Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Amerykańska straż przybrzeżna śledzi rosyjski „statek wywiadowczy” u wybrzeży Hawajów

Amerykańska straż przybrzeżna śledzi rosyjski „statek wywiadowczy” u wybrzeży Hawajów

W ostatnich tygodniach amerykańska straż przybrzeżna śledziła rosyjski statek „uważany za statek wywiadowczy” u wybrzeży Hawajów.

Statek i inne statki wojskowe pływające pod obcą banderą „pracowały i włóczyły się” w obszarze reagowania Straży Przybrzeżnej 14. Dystryktu.

„W ramach naszych codziennych operacji śledzimy wszystkie statki w regionie Pacyfiku za pomocą zasobów naziemnych i powietrznych oraz możliwości wspólnych agencji” – powiedział w oświadczeniu dowódca Dave Milne, szef spraw zagranicznych.

Nagranie wideo we wtorek pokazało statek na wodach u wybrzeży Hawajów 11 stycznia.

We wrześniu ubiegłego roku Kimball z Honolulu napotkał cztery okręty rosyjskiej marynarki wojennej i trzy okręty chińskie podczas rutynowego patrolu na Morzu Beringa w pobliżu Alaski.

W ostatnich miesiącach rosyjskie samoloty były również śledzone u wybrzeży Alaski i Kanady.

Miesiąc wcześniej rosyjski samolot rozpoznawczy został wykryty dwukrotnie w północnoamerykańskim ADIZ w ciągu dwóch dni.

Nastąpiło to po tym, jak Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji poinformowała, że ​​wszczęła postępowanie karne przeciwko obywatelowi USA podejrzanemu o szpiegostwo, ponieważ stosunki między Moskwą a Waszyngtonem dalej się psują w związku z trwającym prawie rok atakiem Kremla na Ukrainę.

„Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej wszczęła postępowanie karne przeciwko obywatelowi USA w związku z przestępstwem z artykułu 276„ Szpiegostwo ”Kodeksu karnego” – poinformowała FSB.

Dodała: „Amerykanin jest podejrzany o zbieranie informacji wywiadowczych w dziedzinie biologicznej skierowanych przeciwko bezpieczeństwu Federacji Rosyjskiej”.

Nie podano dalszych szczegółów.

Stosunki między Rosją a Stanami Zjednoczonymi, już od lat napięte, osiągnęły nowy najniższy poziom od czasu, gdy prezydent Władimir Putin wysłał wojska na Ukrainę w zeszłym roku.

Obecnie w Rosji przetrzymywanych jest kilku Amerykanów, którzy oskarżają się nawzajem o aresztowania polityczne.

Było kilka głośnych wymian więźniów między Moskwą a Waszyngtonem.

W zeszłym miesiącu Moskwa zwolniła amerykańską koszykarkę Brittney Griner – aresztowaną za sprowadzanie oleju konopnego do kraju – w zamian za rosyjskiego handlarza bronią Viktora Buta.

READ  Wenezuelska para próbuje się uśmiechnąć, ale leniwiec jest w niebezpieczeństwie

Paul Whelan, były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej, został aresztowany w Rosji w 2018 roku i skazany na 16 lat więzienia za „szpiegostwo”. Nadal przebywa w więzieniu.

Dodatkowe raporty wg Fox News