Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Grupa Azoty SA: podpisuje umowę sektorową na budowę gospodarki wodorowej

Grupa Azoty SA: podpisuje umowę sektorową na budowę gospodarki wodorowej

Grupa Azoty jest jednym z sygnatariuszy porozumienia, którego celem jest stworzenie warunków i rozpoczęcie współpracy na rzecz rozwoju technologii wodorowych w Polsce. Dokument, opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z przedstawicielami sektora publicznego i prywatnego, oferuje szereg rozwiązań, które mogą przyspieszyć transformację polskiego sektora energetycznego.

W imieniu Grupy Azoty umowę podpisali Tomasz Hinc, Prezes Grupy Azoty SA oraz Grzegorz Kądzielawski, Wiceprezes Grupy Azoty SA

Dokument określa działania, jakie należy podjąć w celu rozwoju całego łańcucha wartości gospodarki wodorowej w oparciu o wkład Polski, w tym rozwiązania opracowane przez polską naukę i branżę B+R oraz polskie zgłoszenia i patenty. Zgodnie z umową wdrożeniu i rozwojowi gospodarki wodorowej w Polsce towarzyszyć będzie kilkadziesiąt działań ujętych w czterech celach strategicznych, które zostaną osiągnięte do 2030 roku.

Obecny na wydarzeniu minister klimatu i środowiska Michael Kortica zwrócił uwagę, że Polska jako pierwszy członek UE podpisała sektorowe porozumienie w sprawie rozwoju gospodarki wodorowej po ogłoszeniu „Strategii wodorowej na rzecz Europy neutralnej dla klimatu” Komisji Europejskiej w lipcu 2020 r.

„Dzisiejsze wydarzenie jest dla mnie osobistą satysfakcją, ponieważ resort, za który jestem odpowiedzialna, znajduje się w centrum inicjatyw, które skupiają wiele instytucji i firm jednoczących się wokół wspólnego celu, jakim jest wzrost gospodarczy Polski napędzany nowymi technologiami. kolejny dowód na to, że Polska znajduje się w czołówce transformacji energetycznej. w Europie ” Minister Klimatu i Środowiska powiedział Michai Kortica.

Dla Grupy Azoty technologie wodorowe są jednymi z kluczowych rozwiązań ułatwiających przejście na gospodarkę nisko- i zeroemisyjną.

„Bardzo nas cieszy wiadomość, że prace nad umową sektorową zostały zakończone. Grupa Azoty jest największym producentem wodoru w Polsce, dlatego w pełni rozumiemy wagę inicjatyw mających na celu zwiększenie roli wodoru w gospodarce narodowej. Doceniamy wodór technologii jako krytyczny krok w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej, szczególnie w odniesieniu do projektów, które obecnie podejmujemy, w tym rozwoju ogniw paliwowych i utworzenia laboratorium certyfikacji wodoru dla zastosowań ogniw paliwowych w transporcie” Thomas Henk, prezes Grupy Azoty SA, powiedział:

READ  Lakemba, Earlwood i North Willoughby to wiodące przedmieścia, w których występują znaczne zmiany cen

Grupa Azoty jest członkiem European Clean Hydrogen Alliance (ECHA), projektu uruchomionego przez Komisję Europejską w lipcu 2020 roku, którego celem jest wykorzystanie wodoru jako konkurencyjnego nośnika energii w Europie. Grupa Azoty jest także jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego budowy doliny wodorowej na Dolnym Śląsku.