Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W toczącym się sporze Niemcy przedłużają opiekę nad majątkiem Rosniefti

W toczącym się sporze Niemcy przedłużają opiekę nad majątkiem Rosniefti

Premier Niemiec bierze udział w konferencji prasowej po rozmowach w rafinerii Schwedt

Logo firmy wisi w rafinerii PCK, której większościowym właścicielem jest rosyjska Rosnieft’, w Schwedt w Brandenburgii, Niemcy, 9 czerwca 2022 r. Zdjęcie: Reuters/Michel Tantosi/File photo Uzyskanie praw licencyjnych

BERLIN (Reuters) – Niemcy przedłużyły w piątek nadzór nad krajowymi aktywami Rosniefti (ROSN.MM) o dodatkowe sześć miesięcy w związku z brakiem postępów w negocjacjach z rosyjskim koncernem naftowym w sprawie ugody.

We wrześniu ubiegłego roku po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Berlin oddał pod opiekę niemieckie aktywa Rosniefti, w tym 54,17% udziałów w rafinerii Schwedt w Berlinie.

W marcu niemiecki rząd przedłużył to rozwiązanie do 10 września, po wygraniu pozwu Rosniefti kwestionującego to rozwiązanie.

Berlinowi zależy na znalezieniu wiarygodnego nabywcy udziałów Rosniefti i w kwietniu izba niższa parlamentu zatwierdziła zmiany w ustawie umożliwiającej szybką sprzedaż.

Jednak dwa źródła zaznajomione ze sprawą poinformowały Reuters, że rosyjski koncern energetyczny i Berlin nie poczyniły postępów w sprawie umowy o wyjściu, co opóźniło poszukiwania potencjalnych inwestorów.

Rosnieft’ nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie przedłużenia trustu.

Polska naciska na Niemcy, aby wymusiły ustąpienie Rosniefti i utorowanie drogi inwestorom takim jak polska rafineria PKN Orlen, która wyraziła zainteresowanie przejęciem pakietu kontrolnego.

Właścicielami rafinerii są także włoskie firmy Shell i Eni, posiadające odpowiednio 37% i 8% udziałów, a Shell szuka także potencjalnych nabywców swoich udziałów.

Źródła podają, że negocjacje w sprawie sprzedaży udziałów Shella przebiegają dobrze, a oferta prywatnej polskiej spółki jest interesująca. Tymczasem rozmowy z kontrolowanym przez państwo Orlenem i stroną niemiecką utknęły w martwym punkcie ze względu na obawy o nastroje antyniemieckie przed zbliżającymi się polskimi wyborami – stwierdzili.

Shell odmówił komentarza.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Michael Kellner powiedział, że Berlin pozostaje bardzo zainteresowany rozszerzeniem współpracy z Warszawą w rafinerii, która obecnie odbiera ropę transportowaną przez porty w Rostocku w Niemczech i Gdańsku w Polsce.

READ  Ukraina proponuje stworzenie mechanizmu kontroli pomocy USA dla projektów naprawczych

„Bardzo dobrze współpracujemy ze stroną polską” – powiedział Kellner agencji Reuters.

W stosunkach Berlina z Warszawą panowała niejednoznaczność, a narodowo-konserwatywna Partia Prawa i Sprawiedliwości w Polsce przed październikowymi wyborami posługiwała się antyniemiecką kartą.

W przypadku niektórych dostaw z Kazachstanu dwie kazachskie spółki, Kazmunai Gas i należąca do niej jednostka Kaztrans Oil, mogą w przyszłości stać się potencjalnymi właścicielami rafinerii, podało inne źródło Reutersowi, dodając, że firmy również wykazały zainteresowanie udziałami Shella.

Źródło dodało, że kazachskie firmy mogłyby zyskać przewagę w zaopatrywaniu rafinerii w kazachską ropę, która jest bardziej odpowiednia dla Shuyt, ponieważ ma ten sam skład chemiczny co rosyjska ropa.

KazMunayGas i Kaztransoil nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz.

Niemcy z zadowoleniem przyjęły dostawy kazachskiej ropy, ale obawiały się potencjalnych zakłóceń w rurociągu biegnącym przez Rosję – podało źródło, dodając, że Berlin szuka inwestora, który mógłby zagwarantować poziom wydobycia w Schwedt na poziomie 75%.

(Reportaż: Andreas Reinke i Reham Al-Koussa w Berlinie, Olzhas Oyzov w Ałmaty, Władimir Soldatkin w Moskwie i Marek Strzelecki w Warszawie) Redakcja: Miranda Murray i Alexander Smith

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Reham Al-Kousa jest korespondentem agencji Reuters ds. energii i zmian klimatycznych w Niemczech, zajmującym się ekologiczną transformacją największej gospodarki Europy i kryzysem energetycznym w Europie. Al-Kosa jest absolwentem Szkoły Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia i ma 10-letnie doświadczenie jako dziennikarz piszący o kryzysie uchodźczym w Europie i wojnie domowej w Syrii dla takich publikacji jak Der Spiegel, USA Today i The Washington Times. Al-Kosa znalazła się wśród dwóch zespołów, które w 2022 r. zdobyły nagrodę Reuters dla najlepszego dziennikarza za relacje z kryzysu energetycznego w Europie i wojny na Ukrainie. Zdobyła także nagrodę Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w 2017 r. w Nowym Jorku oraz stypendium Stowarzyszenia Korespondentów Białego Domu w tym samym roku.

READ  Po Brexicie idea UE staje przed kolejnym wyzwaniem – tym razem z Białorusi i Polski