Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jak ukraińscy imigranci wpływają na gospodarkę UE

Jak ukraińscy imigranci wpływają na gospodarkę UE

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) opublikował plik Notatka z dyskusji personelu O tym, jak ukraińscy imigranci, zmuszeni do opuszczenia swoich domów z powodu otwartej wojny Rosji z Ukrainą, wpływają na gospodarkę UE. NV Business przytacza osiem godnych uwagi liczb z tej analizy.

W krajach europejskich mieszka około 4,5 miliona Ukraińców

Według danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, według stanu na 15 listopada 2022 r. z powodu wojny za granicą pozostało ok. 7,6 mln obywateli Ukrainy.

„Wzrost siły roboczej i wydatków ukraińskich emigrantów za granicą jest pozytywny dla gospodarek krajów przyjmujących, chociaż duża fala migracji stworzyła szereg wyzwań, w tym dla finansów publicznych”, powiedział NBU.

Trzy miliony obywateli Ukrainy trafiło do Rosji i Białorusi, po części dlatego, że zostali wcześniej porwani siłą.

Ukraińcy wydają za granicą do 2 miliardów dolarów miesięcznie

W dłuższej perspektywie wpływ finansowy netto Europy będzie pozytywny, ponieważ Ukraińcy aktywnie integrują się z europejskim rynkiem pracy i płacą podatki.

Przeczytaj także: Ilu Ukraińców będzie żyło poniżej granicy ubóstwa w 2023 roku, czy będzie nowa fala migracji?

„Wydatki ukraińskich emigrantów wspierają głównie gospodarki krajów przyjmujących w postaci prywatnej konsumpcji (częściowo rekompensując negatywny wpływ wojny na Ukrainie na realną prywatną konsumpcję w UE)” – powiedział NBU.

„W szczególności wydatki Ukraińców za granicą wzrosły ponad trzykrotnie w 2022 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, do 2 miliardów dolarów miesięcznie”.

Wydatki na ukraińskich imigrantów stymulują również konsumpcję publiczną, szczególnie w obszarze mieszkalnictwa, opieki zdrowotnej i infrastruktury edukacyjnej (biorąc pod uwagę duży odsetek dzieci, który waha się od 28% do 44% w różnych krajach).

W Polsce mieszka 1,5 miliona Ukraińców

Od listopada najwięcej wniosków o ochronę czasową – blisko 1,5 miliona – przyznała Ukraińcom Polska, ponad milion Niemcy, a prawie 450 tysięcy Czesi. Ponad 100 000 Ukraińców jest również zarejestrowanych we Włoszech, Hiszpanii, Bułgarii, Wielkiej Brytanii i Francji.

READ  Dziesięć najlepszych książek 2021 r.

Badanie REACH przeprowadzone na granicy z Polską wykazało, że głównymi czynnikami decydującymi o wyborze kraju docelowego były: rodzina lub znajomi w miejscu docelowym (39%), bliskość Ukrainy (31%) oraz porady otrzymane w ośrodkach recepcyjnych (17%) . Jednak z czasem warunki makroekonomiczne i warunki panujące na rynku pracy będą prawdopodobnie odgrywać ważniejszą rolę w wyborze kraju przez migrantów.

Według ankiety przeprowadzonej przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, 87% imigrantów to kobiety z dziećmi, a 65% to kobiety w wieku produkcyjnym, w wieku od 18 do 59 lat. A około 70% respondentów ma wyższe wykształcenie.

W raporcie czytamy: „Średnia miesięczna wielkość wypłat gotówki znacznie spadła z 990 000 USD w okresie marzec-czerwiec do 580 000 USD w okresie lipiec-październik”.

Ułatwili to imigranci, którzy ubiegali się o świadczenia socjalne i otrzymywali je w krajach-beneficjentach.Narodowy Bank Ukrainy wprowadził ograniczenia w wypłatach gotówki w walutach obcych za granicą, co również pomogło powstrzymać tzw. turystykę kartową. Zgodnie z przewidywaniami imigranci wyciągnęli największe sumy gotówki w Polsce. Należy jednak zauważyć, że przed wprowadzeniem ograniczeń dewizowych wypłaty gotówki były znaczące również w innych krajach graniczących z Ukrainą – w szczególności na Słowacji iw Rumunii.

Co miesiąc Ukraińcy wydają setki milionów dolarów w zagranicznych sieciach handlowych

Wraz z wprowadzeniem ograniczeń w wypłatach gotówki zmniejszył się łączny wolumen transakcji kartami za granicą. Z drugiej strony wolumen operacji w sieciach handlowych nie odnotował istotnego spadku. Tym samym jego wolumen spadł ze szczytowego poziomu 770 mln USD w maju do 560 mln USD w październiku.

Największy wolumen transakcji w sieciach handlowych kartami ukraińskimi notowany jest w Polsce (28% wolumenu ogółem) i Niemczech (10%). Inne źródła wydatków Ukraińców za granicą to gotówka emitowana przez Ukrainę, rządowe programy pomocowe oraz dochody z pracy w krajach przyjmujących. Wraz ze wzrostem zatrudnienia Ukraińców za granicą, to właśnie dochody z pracy uzyskiwane w krajach przyjmujących zaczynają stanowić lwią część finansowania wydatków imigrantów.

READ  Nabywcy domów stoją w obliczu cięć budżetowych z powodu rosnących kosztów utrzymania

Imigranci z Ukrainy zwiększają PKB Polski o ponad 1 punkt procentowy rocznie

Strzeleckiego i in. (2022) badali ekonomiczne konsekwencje ukraińskiej migracji zarobkowej do Polski w latach 2013-2018. Przyrost siły roboczej w tym czasie wynosił około 0,8% rocznie, a wkład ukraińskich imigrantów w roczny wzrost PKB wynosił 0,5 punktu procentowego.

Przeczytaj także: Jak wojna totalna wpłynęła na zdrowie zębów Ukraińców

„Wykorzystując obliczenia OECD dotyczące wkładu siły roboczej ukraińskich imigrantów w krajach europejskich oraz szacunki Strzeleckiego i innych (2022) jego wpływu na wzrost PKB w Polsce, przyjmuje się założenie dotyczące wpływu migracji z Ukrainy na gospodarki innych krajów Poprzez ekstrapolację skutków wpływu na liczbę migrantów” – powiedział NBU.

W efekcie dodatkowy wkład do rocznego wzrostu PKB Czech, Polski i Estonii wyniesie około 1,2 pkt. rocznie, a wkład imigrantów do PKB Węgier, Łotwy, Słowacji, Litwy i Rumunii zbliży się do 0,8 pkt. zwrotnica. „

Pojawienie się ukraińskich imigrantów w Estonii, Polsce i Czechach w 2026 roku zwiększy produkcję towarów w tych krajach o 2,3%.

Według obliczeń zawartych w opracowaniu opartym na szacunkach z badania badawczego MFW (2020) oraz ankiet przeprowadzonych przez ONZ i Centrum Razumkowa, przy wszystkich pozostałych czynnikach wpływ ukraińskich imigrantów podniósłby produkcję w Estonii, Polsce i Czechach o 2,2% – 2,3% w stosunku do scenariusza bazowego, bez imigracji w Niemczech jest to 0,6% – 0,65%.

Unia Europejska może wydać na ukraińskich imigrantów nawet 70 mld euro rocznie

Bird i Amaglobeli (IMF, 2022) oszacowali krótkoterminowy wpływ finansowy ukraińskich migrantów na gospodarki krajów UE na około 30-37 miliardów euro (32-40 miliardów dolarów), czyli 0,19%-0,23% unijnego PKB. W swoich obliczeniach naukowcy przyjęli populację migrantów liczącą 4,1-5,0 mln osób i średni koszt na migranta w wysokości 11 577 EUR (12 265 USD) (dane OECD z 2017 r. skorygowane o inflację). Natomiast Darvas (2022) sugeruje szeroki zakres wydatków rządowych od 9 000 do 25 000 EUR (26 500 USD) (ceny z 2022 r.) na imigranta rocznie. Gdyby dwie trzecie Ukraińców zarejestrowanych obecnie w UE wymagało wsparcia ze strony państwa, łączne wydatki wyniosłyby od 26,4 mld euro (28 mld dolarów) do 73,3 mld euro (77,5 mld dolarów) rocznie. Największe wydatki poniosą jednak kraje graniczące z Ukrainą oraz kraje bałtyckie. Według wyliczeń Europejskiego Banku Inwestycyjnego (2022) na przystosowanie się do imigrantów Litwa może przeznaczyć 9% PKB, Estonia ponad 7% PKB, a Węgry Polska i Czechy 4%-6%.

READ  Nastolatka z Australii Zachodniej, Aurora Caselli, traci 37 000 dolarów w rzekomym oszustwie telefonicznym NAB

Siła robocza w Unii Europejskiej zwiększy się kosztem Ukrainy o 1,3 mln osób

Integracja ukraińskich imigrantów będzie miała wpływ na wskaźniki rynku pracy w krajach przyjmujących. Geograficzna i kulturowa bliskość Ukrainy do Europy, obecność diaspory oraz status tymczasowej ochrony przyczynią się do zwiększenia aktywności zawodowej imigrantów.

„W szczególności EBC oczekuje, że w średnim okresie od 25% do 55% ukraińskich migrantów w wieku produkcyjnym będzie uczestniczyć w sile roboczej w strefie euro” — poinformował NBU.

„Jednak siła robocza UE wzrośnie o 0,2–0,8%, czyli o 0,3–1,3 mln osób”.

Przeczytaj oryginalny artykuł na Nowy głos Ukrainy