Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Acer Swift 14 (2023) – Recenzja 2023

Acer Swift 14 (2023) – Recenzja 2023

Tak jak Aspire to linia laptopów do codziennego użytku, tak Swift to ultraprzenośna marka firmy Acer, obejmująca dziesiątki modeli Swift 3, Swift 5, Swift Widziany tutaj Swift 14, który firma nazywa „modernizacją popularnego Swifta 5”, jest atrakcyjną, wygodną, ​​smukłą linią, ale wydaje się zawyżony (1399,99 USD): Swift Go 14, który sprawdziliśmy cztery miesiące temu, był o 300 USD tańszy Ten sam procesor i ostrzejszy ekran z jasną technologią OLED zamiast technologii IPS.


Projekt: Nie jest łatwo być ekologicznym

Nasza jednostka testowa, SF14-71T-74RF, to jedyna konfiguracja Swift 14, która łączy w sobie procesor Intel Core i7-13700H (sześć wydajnych rdzeni, osiem wydajnych rdzeni, 20 wątków) z 16 GB pamięci i dyskiem SSD 1 TB NVMe i wyświetlacz IPS 2560 x 1600 z antybakteryjnym touchpadem Corning Gorilla Glass – świadczą o tym dwa zastrzeżone znaki towarowe na górnej ramce. Urządzenie działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 11 Home.

Swift 14 jest wykonany z aluminium obrabianego CNC w kolorze Mist Green, ma wymiary 0,59 x 12,2 x 8,4 cala i waży 2,65 funta. Jest nieco bardziej kompaktowy niż ulubiony w biznesie Lenovo ThinkPad Asus Zenbook 14 OLED z procesorem AMD Ryzen 7 jest nieco cięższy i waży 3,06 funta.

Boki i akcenty w złotym kolorze oraz smukła konstrukcja sprawiają, że Swift 14 wygląda świetnie. Podobnie jak wąskie ramki (Acer twierdzi, że stosunek ekranu do obudowy wynosi 92,2%), chociaż zmartwił mnie fakt, że kamera internetowa nie ma przesłony zapewniającej prywatność. Aparat nie obsługuje rozpoznawania twarzy przy logowaniu się do Windows Hello, ale w przycisk zasilania wbudowany jest czytnik linii papilarnych. Laptop sprawia wrażenie solidnego i prawie nie ugina się, jeśli złapiesz za rogi ekranu lub zmiażdżysz powierzchnię klawiatury.

Dwa porty USB-C Thunderbolt 4, wygodne dla zasilacza sieciowego, łączą się z portem wyświetlacza HDMI i portem USB 3.2 typu A po lewej stronie Swifta. Po prawej stronie znajduje się kolejny port USB-A, a także gniazdo audio i gniazdo blokady Kensington. Wi-Fi 6E i Bluetooth są standardem, choć nie ma gniazda na kartę flash ani opcji dla sieci WWAN 4G lub 5G.


Wygląda ostro

Na szczęście nie jest to już tak rzadkie, ale nadal chętnie znajdziemy kamerę internetową w laptopie 1080p zamiast niższej rozdzielczości 720p. Swift 14 rejestruje filmy w rozdzielczości 1080p, a nawet zdjęcia w rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli, które są dobrze oświetlone i kolorowe, z wyraźnymi szczegółami i bez szumów. Ustawienia aparatu w systemie Windows mogą wykadrować Twoją twarz i rozmyć tło, jeśli chcesz. Konsola głosowa Acer Purified Voice Console umożliwia skupienie mikrofonów na pojedynczym mówcy lub mówcy konferencyjnym.

READ  Porzucenie iFixit potwierdza, że ​​ściereczka do czyszczenia Apple o wartości 19 USD jest plamą na naprawie

Cienkie ramki sprawiają, że ekran dotykowy o proporcjach 16:10 wydaje się większy, niż jest w rzeczywistości. To ładny panel o dużej jasności i dobrym kontraście – białe tła są raczej czyste, a nie obskurne, chociaż ekran nie odchyla się do tyłu tak bardzo, jak bym chciał, a czerń jest ciemna, jeśli nie tak idealna jak czerń. Panele OLED. Kolory są bogate i dobrze nasycone, a drobne szczegóły są wyraźne.

Klawiatura Acera popełnia oba dobrze znane grzechy główne: strzałki kursora są ułożone w dziwaczny rząd w stylu HP zamiast właściwej odwróconej litery T, z połówkowymi strzałkami w górę i w dół ułożonymi pomiędzy pełnowymiarowymi lewymi i prawymi, i łączy te klawisze za pomocą klawisza Fn. Zapewniają prawdziwe klawisze Home, End, Page Up i Page Down. Jest dobrze podświetlony, ale sprawia wrażenie płytkiego, pustego i klikalnego pisania. Mały, pozbawiony przycisków touchpad charakteryzuje się solidnym kliknięciem.

Głośniki zamontowane u dołu zapewniają dość głośny, ale słaby dźwięk; Nie jest szorstki ani mały, ale płaski, z pustymi, niepewnymi wydźwiękami. Możesz tworzyć nakładające się ścieżki, ale bas jest nieobecny. Oprogramowanie do przetwarzania dźwięku DTS zapewnia wstępne ustawienia muzyki, filmów i gier oraz korektor.

Swift używa powiadomień systemu Windows do irytujących wyskakujących reklam w Forge of Empires i innych grach, a także jest dostępny w wersjach próbnych dla Dropbox, ExpressVPN i innych. Acer Care Center oferuje dostrajanie i odzyskiwanie systemu; Acer Quick Access umożliwia przełączanie trybów redukcji niebieskiego światła, optymalizacji sieci i wydajności.


Szybki test 14: Lekka podróż

Podobnie jak jego kolega ze stajni, Acer Swift Go 14, porównaliśmy wydajność Swift 14 z wydajnością trzech innych wag muskich średniej klasy, wszystkie z wyświetlaczami OLED, a nie wyświetlaczami IPS. HP Pavilion Plus 14 to jeden z faworytów PCMag od połowy 2022 roku, natomiast 13,4-calowy Dell XPS 13 Plus to najnowszy produkt od wieloletniego lidera ultraprzenośnych urządzeń. Wreszcie, Asus Zenbook 14X OLED, zdobywca nagrody Editors’ Choice, nie spełnia naszej ultraprzenośnej konstrukcji ważącej 3,44 funta, ale jego problemy z tworzeniem treści zawstydzają firmę Acer.

READ  Apple Music na Androida z obsługą dźwięku przestrzennego

Testy produktywności

Stosujemy te same ogólne standardy produktywności zarówno na platformach mobilnych, jak i stacjonarnych. Naszym pierwszym testem jest test PCMark 10 firmy UL, który symuluje różne rzeczywiste procesy produkcyjne i biurowe w celu pomiaru ogólnej wydajności systemu, a także obejmuje podtest pamięci masowej dla dysku głównego.

Nasze pozostałe trzy testy porównawcze skupiają się na procesorze, wykorzystując wszystkie dostępne rdzenie i wątki, aby ocenić przydatność komputera PC do obciążeń intensywnie korzystających z procesora. Cinebench R23 firmy Maxon wykorzystuje silnik Cinema 4D tej firmy do renderowania złożonej sceny, podczas gdy Geekbench 5.4 Pro firmy Primate Labs symuluje popularne aplikacje, od przeglądania plików PDF i rozpoznawania mowy po uczenie maszynowe. Na koniec używamy transkodera wideo typu open source HandBrake 1.4 do konwersji 12-minutowego wideo z 4K na 1080p (niższe czasy są lepsze).

Wszystkie te systemy przekroczyły 4000 punktów w teście PCMark 10, co wskazuje na doskonałą produktywność w codziennych zastosowaniach, takich jak pakiety Microsoft 365 i Google Workspace. Swift 14 nie błyszczał w naszych testach wydajności procesorów, ale doskonale radzi sobie z większymi zadaniami i lekką edycją zdjęć lub filmów.

Testy graficzne

Testujemy grafikę komputerów z systemem Windows za pomocą emulatorów gier 3DMark DirectX 12 firmy UL, Night Raid (bardziej skromny, odpowiedni dla laptopów ze zintegrowaną grafiką) i Time Spy (bardziej wymagający, odpowiedni dla maszyn do gier z oddzielnymi procesorami graficznymi).

Przeprowadzamy także dwa testy z wieloplatformowego testu porównawczego GPU GFXBench 5, który kładzie nacisk zarówno na procedury niskiego poziomu, jak komponowanie i renderowanie obrazów wysokiego poziomu przypominających gry. Testy Aztec Ruins w rozdzielczości 1440p i testy Car Chase w rozdzielczości 1080p były renderowane poza ekranem, aby dostosować się do różnych rozdzielczości wyświetlania i ćwiczyć obliczenia grafiki i shaderów przy użyciu odpowiednio interfejsu programowania OpenGL i opakowania sprzętu. Im większa liczba klatek na sekundę (fps), tym lepiej.

READ  Zdjęcia Google wprowadzają nagłą zmianę w projekcie

Jako jedyny tutaj system, który ma oddzielny procesor graficzny zamiast zintegrowanej grafiki (mimo że pochodzi z poprzedniej generacji), Zenbook 14X OLED umknął tym konkurencją. Inne urządzenia nadają się do strumieniowego przesyłania wideo oraz gier zwykłych lub pasjansowych, ale nie oczekuj, że będą grać w najnowsze gry.

Testy baterii i wyświetlacza

Testujemy żywotność baterii laptopów, odtwarzając lokalnie przechowywany plik wideo 720p (plik Blender Movie o otwartym kodzie źródłowym Łzy stali) z jasnością ekranu na poziomie 50% i głośnością na poziomie 100%. Przed testowaniem upewniamy się, że bateria jest w pełni naładowana, przy wyłączonym podświetleniu Wi-Fi i klawiaturze.

Używamy również czujnika i oprogramowania do kalibracji wyświetlacza Datacolor SpyderX Elite do pomiaru nasycenia kolorów ekranu laptopa — jaki procent gamy kolorów lub palet kolorów sRGB, Adobe RGB i DCI-P3 może wyświetlić wyświetlacz — oraz jego 50% i szczytowej jasności w gnidy (kandelle na metr kwadratowy).

Asus był konkurentem, ale Swift 14 wygrał nasz test baterii pomimo potężnego procesora 45 W. Ma wystarczającą wytrzymałość, aby przetrwać cały dzień w pracy lub szkole oraz wieczór ze Spotify lub Netflix. Wyświetlacz IPS pokazał świetną jasność i bardzo dobre krycie kolorów, chociaż temu ostatniemu nieco odstawał na tle paneli OLED konkurentów.


Werdykt: Mocne uderzenie w sprzedaż

Jeśli zostanie mocno przeceniony, Acer Swift 14 otrzyma aprobatę; To wysoce przenośne urządzenie, które wymyka się codzienności dzięki eleganckiej konstrukcji i wysokiej jakości wyświetlaczowi IPS. Ale przy cenie 1399,99 USD trudno go sprzedać w porównaniu z rywalami wyposażonymi w atrakcyjne wyświetlacze OLED: nie tylko Swift Go 14 firmy Acer kosztuje zaledwie 1099,99 USD w testach, ale Swift 14 jest wciśnięty pomiędzy dwa laptopy Asus – Zenbook 14 oparty na OLED i AMD Ryzen, testowane zaledwie 869 dolarów, a ważący pół funta Zenbook 14X OLED, czyli o 100 dolarów więcej niż Acer, oferuje nie tylko doskonały 14,5-calowy wyświetlacz, ale także szybszy procesor Core i9, dwukrotnie większą pamięć RAM i oddzielny procesor graficzny Nvidia GeForce .