Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wiadomość o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: Grecja szkoli pilotów F-16, mówi Zełenski; Poprosił Amerykanów o opuszczenie Białorusi

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis podpisali porozumienie podczas poniedziałkowego spotkania w Atenach. (Costas Tsironis/EPA-EFE/Shutterstock)

Prezydent Wołodymyr Zełenski Powiedział Na konferencji prasowej w Atenach powiedział, że Grecja weźmie udział w szkoleniu ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16, ale nie podał żadnych szczegółów. Wystąpił u boku premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa. kto powiedział Ateny miały kontynuować wsparcie militarne dla Kijowa tak długo, jak to konieczne, i pomagać w powojennej odbudowie.

Ambasada USA na Białorusi wezwała Amerykanów do „natychmiastowego opuszczenia kraju”, powołując się na ryzyko rozlania się sytuacji na Ukrainie, w tym gromadzenia się sił rosyjskich na Białorusi.

Oto najnowsze wiadomości na temat wojny i jej skutków na całym świecie.

Mitsotakis „bez zastrzeżeń potępia” rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie Twierdząc, że „powinni zostać ukarani na mocy prawa międzynarodowego”. Po konferencji prasowej Zełenski spotkał się z prezydent Grecji Kateriną Sakellaropoulou, a następnie wziął udział w kolacji z wyższymi urzędnikami z dziewięciu krajów bałkańskich, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Obiecane dostawy F-16 przez Holandię i Danię dały Zełenskiemu pewność, że Rosja przegra wojnę.On Powiedzieć Duńscy parlamentarzyści w poniedziałek.

Sojusz 11 krajów – Holandii, Belgii, Kanady, Danii, Luksemburga, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Szwecji i Wielkiej Brytanii – rozpocznie szkolenie ukraińskich pilotów. Do latania F-16 W tym miesiącu w Danii, przed utworzeniem centrum w Rumunii. Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ignat powiedział w poniedziałek, że kolejna grupa pilotów przejdzie w Wielkiej Brytanii szkolenie lotnicze, które może trwać „nawet dwa lata”.

Stany Zjednoczone są skłonne zezwolić stronie trzeciej na transfer F-16 na Ukrainę, jeśli zostaną spełnione „pewne kryteria”. W tym szkolenie z języka angielskiego i logistyka, zastępca sekretarza prasowego Pentagonu – powiedziała Sabrina Singh na poniedziałkowej konferencji prasowej. Dodał, że Stany Zjednoczone również chętnie uczestniczą w szkoleniu ukraińskich pilotów, ale tylko „pod warunkiem osiągnięcia potencjału w Europie”.

READ  Chris Dawson skazany za morderstwo swojej żony Lynette

We wtorek rosyjskie siły obrony powietrznej przechwyciły dwa drony w pobliżu Moskwy. Gubernator obwodu moskiewskiego Andriej Worobiow napisał w telegramie. Worobiow powiedział, że jeden z nich miał miejsce w zachodniej części Moskwy, a drugi uderzył w 25-piętrowy apartamentowiec w pobliżu Krasnogorska, miasta satelickiego Moskwy, gdzie wybuch „wybił szyby” i „uszkodził samochody”, ale nie spowodował żadnych obrażeń. Rosyjskie Ministerstwo Obrony Powiedział Nad obwodem briańskim zestrzelono dwa kolejne drony. Oficjalna rosyjska agencja informacyjna Tass podała, że ​​Moskwa zamknęła we wtorek swoje trzy lotniska, ale po kilku godzinach wznowiła działalność.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony Powiedział W poniedziałek wieczorem dwa drony rozbiły się na Morzu Czarnym, na północny zachód od Krymu Po zakłóceniu przez ich elektroniczne systemy bojowe. Moskwa oskarżyła Kijów o to, że stoi za atakami dronów. „Washington Post” nie był w stanie niezależnie zweryfikować tych twierdzeń.

W nocy rosyjskie bombardowania uszkodziły cztery wielopiętrowe budynki w mieście Zaporożesekretarz Rady Miejskiej Zaporoża Anatolij Korteev Powiedział na telegramie. Nie zgłoszono żadnych obrażeń.

Ambasada USA na Białorusi wezwała Amerykanów do „natychmiastowego opuszczenia kraju”. Powiedziała, że ​​Amerykanie powinni unikać podróżowania na Białoruś ze względu na gromadzenie się sił zbrojnych Rosji, „arbitralne stosowanie lokalnego prawa”, ryzyko aresztowań i niepokoje społeczne. Ambasada ostrzegła, że ​​Litwa, Polska i Łotwa rozważają zamknięcie kolejnych przejść granicznych.

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache o wartości do 12 miliardów dolarów., – poinformował w poniedziałek Pentagon. Pentagon podał, że Polska, która starała się wzmocnić swoje granice po inwazji Rosji na sąsiednią Ukrainę, zamówiła również 1844 rakiety Hellfire i 508 rakiet Stinger.

Firma nadzorująca markę pizzy Domino’s w Rosji zapowiedziała, że ​​złoży tam wniosek o upadłość. Co oznacza koniec jego działalności prawie 18 miesięcy po inwazji Rosji na Ukrainę, donosi „Washington Post”. Amerykańska Domino’s Pizza oświadczyła, że ​​w grudniu 2022 r. ograniczy wsparcie finansowe dla rosyjskiego biznesu.

READ  Mapa Chin twierdzi, że indyjskie stany Arunachal Pradesh i Aksai Chin są terytorium Chin

Ukraina ewakuuje ludność cywilną, a Rosja próbuje odzyskać wyzwolone miastoOd tygodni Rosja nasilała ataki na Kobiańsk, Próbuję odzyskać miasto Przegrałem w zeszłym roku. Gubernator dystryktu powiedział, że w niemal ciągłym ostrzale co tydzień ginie od pięciu do dziesięciu cywilów w mieście i okolicach. Chociaż urzędnicy niechętnie przyznają się do grożącego niebezpieczeństwa drugiej okupacji rosyjskiej, twierdzą, że nie mogą już gwarantować bezpieczeństwa osobom, które zdecydują się pozostać, poinformowali Siobhan O’Grady, Heidi Levin i Serhij Korolchuk.

Osoby, które zgodziły się na ewakuację, są ewakuowane przez koalicję grup wolontariuszy. Niektórzy w zeszłym tygodniu pojechali ambulansem przez Kobiańsk, aby dotrzeć do Oleksandra i Natalii Mikulowiczów przebywających na czwartym piętrze we wschodniej części miasta. Po drodze minęli dom, który płonął po ostrzale rosyjskiej artylerii. Wiele osób, które w chwili ogłoszenia nakazu ewakuacji przebywały jeszcze w Kobiańsku, było już zagrożonych. Wśród nich jest wiele starszych osób, które w zeszłym roku przeżyły okupację rosyjską i obecnie nie chcą wykorzenić swojego życia.