Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Aleksander Łukaszenko, sojusznik Władimira Putina, spotyka się z Xi Jinpingiem w Pekinie, gdy para wyraża „głębokie zaniepokojenie” wojną na Ukrainie

Jeden z najbliższych powierników Władimira Putina zadał poważny cios niepowodzeniu inwazji rosyjskiego przywódcy na Ukrainę, wspierając pokojowe rozwiązanie.

Białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko spotkał się z prezydentem Xi Jinpingiem w Pekinie w celu przeprowadzenia rozmów na wysokim szczeblu po tym, jak Chiny wydały dokument przedstawiający stanowisko wzywające do zakończenia brutalnej wojny na Ukrainie w celu wywarcia presji na Kijów i Moskwę przy stole negocjacyjnym.

Prezydent Łukaszenka był zagorzałym zwolennikiem sąsiedniej Rosji w jej wojnie, pozwalając rosyjskim żołnierzom na rozpoczęcie części inwazji z Białorusi.

Pozwoliło to również Rosji wykorzystać Białoruś jako miejsce wysyłania rakiet na Ukrainę.

Choć oba kraje uczestniczyły we wspólnych ćwiczeniach wojskowych, Białoruś nie wysłała do walki żadnych wojsk.

Według białoruskich mediów państwowych obaj przywódcy wyrazili „głębokie zaniepokojenie” wojną i „ekstremalne zainteresowanie jak najszybszym zaprowadzeniem pokoju na Ukrainie”.

„Białoruś i Chiny są zainteresowane uniknięciem eskalacji kryzysu i są gotowe podjąć wysiłki na rzecz przywrócenia pokoju i porządku w regionie” – powiedziała.

Łukaszenko, pierwszy i jedyny prezydent Białorusi, mówił o potrzebie nowego podejścia, aby wojna nie przerodziła się w konflikt globalny iz zadowoleniem przyjął najnowszy 12-punktowy plan Pekinu.

Czasami ostre stanowisko polityczne skłoniło Rosję do poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy i próbowało zmusić obie strony do zawieszenia broni.

„Dzisiejsze spotkanie odbywa się w bardzo trudnym czasie, który wymaga nowego niekonwencjonalnego podejścia i odpowiedzialnych decyzji politycznych” – powiedział Xi prezydent Łukaszenka.

Musi mieć na celu przede wszystkim zapobieżenie popadnięciu w globalną konfrontację, w której nie będzie zwycięzców.

Dlatego Białoruś aktywnie przedstawia propozycje pokojowe, w pełni wspierając przedstawioną przez was międzynarodową inicjatywę bezpieczeństwa.

W swoich uwagach Xi powiedział, że wszystkie strony powinny odrzucić mentalność zimnowojenną, aby mogły pracować nad zbudowaniem „zrównoważonej, skutecznej i trwałej architektury bezpieczeństwa europejskiego”.

Powiedział: „Zainteresowane kraje muszą przestać upolityczniać i wykorzystywać globalną gospodarkę jako swoje narzędzie oraz podjąć środki, które naprawdę wzmocnią zawieszenie broni, zatrzymają wojnę i pokojowo rozwiążą kryzys”.

READ  Chiny rozpoczynają masowe testy 14 milionów ludzi, gdy Omicron wybucha w Tianjin

Spotkanie poprzedza prawdopodobną wizytę prezydenta Xi, który od ponad roku nie potępia publicznie nielegalnej inwazji Rosji.

W grudniu Putin powiedział, że spodziewa się wizyty chińskiego prezydenta na początku 2023 r., która „pokaże całemu światu siłę stosunków rosyjsko-chińskich w kluczowych kwestiach”.

Chociaż nie ujawniono żadnych istotnych szczegółów dotyczących historycznej wizyty, zauważono, że mogła ona mieć miejsce już w kwietniu lub maju.

Stało się tak po tym, jak Wang Yi, czołowy chiński dyplomata, odwiedził Moskwę na rozmowy na Kremlu.

Xi i Putin spotkali się we wrześniu ubiegłego roku podczas szczytu w Uzbekistanie, pierwszego spotkania od inwazji z lutego 2022 roku.