Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ambasador RP w Wielkiej Brytanii otwiera nową Ambasadę Spółdzielczą w Trobridge, obsługującą Południowy Zachód

Wielu Polaków na południowym zachodzie może teraz uzyskać dostęp do honorowego ambasadora w Trobridge.

Ambasador RP w Wielkiej Brytanii otworzył swoją szóstą Ambasadę Współpracy w Trobridge, a Cardiff wkrótce otworzy swoją siódmą placówkę dla brytyjskiego Southwest Service.

Biuro Trobridge zostało zainaugurowane w środę podczas wizyty prof. Arkadego Josepha Rezokoki, ambasadora RP w Wielkiej Brytanii.

Pan Rzekoki powiedział: „To bardzo ważne dla Polski. Mamy dużą społeczność polską w południowo-zachodniej Anglii, liczącą co najmniej 70 000 osób.

„Jeśli Polacy chcieli porady w sprawie paszportów lub innych spraw, musieli jechać do Londynu lub Manchesteru”.

„Otwarcie tej Ambasady Kooperacyjnej pokazuje, jak ważne są relacje i jak wiele mamy nowych spraw. Mamy wiele do zrobienia, myślę, że mamy wiele wspólnego w naszej przeszłości i wiele w naszej przyszłości”.

Pan Rzekoki spotkał się również z Lord Lieutenant Pani Sarah Rose Trotten z Wiltshire; Cllr Stuart Wheeler, Cllr Denise Bates, burmistrz Wiltshire i burmistrz Trobridge.

Wyprawę zorganizował 54-letni dr Simon Selby z Trobridge, który jest Ambasadą Konsularną RP na południowym zachodzie. Odbyło się to w Polskiej Misji Katolickiej i Klubie na Wodociągach Drogowych.

Rzeczpospolita Polska ma już ambasadorów generalnych w Belfaście, Edynburgu i Manchesterze.

Dr Selby powiedział, że jego żona Agatha Subińska pochodzi z Polski i od kilku lat doradza Polakom w sprawach paszportowych i prawnych.

„Poradziłbym ludziom w niedziele i godzinę po mszy po wcześniejszym umówieniu się” – powiedział. Dr Selby pomoże Polakom mieszkającym w Wiltshire, Dorset i Somerset.

Podczas swojej wizyty pan Razekoki otrzymał replikę maszyny Enigma z czasów II wojny światowej, należącą do dr. Selby’ego i złożoną przez Andrzeja Kotlevsky’ego, który pracował nad nią przez trzy miesiące i rozwijał obudowę.

Polacy odegrali kluczową rolę w dostarczaniu wywiadu wojskowego, który pomógł siłom alianckim zrozumieć kody niemieckiej zagadki przed II wojną światową.

READ  Polska: Podgląd banku centralnego | Pstryknąć

Kod Enigmy został zhakowany w grudniu 1932 r. przez cyberbiuro polskich urzędników państwowych przy pomocy francuskiego wywiadu uzyskanego od niemieckiego szpiega.

Małe maszyny były później używane przez Alana Turinga w Fletchley Park w Buckinghamshire, aby zrozumieć kody wojskowe używane przez nazistowskie Niemcy i ich sojuszników podczas wojny.