Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dlaczego Śląsk jest coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów

Dlaczego Śląsk jest coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów

Władze polskiego województwa śląskiego budują region o zróżnicowanej i nowoczesnej strukturze gospodarczej.

Województwo śląskie jest niewątpliwie jednym z głównych regionów w Polsce. Może pochwalić się wysoko wykwalifikowaną kadrą o unikalnych umiejętnościach, największą populacją (ok. m2) oraz 700 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej w samych Katowicach, stolicy regionu. W budowie jest już kolejne 70 tys. mkw.

Ambicją władz powiatu śląskiego jest zbudowanie regionu o zróżnicowanej i nowoczesnej strukturze gospodarczej dzięki innowacyjności i kreatywności ich przedsiębiorstw, których w regionie jest ponad 500 tys.

Rozwój firmy daje możliwość zdobycia nowych umiejętności, wdrożenia nowoczesnych technologii oraz dołączenia do międzynarodowych łańcuchów dostaw. Tym samym region tworzy odpowiednią przestrzeń do inwestowania, rozwoju kompetencji i nawiązywania relacji biznesowych.

Mimo trudnej sytuacji na rynkach, która dotyka wszystkie branże, w 2023 roku kontynuowana będzie duża inwestycja, która nie tylko przyczyni się do poprawy jakości życia w miastach, ale także sprzyjać będzie tworzeniu nowych miejsc pracy i ożywieniu gospodarki.

Inwestycje infrastrukturalne

Jednocześnie należy mocno podkreślić, że Województwo Śląskie stale inwestuje w rozwój gospodarczy i społeczny regionu ogromnymi inwestycjami infrastrukturalnymi, takimi jak inwestycje drogowe i kolejowe, a także inwestycje w Park Śląski ( Park Śląski), który jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie (budowa basenu Vala i nowego odcinka kolejki linowej Elka).

Województwo realizuje program Kolej Plus, który jest rozwijany we współpracy z samorządami. Jego realizacja poprawi warunki życia ludności i zwiększy atrakcyjność regionu. Wartość inwestycji kolejowych w województwie śląskim to ponad 1,5 mld zł. Trwają również prace na linii kolejowej do lotniska Berzovice. Zakończenie inwestycji planowane jest na IV kwartał 2023 roku.

Wartość realizowanych tu inwestycji drogowych to ponad pięć miliardów złotych. Według GDDKiA większość tych pieniędzy jest przeznaczona na budowę autostrady S1. Wspomniane projekty inwestycyjne tworzą doskonałą przestrzeń i budują niezbędną infrastrukturę do realizacji kolejnych prywatnych inwestycji. Województwo śląskie jest beneficjentem największego w historii programu operacyjnego o wartości ponad pięciu miliardów euro; Te pieniądze zostaną zastrzyknięte w regionalną gospodarkę.

READ  Polski poseł oczekuje na potencjalną współpracę
rynek biurowy

Rynek biurowy nadal dynamicznie się rozwija i zarówno najemcy, jak i deweloperzy dostrzegają w nim potencjał. W minionym roku oddano do użytku kilka znaczących inwestycji, w tym drugi KTW Tower firmy TDJ Estate, Global Office Park firmy Cavatina, Carbon Office oraz DL Tower.

Po sukcesie Global Office Park Cavatina Holding uruchomiła kolejny projekt w Katowicach – Grundmanna Office Park. Dwa budynki przy ulicy Grundmanna zaoferują łącznie 48 000 metrów kwadratowych powierzchni do pracy, w tym elastyczne przestrzenie coworkingowe. W kompleksie biurowym znajdą się również atrakcyjne przestrzenie zewnętrzne i zielone tarasy o powierzchni ponad 1000 mkw. Na parterze zaprojektowano lokale handlowo-usługowe.

Na ulicy Konduktorskiej w Katowicach powstają dwa najbardziej energooszczędne biurowce w Polsce – ECO City Katowice. Kompleks posiada najwyższą ocenę w Unii Europejskiej, 94 proc., w ramach certyfikacji BREEAM. Nowa inwestycja GPP SA zapewni powierzchnię biurową o powierzchni 30 000 mkw., z czego ok. 60% zajmą tereny zielone.

Kolejną ważną inwestycją jest biurowiec rzemieślniczy powstający w Katowicach przy ul. Chorzowskiej i Ściegiennego. Budowa rozpoczęła się pod koniec 2020 roku. Powierzchnia biurowa tego 14-piętrowego budynku wyniesie około 27 000 metrów kwadratowych.

Na uwagę zasługuje również zespół budynków biurowych Murckowska, w który inwestuje Opal. Kompleks powstaje w Katowicach, w rejonie ulic Morkoskiej i Bajina. Budowa budynków rozpoczęła się w 2020 roku, a zakończy w 2023 roku. Powierzchnia biurowa tych sześciokondygnacyjnych budynków wyniesie ponad 26 000 metrów kwadratowych. Kolejne inwestycje, takie jak Moderna, DL Piano i DL Tower, mają zostać oddane do użytku w 2024 roku.

Rozwój rynku biurowego w stolicy regionu jest imponujący. Uwzględniane są również oczekiwania potencjalnych najemców, stąd budowa biurowców energooszczędnych, biur serwisowanych czy powierzchni elastycznych. Rośnie też liczba projektów wielofunkcyjnych, które rewitalizują tkankę miejską. Rosnąca popularność inwestycji wielofunkcyjnych zaczyna zmieniać sposób życia, pracy i spędzania wolnego czasu mieszkańców miast.

READ  Wyciekły czat właściciela ujawnia niebezpieczeństwa związane z Bożym Narodzeniem

Oczywiście rynek obiektów handlowych jest już nasycony. Około 20 procent powierzchni magazynowej w Polsce znajduje się w województwie śląskim, które ma około pięciu milionów metrów kwadratowych, a ogromne zapotrzebowanie na tego rodzaju powierzchnie oznacza, że ​​kolejne 600 000 metrów kwadratowych jest już w budowie.

Na przykład Hillwood Polska niedawno rozpoczął budowę nowoczesnego centrum logistycznego w Częstochowie. Panattoni zapowiedział inwestycję w pobliżu lotniska w Pyrzowicach, w ramach której na obszarze 45 hektarów powstanie kompleks przemysłowy o powierzchni ponad 200 000 metrów kwadratowych. Pod koniec listopada 2022 roku Panattoni zapowiedział również kolejną inwestycję w Rudzie Śląskiej.

W sektorze powierzchni biurowych, magazynowych czy handlowych na Śląsku podaż jest zgodna z popytem, ​​natomiast w sektorze hotelarskim związanym z turystyką biznesową z pewnością jest jeszcze miejsce na ekspansję. Turystyka biznesowa stała się ważną częścią regionalnego rynku turystycznego. Region ma duży potencjał w tej dziedzinie, dzięki obiektom takim jak Międzynarodowe Centrum Kongresowe MCK, Spodek Arena, Gliwice Arena czy Stadion Śląski.

Zakwaterowanie

Imprezy komercyjne, kulturalne i sportowe, jakie mają miejsce na Śląsku, powodują konieczność stworzenia szerokiej bazy noclegowej. Okres pandemii opóźnił inwestycje hotelowe w całej Polsce, w tym w województwie śląskim.

Obecnie inwestorzy wznawiają prace nad obiektami hotelowymi w naszym regionie. Wystarczy wspomnieć o Hotelu Katowice, który jest powszechnie zapowiadany jako czterogwiazdkowy. Oczekuje się, że jeszcze półtora roku pracy hotel będzie mógł przyjmować gości w czerwcu 2024 roku pod nową nazwą.

Po blisko dwuletniej przerwie jedna z największych sieci hotelowych w Polsce wznowiła prace przy budowie Hotelu Kobus Katowice. A na miejscu dawnego Hotelu Silesia powstanie zespół nowoczesnych budynków o funkcji hotelowo-biurowej. Hotel o powierzchni ok. 5 tys. mkw. oraz dwa biurowce o powierzchni ok. 30 tys. mkw. wzbogaci ofertę centrum Katowic.

W ostatnich latach województwo śląskie odwiedza rocznie blisko sześć milionów osób, co przekłada się na około sześć miliardów złotych rocznie dostarczanych do regionu. Wszystko to sprawia, że ​​region jest atrakcyjnym miejscem organizacji wydarzeń biznesowych, a także turystyczno-rozrywkowym.

READ  Nowe granice dla ukraińskiego zboża – ekonomia i środowisko

Ta zawartość została wyprodukowana we współpracy z organizacją partnerską w ramach naszego programu World Vision. Nasze oprogramowanie pomaga firmom zwiększać ich obecność cyfrową i wzmacniać przywództwo myślowe ich ekspertów. Dowiedz się więcej tutaj.