Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że w następstwie porozumień zawartych pomiędzy trzema głównymi brytyjskimi wykonawcami sektora obronnego a polską Marynarką Wojenną rozpocznie się ostatnia faza programu budowy fregaty „Miecznik” (po polsku „miecznik”).
W tym tygodniu podpisano umowę pomiędzy MBDA UK a Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ), która jest już trzecim kontraktem w ramach programu Miecznik z brytyjskimi firmami, po wcześniejszych porozumieniach z Babcockiem i Thales UK.
Oczekuje się, że pierwsza z trzech fregat wielozadaniowych wejdzie do służby w 2029 roku.
Minister inwestycji Lord Dominic Johnson tak skomentował znaczenie tych umów, mówiąc: Dodał: „Nasz eksport obronności jest dobry dla gospodarki oraz pobudza inwestycje i miejsca pracy w całym kraju. Ta umowa stanowi ważny wotum zaufania dla naszej światowej klasy wiedzy specjalistycznej w przemyśle. Polska jest kluczowym partnerem Wielkiej Brytanii i to partnerstwo wzmocni się polskiej floty, wdrażając w praktyce niektóre z najlepszych brytyjskich zdolności”.
Porozumienia te pozwolą na budowę fregat w Polsce, czemu towarzyszyć będzie znaczący transfer technologii i umiejętności, zwiększając tym samym bezpieczeństwo gospodarcze kluczowego sojusznika NATO.
Minister zamówień obronnych James Cartledge skomentował: „Świadectwem naszego wybitnego przemysłu obronnego jest fakt, że nasz kluczowy sojusznik z NATO wybrał okręty wojenne w oparciu o konstrukcję AH140 – konstrukcję stosowaną przez fregaty Typ 31, które wkrótce wejdą do służby w Królewskiej Marynarce Wojennej. Okręty wzmocnią polską flotę, wzmacniać zdolności NATO i wspierać interoperacyjność między Wielką Brytanią a Polską Porozumienia te są także kolejnym przykładem bardzo bliskich relacji roboczych, jakie mamy z naszymi polskimi odpowiednikami, opierających się na postępie, jaki poczyniliśmy w wielu obszarach obronności.
Każda brytyjska firma odgrywa kluczową rolę w polskim programie fregat. Babcock, jako dostawca projektów platform i strategiczny partner technologiczny, jest odpowiedzialny za umowę licencyjną na projekt fregaty Arrowhead 140. Ponadto Babcock jest kluczowym członkiem Biura Zarządzania Programem, które nadzoruje projektowanie i budowę statków.
Thales UK planuje wyposażyć fregaty w system zarządzania walką TACTICOS wraz z różnymi czujnikami i radarami. MBDA UK dostarczy morski system obrony powietrznej Sea Ceptor, wyposażony w rakiety z rodziny CAMM (Combined Anti-Aircraft Missile), które Polska zakupiła niedawno dla naziemnej obrony powietrznej.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu