Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Przymusowa repatriacja Ukraińców na Ukrainę może zaszkodzić polskiej gospodarce – Forbes

Przymusowa repatriacja Ukraińców na Ukrainę może zaszkodzić polskiej gospodarce – Forbes

Ukraińscy żołnierze. Galeria zdjęć: Getty Images

Polska jest gotowa pomóc Ukrainie w repatriacji żołnierzy, ale jeśli tak się stanie, będzie to miało wpływ na polską gospodarkę.

źródło: Forbesa

Detale: Minister obrony Polski Władysław Kosiniak-Kamisz powiedział, że Warszawa jest gotowa pomóc władzom ukraińskim w repatriacji mężczyzn, dodając, że „wszystko jest możliwe”, jeśli chodzi o mechanizmy, z których Polska mogłaby skorzystać.

„Forbes” podaje, że decyzja ta może znacząco wpłynąć na polską gospodarkę. Spośród ponad miliona Ukraińców, którzy przybyli do Polski od początku zakrojonej na szeroką skalę rosyjskiej inwazji, 371 tys. mężczyzn jest zobowiązanych do służby wojskowej i zgodnie z ukraińskim prawem mogą zostać zmobilizowani. . Prawo.

Z raportu Deloitte wynika, że ​​uchodźcy ukraińscy w 2023 r. wnieśli 0,7–1,1% do PKB Polski i szacuje się, że w dłuższej perspektywie wpływ ten wzrośnie do 0,9–1,35%.

Dzięki wzrostowi zagregowanych wynagrodzeń, wyższej konsumpcji prywatnej oraz napływowi kapitału zagranicznego dochody sektora finansów publicznych w 2022 roku wzrosły o 10,1-13,7 mld zł (2525-3425 mld dolarów) i 14,7-19,9 mld zł (3675-4975 mld dolarów). , 1 miliard) w 2023 r., co znacząco zrównoważy wydatki publiczne na uchodźców w wysokości 15 miliardów złotych (3,75 miliarda dolarów) w 2022 roku i 5 miliardów złotych (1,25 miliarda dolarów) w 2023 roku, wynika z raportu.

Większość Ukraińców w Polsce pracuje w produkcji przemysłowej, transporcie i usługach budowlanych, a blisko połowa z nich pracuje na stanowiskach poniżej ich faktycznych kwalifikacji.

Ponadto w ubiegłym roku około 10% nowych jednoosobowych firm w Polsce zostało utworzonych przez Ukraińców, z czego najwięcej działało w branżach: budownictwo, informacja i komunikacja oraz pozostałe usługi.

Większość Ukraińców, którzy przybyli do Polski po lutym 2022 r., uzyskała tymczasową ochronę, umożliwiającą im pracę i korzystanie z usług państwowych nawet bez ważnego dowodu osobistego. Zapis ten wygasa jednak 30 czerwca i nie wiadomo, czy zostanie przedłużony.

READ  Gina Rinehart przejmuje australijską markę odzieżową Driza-Bone

Kijów i Warszawa podpisały porozumienie o uproszczeniu wykonywania orzeczeń sądowych w obu krajach, co oznacza, że ​​zaoczne postanowienia o uniknięciu obowiązku mobilizacji na Ukrainie mogą być z sukcesem wdrażane w Polsce – mówi Andriy Arkanyuk, specjalista ds. legalizacji pracy w agencji pracy Contrain Grupa. .

„Jeśli tak się stanie na dużą skalę, może nastąpić masowy exodus obywateli Ukrainy w wieku poborowym z Polski” – zauważył.

tło:

Ingrida Simonetti, premier Litwy, zaprzeczyła wcześniej doniesieniom, że jej kraj pomoże Ukrainie w repatriacji mężczyzn w wieku poborowym.

Olha Stefanyshina, wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, potwierdziła, że ​​Ukraina przyzwyczajenie Przymusowa repatriacja ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym z innych krajów.

Ambasador RP na Ukrainie Jarosław Gozy powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby Polska pomogła Kijówowi w przymusowym powrocie Ukraińców w wieku poborowym i spodziewa się kontynuacji dyskusji na ten temat wśród krajów UE.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraińcy, którzy opuścili Ukrainę, będą musieli wrócić, aby odbudować zdewastowaną gospodarkę kraju.

obsługuje przychodzi lub staje się Nasz pasterz!