty odbudowy Czarnobyla i wspomniana wojna w Afganistanie – Związek Radziecki był w bardziej tragicznej sytuacji niż wcześniej.

READ  Banki centralne Ukrainy i Polski w czasie wojny
Obraz muru berlińskiego.

Do 1989 roku protesty te przekształciły się w pełnoprawne ruchy rewolucyjne, nie tylko w Związku Radzieckim, ale na całym świecie. blok wschodni. W lutym tego roku Solidarność, niezależny polski związek zawodowy i ruch antyautorytarny, zdobyła wielu swoich członków w pierwszych częściowo wolnych wyborach. W kwietniu zdemontowano 150 mil drutu kolczastego na granicy austro-węgierskiej. Jednak być może najbardziej znaczącym wydarzeniem była awaria mur berliński 9 listopada. Rząd NRD ogłosił tego dnia, że ​​dozwolona będzie ograniczona granica z Zachodem. Ze względu na liczbę osób próbujących przejść, strażnicy otworzyli szlaban dla wszystkich, skutecznie wypełniając lukę między nimi wschód i Zachodnie Niemcy.

Związek Radziecki został rozwiązany w 1991 roku.

Po upadku muru berlińskiego kilka republik radzieckich ogłosiło niepodległość. Niektóre z najbardziej znaczących przykładów są włączone Estonia, ŁotwaI Litwa, wszyscy proklamowali państwowość w 1990 roku. Jednak być może najpoważniejszym ciosem dla Związku Radzieckiego była utrata rosyjskiego poparcia. Podczas zamieszek z poprzednich lat coraz więcej Rosjan uważało, że więcej pieniędzy należy wydawać na Rosję niż na inne części Związku Radzieckiego. jeden z tych nacjonalistów, Borys Jelcyn Został wybrany na prezydenta Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w czerwcu 1991 r. Wybory te zasygnalizowały, że Związek Radziecki był w pełnym rozkwicie, a Rosja zapewniała zdecydowaną większość ludności i wsparcie gospodarcze. Ostatecznie, pomimo napięć, a nawet próby zamachu stanu dokonanej przez sowieckich twardogłowych, seria porozumień i porozumień zakończyła się głosowaniem parlamentu radzieckiego za zaprzestaniem istnienia Związku Radzieckiego 26 grudnia 1991 r.

Upadek Związku Radzieckiego jest chaotyczny i złożony. Żaden krótki esej nie oddaje tego sprawiedliwie. Miejmy jednak nadzieję, że rzucimy trochę światła na to, dlaczego i jak wyginął jeden z najpotężniejszych narodów XX wieku.