po Rewolucja rosyjska, związek Radziecki (ZSRR) w 1922 r. Po Koniec II wojny światowej W 1945 roku wyłoniła się jako jedno z dwóch dominujących mocarstw światowych, wraz z Zjednoczone państwo. Dlatego wielu uważało, że przetrwa dziesięciolecia, a nawet stulecia. Jednak te prognozy były błędne, a Związek Radziecki został rozwiązany na początku lat 90. Ale co spowodowało ten upadek? Jak kraj o tak wielkiej sile i wpływach mógł przestać istnieć w stosunkowo krótkim czasie? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie będzie tematem tego artykułu.
11 marca 1985 r. Michał Gorbaczow Został sekretarzem generalnym ZSRR. Leonida BreżniewaOstatni sowiecki przywódca mający realne wpływy, stłumił sprzeciw polityczny, ale kierował gospodarką w stagnacji (klęska nie pomogła). inwazja na Afganistan). Gorbaczow starał się rozwiązać te problemy, uważając je za fatalne dla systemu sowieckiego. Dlatego między innymi uchwalił dwie główne polityki: pieriestrojka (restrukturyzacja gospodarcza) f głasnost (otwartość). związane z pieriestrojkaGorbaczow otworzył wysoce scentralizowaną i planową gospodarkę radziecką na pewne ograniczone formy wolnej przedsiębiorczości. Być może najbardziej sugestywnym tego przykładem jest pierwszy McDonald’s w Moskwa w 1990 r. Z drugiej strony głasnost Wiązało się to ze zwiększonymi, choć ograniczonymi, formami wolności wypowiedzi. Gorbaczow uważał, że przyznanie większej swobody w tym zakresie zachęci do konstruktywnej krytyki, która z kolei poprawi system sowiecki.
podczas gdy pieriestrojka Miało to jednak pewne pozytywne skutki, ponieważ nie było nawet w przybliżeniu tak skuteczne, jak liczył Gorbaczow. Co więcej, zamiast reformować system sowiecki, głasnost Ograniczona „otwartość” powodowała wielkie napięcia. Na przykład Gorbaczow wciąż próbuje ukryć plik 1986 Katastrofa w Czarnobylu, w którym ostatecznie zginęły tysiące. Po odkryciu wywołało oburzenie wśród wielu obywateli radzieckich, przeradzając się w masowe protesty skupione na straszliwych wynikach środowiskowych ZSRR. W kolejnych latach, od niedalekiej przyszłości, pojawiało się coraz więcej protestów kraje bałtyckieDla mnie KaukazDla mnie Ukraina. Chociaż te demonstracje różniły się nieco dokładnym celem, wszystkie wyrażały ogólne niezadowolenie z rządu sowieckiego. W połączeniu z i tak już problematyczną gospodarką – której nie pomogły koszty odbudowy Czarnobyla i wspomniana wojna w Afganistanie – Związek Radziecki był w bardziej tragicznej sytuacji niż wcześniej.
Do 1989 roku protesty te przekształciły się w pełnoprawne ruchy rewolucyjne, nie tylko w Związku Radzieckim, ale na całym świecie. blok wschodni. W lutym tego roku Solidarność, niezależny polski związek zawodowy i ruch antyautorytarny, zdobyła wielu swoich członków w pierwszych częściowo wolnych wyborach. W kwietniu zdemontowano 150 mil drutu kolczastego na granicy austro-węgierskiej. Jednak być może najbardziej znaczącym wydarzeniem była awaria mur berliński 9 listopada. Rząd NRD ogłosił tego dnia, że dozwolona będzie ograniczona granica z Zachodem. Ze względu na liczbę osób próbujących przejść, strażnicy otworzyli szlaban dla wszystkich, skutecznie wypełniając lukę między nimi wschód i Zachodnie Niemcy.
Po upadku muru berlińskiego kilka republik radzieckich ogłosiło niepodległość. Niektóre z najbardziej znaczących przykładów są włączone Estonia, ŁotwaI Litwa, wszyscy proklamowali państwowość w 1990 roku. Jednak być może najpoważniejszym ciosem dla Związku Radzieckiego była utrata rosyjskiego poparcia. Podczas zamieszek z poprzednich lat coraz więcej Rosjan uważało, że więcej pieniędzy należy wydawać na Rosję niż na inne części Związku Radzieckiego. jeden z tych nacjonalistów, Borys Jelcyn Został wybrany na prezydenta Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w czerwcu 1991 r. Wybory te zasygnalizowały, że Związek Radziecki był w pełnym rozkwicie, a Rosja zapewniała zdecydowaną większość ludności i wsparcie gospodarcze. Ostatecznie, pomimo napięć, a nawet próby zamachu stanu dokonanej przez sowieckich twardogłowych, seria porozumień i porozumień zakończyła się głosowaniem parlamentu radzieckiego za zaprzestaniem istnienia Związku Radzieckiego 26 grudnia 1991 r.
Upadek Związku Radzieckiego jest chaotyczny i złożony. Żaden krótki esej nie oddaje tego sprawiedliwie. Miejmy jednak nadzieję, że rzucimy trochę światła na to, dlaczego i jak wyginął jeden z najpotężniejszych narodów XX wieku.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu