Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska państwowa spółka energetyczna Orlin wchodzi do Austrii z zakupem 266 stacji benzynowych

Polska państwowa spółka energetyczna Orlin wchodzi do Austrii z zakupem 266 stacji benzynowych

Polski państwowy gigant energetyczny Orlen przejmie kontrolę nad 266 stacjami paliw w Austrii, które obecnie działają pod marką Turmöl, po osiągnięciu porozumienia w sprawie zakupu należącej do niego spółki Doppler Beteiligungs GmbH.

Do sfinalizowania transakcji potrzebna jest jeszcze zgoda Komisji Europejskiej, ale polska grupa ma nadzieję, że uda się to osiągnąć w ciągu kilku miesięcy.

Transakcja ogłoszona dzisiaj przez Orlen, już i tak największą pod względem przychodów spółkę w Europie Środkowo-Wschodniej, jest ostatnim z serii działań podjętych w ostatnich latach przez spółkę wspieraną przez rząd, mającą na celu ekspansję w kraju i za granicą, aby stać się światowy gracz energetyczny.

„To wielki dzień dla polskiej gospodarki” – powiedział dziś prezes Orlenu Daniel Opajtec, dodając, że po sfinalizowaniu transakcji jego firma będzie właścicielem trzeciej co do wielkości sieci stacji benzynowych w Austrii z 10-procentowym udziałem w rynku.

Orlen, który posiada już 3156 stacji benzynowych w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji, Litwie i na Węgrzech, zamierza zwiększyć tę liczbę do ponad 3500 do 2030 roku.

„Kiedy wejdziemy na rynek austriacki, na pewno szybciej osiągniemy cele strategiczne” – czytamy w komunikacie spółki, zaznaczając, że cel na 2030 rok osiągnie 97 proc. w sieci sprzedaży Orlen wyniesie 44%.

Orlin szacuje, że jeśli akwizycja zostanie sfinalizowana zgodnie z planem pod koniec 2023 lub na początku 2024 roku, synergie i korzyści dla obu firm mogą przekroczyć 20 miliardów złotych (4,5 miliarda euro) do 2032 roku.

„Chcemy, aby środki te wsparły realizację nowych projektów rozwojowych połączonej grupy w ciągu 10 lat, w tym przede wszystkim wzrost wartości grupy ORLEN oraz bezpieczeństwa energetycznego w Polsce i regionie” – powiedział Opik, który nie ujawnić koszty przejęcia.

Polski państwowy gigant energetyczny Orlen tłumaczy wzrost importu rosyjskiej ropy

Przemawiając na dzisiejszej konferencji prasowej, powiedział, że Orlin „nie spodziewa się żadnych trudności w jego zdobyciu [the European Commission’s] zgody” na transakcję, biorąc pod uwagę, że „nie byliśmy jeszcze obecni na rynku austriackim” – informuje PAP.

READ  Francja, Niemcy i Polska muszą ożywić koordynację polityki strategicznej Weimaru Visegrad Insight

W ostatnich latach Orlen szybko się rozwijał, przejmując innych polskich państwowych konkurentów, w tym producenta ropy i gazu PGNiG, rafinerię Lotosu i dostawcę energii elektrycznej Energa.

Niedawno firma ogłosiła również plany zakupu fabryki nawozów azotowych od największej polskiej grupy chemicznej Grupy Azoty. Rozważa również zakup udziałów w niemieckiej rafinerii ropy naftowej w Schwedt, chociaż Obagetek potwierdził w tym tygodniu, że będzie to zależało od zniesienia udziałów własnościowych Rosji.

Główne źródło obrazu: Daniel Obagetek/Twitter