Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

18 ciał odnaleziono podczas pożarów, które szaleją w Grecji, a Europę dotyka kolejna fala upałów

18 ciał odnaleziono podczas pożarów, które szaleją w Grecji, a Europę dotyka kolejna fala upałów

Podczas pożaru odnaleziono spalone ciała 18 osób Grecja We wtorek i stanach ok Europa tli się pod drugim Silna fala upałów.
Ciała znalezione w pobliżu wioski w północnej Grecji mogły należeć do imigrantów. Cytował Reuters Według słów strażaków. W poniedziałek w pożarze na północny zachód od stolicy, Aten, zginęła kolejna osoba.

W Grecji szaleją dziesiątki pożarów lasów, a inne części regionu borykają się z upałami w związku z trwającym w Europie ekstremalnym latem.

Płomienie palą las podczas pożaru lasu we wsi Avantas, niedaleko miasta Alexandroupolis, w północno-wschodnim regionie Evros, Grecja, poniedziałek, 21 sierpnia 2023 r. (AP Photo/Achilias Shiras)

Ponad 20 krajów otrzymało ostrzeżenia dotyczące wysokich temperatur, a w niektórych obszarach temperatury osiągnęły rekordowy poziom.

„To jak warunki wojenne”.

Setki strażaków w Grecji walczy z 65 pożarami lasów, które wybuchły w ciągu ostatnich kilku dni – podała w poniedziałek państwowa agencja informacyjna ANMA, powołując się na Yiannisa Artopiosa, urzędnika greckiej straży pożarnej.

Według straży pożarnej niektóre z głównych trwających pożarów mają miejsce w północno-wschodnim greckim mieście Alexandroupolis, skąd od soboty ewakuowano 13 społeczności.

We wtorek ewakuowano dwustu pacjentów z dwóch szpitali w mieście. Nikos Geoktsidis, pielęgniarka w szpitalu Alexandroupolis, porównał sytuację do wojny, mówiąc agencji Reuters: „Pracuję od 27 lat i nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego. To naprawdę wojenne warunki”.

Według unijnej służby zarządzania kryzysowego Copernicus od poniedziałku pożary objęły ponad 8500 hektarów.

Unia Europejska wysłała dwa samoloty strażackie z Cypru i zespół 50 strażaków z Rumunii, aby pomóc Grecji w opanowaniu pożarów.

„Znajdujemy się w sytuacji awaryjnej 5. kategorii, podobnie jak we wtorek, ze względu na bardzo wysokie temperatury i porywisty wiatr” – powiedział w poniedziałek Artopios z greckiej straży pożarnej, według agencji prasowej ANMA.

W tym roku Grecja doświadczyła niszczycielskiego sezonu pożarów Najgorsze odnotowane pożary w lipcu co najmniej od 2003 r.
Ludzie reagują, próbując ugasić pożar lasu we wsi Avantas, niedaleko miasta Alexandroupolis, w północno-wschodnim regionie Ewros, Grecja, poniedziałek, 21 sierpnia 2023 r.
Ludzie reagują, próbując ugasić pożar lasu we wsi Avantas, niedaleko miasta Alexandroupolis, w północno-wschodnim regionie Ewros, Grecja, poniedziałek, 21 sierpnia 2023 r. (AP Photo/Achilias Shiras)
Pożar płonie na wzgórzu w pobliżu szpitala w Alexandroupolis, w północno-wschodnim regionie Evros w Grecji, wczesny wtorek, 22 sierpnia 2023 r.
Pożar płonie na wzgórzu w pobliżu szpitala w Alexandroupolis, w północno-wschodnim regionie Evros w Grecji, wczesny wtorek, 22 sierpnia 2023 r. (e-evros.gr przez AP)

Po pożarach w niektórych częściach Grecji i Hiszpanii temperatury w innych częściach Europy osiągnęły rekordowy poziom.

MeteoAlarm, sieć europejskich krajowych serwisów pogodowych, podała, że ​​21 krajów na całym kontynencie otrzymało ostrzeżenia dotyczące upałów, z czego sześć otrzymało ostrzeżenia o czerwonych upałach – najwyższy poziom.

Francja należy do krajów najbardziej dotkniętych.

Krajowa agencja meteorologiczna Meteo France ostrzegła w niedzielę, że fala upałów w tym tygodniu będzie „najgorętsza latem 2023 r.”, dodała, że ​​rzadko zdarza się, aby fala upałów o takim „dotkliwości” miała miejsce późnym latem.

Ludzie chodzą po fontannie podczas fali upałów w centrum Lyonu w środkowej Francji, wtorek, 22 sierpnia 2023 r.
Ludzie chodzą po fontannie podczas fali upałów w centrum Lyonu w środkowej Francji, wtorek, 22 sierpnia 2023 r. (AP Photo/Laurent Cipriani)

W poniedziałek w czterech francuskich departamentach: Ardèche, Drôme, Haute-Loire i Rhône ogłoszono „czerwone” alerty dotyczące fali upałów.

We wszystkich tych regionach temperatury są bardzo wysokie, a w niektórych przypadkach przekraczają 40 stopni Celsjusza.

W rozmowie z BFMTV, filią CNN, francuski minister zdrowia Aurelian Rousseau powiedział w poniedziałek, że „Francja może osiągnąć temperatury, których wcześniej nie mierzono”.

Według danych klimatologa i historyka pogody Maximiliano Herrery niektóre rekordy zostały już pobite.

Powiedział, że rekordy wszechczasów zostały pobite w trzech gminach, w tym w Puy Saint-Martin w Drôme, gdzie w poniedziałek temperatura sięgnęła 42,5°C.

Ludzie kąpią się w morzu podczas rosnących temperatur w Marsylii w południowej Francji, wtorek, 22 sierpnia 2023 r.
Ludzie kąpią się w morzu podczas rosnących temperatur w Marsylii w południowej Francji, wtorek, 22 sierpnia 2023 r. (AP Photo/Daniel Cole)

Rousseau ostrzegł Francuzów, aby w nadchodzących dniach zachowali „szczególną czujność”, podkreślając, że ochrona osób starszych, małych dzieci, osób izolowanych i niepełnosprawnych pozostaje „w centrum uwagi” obaw rządu.

Wysokie temperatury są również we Włoszech, które w tym roku doświadczyły kilku fal upałów. W poniedziałek w Savonie na północnym zachodzie zanotowano rekordową temperaturę 39,1°C.

Szwajcaria również doświadcza wzrostu temperatur.

Szwajcarska służba pogodowa MeteoSchweiz podała, że ​​pobity został nowy rekord wysokości „poziomu zamarzania” – punktu nad Ziemią, w którym temperatura spada do -0°C.

Istnieją poważne obawy co do tego, co to oznacza dla stanu lodowców w kraju. W ubiegłym roku szwajcarskie lodowce odnotowały najgorsze tempo topnienia od czasu rozpoczęcia pomiarów, tracąc sześć procent swojej pozostałej objętości.

Oczekuje się, że fala upałów w Europie potrwa co najmniej do środy, zanim ochłodzenie przyniesie chwilę wytchnienia.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że tego rodzaju ekstremalne warunki pogodowe, których doświadczymy tego lata w Europie i innych częściach półkuli północnej, staną się coraz częstsze i bardziej niebezpieczne, w miarę jak ludzie będą nadal spalać paliwa kopalne ogrzewające planetę.

Lipiec był najgorętszym miesiącem w historii Ziemi, a naukowcy odkryli, że fala upałów, która przetoczyła się przez Morze Śródziemne, a także część Stanów Zjednoczonych, byłaby praktycznie niemożliwa bez kryzysu klimatycznego spowodowanego przez człowieka.