W Grecji szaleją dziesiątki pożarów lasów, a inne części regionu borykają się z upałami w związku z trwającym w Europie ekstremalnym latem.
Ponad 20 krajów otrzymało ostrzeżenia dotyczące wysokich temperatur, a w niektórych obszarach temperatury osiągnęły rekordowy poziom.
„To jak warunki wojenne”.
Setki strażaków w Grecji walczy z 65 pożarami lasów, które wybuchły w ciągu ostatnich kilku dni – podała w poniedziałek państwowa agencja informacyjna ANMA, powołując się na Yiannisa Artopiosa, urzędnika greckiej straży pożarnej.
Według straży pożarnej niektóre z głównych trwających pożarów mają miejsce w północno-wschodnim greckim mieście Alexandroupolis, skąd od soboty ewakuowano 13 społeczności.
We wtorek ewakuowano dwustu pacjentów z dwóch szpitali w mieście. Nikos Geoktsidis, pielęgniarka w szpitalu Alexandroupolis, porównał sytuację do wojny, mówiąc agencji Reuters: „Pracuję od 27 lat i nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego. To naprawdę wojenne warunki”.
Według unijnej służby zarządzania kryzysowego Copernicus od poniedziałku pożary objęły ponad 8500 hektarów.
Unia Europejska wysłała dwa samoloty strażackie z Cypru i zespół 50 strażaków z Rumunii, aby pomóc Grecji w opanowaniu pożarów.
„Znajdujemy się w sytuacji awaryjnej 5. kategorii, podobnie jak we wtorek, ze względu na bardzo wysokie temperatury i porywisty wiatr” – powiedział w poniedziałek Artopios z greckiej straży pożarnej, według agencji prasowej ANMA.
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez powiedział w poniedziałek podczas wizyty na hiszpańskiej wyspie, że rząd hiszpański uzna obszary dotknięte pożarami lasów na Teneryfie za „obszar klęski”, gdy ogień zostanie opanowany.
Po pożarach w niektórych częściach Grecji i Hiszpanii temperatury w innych częściach Europy osiągnęły rekordowy poziom.
MeteoAlarm, sieć europejskich krajowych serwisów pogodowych, podała, że 21 krajów na całym kontynencie otrzymało ostrzeżenia dotyczące upałów, z czego sześć otrzymało ostrzeżenia o czerwonych upałach – najwyższy poziom.
Francja należy do krajów najbardziej dotkniętych.
Krajowa agencja meteorologiczna Meteo France ostrzegła w niedzielę, że fala upałów w tym tygodniu będzie „najgorętsza latem 2023 r.”, dodała, że rzadko zdarza się, aby fala upałów o takim „dotkliwości” miała miejsce późnym latem.
W poniedziałek w czterech francuskich departamentach: Ardèche, Drôme, Haute-Loire i Rhône ogłoszono „czerwone” alerty dotyczące fali upałów.
We wszystkich tych regionach temperatury są bardzo wysokie, a w niektórych przypadkach przekraczają 40 stopni Celsjusza.
W rozmowie z BFMTV, filią CNN, francuski minister zdrowia Aurelian Rousseau powiedział w poniedziałek, że „Francja może osiągnąć temperatury, których wcześniej nie mierzono”.
Według danych klimatologa i historyka pogody Maximiliano Herrery niektóre rekordy zostały już pobite.
Powiedział, że rekordy wszechczasów zostały pobite w trzech gminach, w tym w Puy Saint-Martin w Drôme, gdzie w poniedziałek temperatura sięgnęła 42,5°C.
Rousseau ostrzegł Francuzów, aby w nadchodzących dniach zachowali „szczególną czujność”, podkreślając, że ochrona osób starszych, małych dzieci, osób izolowanych i niepełnosprawnych pozostaje „w centrum uwagi” obaw rządu.
Wysokie temperatury są również we Włoszech, które w tym roku doświadczyły kilku fal upałów. W poniedziałek w Savonie na północnym zachodzie zanotowano rekordową temperaturę 39,1°C.
Szwajcaria również doświadcza wzrostu temperatur.
Szwajcarska służba pogodowa MeteoSchweiz podała, że pobity został nowy rekord wysokości „poziomu zamarzania” – punktu nad Ziemią, w którym temperatura spada do -0°C.
Balon meteorologiczny musiał wznieść się na rekordową wysokość 5298 metrów (17381 stóp) nad poziomem morza, zanim osiągnął granicę zera stopni, poinformował MeteoSchweiz w poniedziałek na X (dawniej Twitterze). To najwyższy poziom zamarzania od rozpoczęcia pomiarów w 1954 r.
Istnieją poważne obawy co do tego, co to oznacza dla stanu lodowców w kraju. W ubiegłym roku szwajcarskie lodowce odnotowały najgorsze tempo topnienia od czasu rozpoczęcia pomiarów, tracąc sześć procent swojej pozostałej objętości.
Oczekuje się, że fala upałów w Europie potrwa co najmniej do środy, zanim ochłodzenie przyniesie chwilę wytchnienia.
Naukowcy nie mają wątpliwości, że tego rodzaju ekstremalne warunki pogodowe, których doświadczymy tego lata w Europie i innych częściach półkuli północnej, staną się coraz częstsze i bardziej niebezpieczne, w miarę jak ludzie będą nadal spalać paliwa kopalne ogrzewające planetę.
Lipiec był najgorętszym miesiącem w historii Ziemi, a naukowcy odkryli, że fala upałów, która przetoczyła się przez Morze Śródziemne, a także część Stanów Zjednoczonych, byłaby praktycznie niemożliwa bez kryzysu klimatycznego spowodowanego przez człowieka.
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych