Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski poseł oczekuje na potencjalną współpracę

Wysłannik Polski na Tajwan powiedział, że Polska widzi duży potencjał do zacieśnienia współpracy z Tajwanem, zwłaszcza w dziedzinie handlu i technologii.

„Tajwan jest atrakcyjnym partnerem handlowym Polski i myślę, że to inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedział w rozmowie z Central News Agency Bartosz Reis, p.o. szefa polskiego biura w Tajpej.

Polska może być idealnym rozwiązaniem dla tajwańskich firm, które chcą przenieść swoją działalność produkcyjną lub biznesową do Europy ze względu na jej strategiczne położenie, dobrą infrastrukturę, duży rynek krajowy, silną konsumpcję i wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Zdjęcie dzięki uprzejmości polskiego biura w Tajpej za pośrednictwem Cyprus News Agency

Powiedział, że potencjał współpracy między Polską a Tajwanem w zakresie pojazdów elektrycznych może być szczególnie owocny.

Polska jest największym w Europie dostawcą akumulatorów litowo-jonowych do samochodów lub podzespołów. Ogólnie perspektywy współpracy polskich i tajwańskich firm w branży pojazdów elektrycznych wyglądają bardzo obiecująco.”

Reis zasugerował również udział Tajwanu w Inicjatywie Trójmorza i Funduszu Inwestycyjnym Inicjatywy Trójmorza w celu zacieśnienia współpracy z krajami nad Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym w zakresie rozwoju infrastruktury w sektorach energetycznym, transportowym i gospodarki cyfrowej.

Inicjatywa jest forum 12 krajów UE – Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Rumunii, Słowacji i Słowenii.

Reis powiedział, że inicjatywa wita kraje i firmy, które podzielają te same podstawowe wartości i zasady, do udziału w konkretnych projektach.

Aktor dostrzega też potencjał polskich produktów na rynku tajwańskim, od napojów po czekoladę i kosmetyki po ceramikę.

„Konsumenci z Tajwanu wykazali duże zainteresowanie polskimi produktami, a także otrzymujemy coraz więcej zapytań od polskich firm dotyczących prowadzenia interesów na Tajwanie” – powiedział. „Mam nadzieję, że to zwiększone wzajemne zainteresowanie zaowocuje nowymi możliwościami biznesowymi i ostatecznie większą liczbą polskich produktów dostępnych na Tajwanie”.

READ  Ceny artykułów spożywczych Aldi spadają w „taktycznym” ruchu w walce z Colesem, Woolworths

W dziedzinie edukacji i wymiany międzyludzkiej Reis powiedział, że ponad 1000 tajwańskich studentów studiuje na polskich uczelniach.

Ponadto powiedział, że aż 1000 tajwańskich lekarzy, którzy ukończyli polskie uczelnie medyczne, znalazło się na pierwszej linii walki z epidemią COVID-19 na Tajwanie.

Dodał, że Polacy są teraz bardziej świadomi bogatej kultury i malowniczych krajobrazów Tajwanu niż kilka lat temu, kiedy większość postrzegała Tajwan jako producenta komputerów i elektroniki użytkowej.

Reis zapowiedział również, że Polska będzie gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Tajpej w 2023 roku.

„Będzie to świetna okazja, aby zagłębić się w polską kulturę i literaturę i mamy nadzieję spotkać się osobiście z polskimi pisarzami” – powiedział Reis. „Oczekujemy również delegacji wysokiego szczebla z Polski na ceremonii otwarcia”.

Reis powiedział, że przekazanie przez Polskę szczepionek COVID-19 dla Tajwanu „odzwierciedla naszą solidarność i chęć pomocy potrzebującym”.

Dostawa 400 000 dawek szczepionki AstraZeneca podarowana przez Polskę dotarła na Tajwan 5 września, czyniąc z Europy Tajwan trzecim co do wielkości dawcą szczepionki po Japonii i Stanach Zjednoczonych.

„Osobiście mam nadzieję, że nasza darowizna pomoże Tajwanowi przyspieszyć wprowadzanie szczepień” i zapewnić ochronę większej liczby osób przed COVID-19 – powiedział.

Komentarze będą moderowane. Zachowaj komentarze związane z artykułem. Komentarze zawierające obsceniczny lub obsceniczny język, wszelkiego rodzaju ataki osobiste, promocje i bany użytkownika zostaną usunięte. Ostateczna decyzja będzie w gestii Taipei Times.