Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Francja została dotknięta ogólnokrajowym strajkiem, gdy związki zawodowe walczą z reformą wieku emerytalnego Emmanuela Macrona

Francuscy robotnicy rozpoczęli strajk i przyłączyli się do ogólnokrajowych marszów w czwartek, zatrzymując pociągi i produkcję energii elektrycznej w ogólnokrajowym dniu protestu przeciwko rządowym planom podniesienia dwuletniego wieku emerytalnego do 64 lat.

Zatrzymania są głównym testem dla prezydenta Emmanuela Macrona, który twierdzi, że jego plan reformy emerytalnej, który według sondaży jest głęboko niepopularny, jest potrzebny, aby system nie zbankrutował.

Ministerstwo Pracy szacuje, że przesunięcie wieku emerytalnego o dwa lata i wydłużenie okresu płatności przyniosłoby łącznie 17,7 mld euro (27,8 mld dolarów) rocznych składek emerytalnych, co pozwoliłoby systemowi wyjść na zero do 2027 r.

„Ta reforma jest konieczna i sprawiedliwa” – powiedział w telewizji LCI minister pracy Olivier Dussopp.

Ale protestujący nie zgodzili się.

„To pensje i emerytury muszą zostać podniesione, a nie wiek emerytalny” – głosił duży transparent niesiony przez robotników, którzy otworzyli marsz protestacyjny w Tours w zachodniej Francji.

Isabel, 53-letnia pracownica socjalna, powiedziała, że ​​jej praca jest zbyt ciężka, by dodać kolejne dwa lata: „Będę musiała ustawić balkonik, jeśli zostanie naprawiony”.

Brigitte Minnie, która przeszła na wcześniejszą emeryturę, powiedziała, że ​​protestuje, by wyrazić swoją solidarność z byłymi kolegami.

— Sześćdziesiąt cztery lata — powiedziała — to bardzo stare. „Ja też tu jestem, bo mam dość Macrona”.

W Nicei, na południu Francji, duży transparent głosił: „Nie dla reform”.

Związkowcy argumentują, że są inne sposoby na zapewnienie ciągłości systemu emerytalnego, takie jak opodatkowanie superbogaczy czy podwyższenie składek pracodawców lub lepiej sytuowanych emerytów.

Ich wyzwaniem jest przekształcenie sprzeciwu wobec reform – i gniewu związanego z kosztami utrzymania kryzysu – w masowy protest społeczny, który może ostatecznie zmusić rząd do zmiany kursu.

Dwóch mężczyzn rzuca różowe bomby i trzyma w powietrzu czerwone flagi, krzycząc w ramach protestu.
Demonstranci niosą flagi Unii podczas czwartkowej demonstracji w Nicei.(Reuters: Eric Gillard)

Przywódcy związkowi, którzy wieczorem mają ogłosić kolejne strajki i protesty, powiedzieli, że czwartek to dopiero początek.

„Potrzebujemy wielu ludzi, aby przyłączyli się do protestów” – powiedział Laurent Berger, prezes największego związku zawodowego we Francji, CFDT, w rozmowie z telewizją BFM.

„Ludzie są przeciwni tej reformie… musimy to pokazać (na ulicach)”.

Muzyczne przerywnik ze strajkiem urzędników

Reforma emerytalna musi jeszcze przejść przez parlament, w którym Macron stracił większość bezwzględną, ale ma nadzieję, że uda się ją przeprowadzić przy wsparciu konserwatystów.

Wśród odchodzących z pracy byli maszyniści, nauczyciele i pracownicy rafinerii.

Radio France Inter prowadziło własną playlistę muzyczną zamiast swoich zwykłych programów, strajkowali też kierowcy autobusów i urzędnicy.

Działa tylko od jednej do trzech do pięciu linii kolei dużych prędkości, powiedział krajowy operator kolejowy, przy czym prawie nie kursują pociągi lokalne lub regionalne.

Francuzi chodzą w ponurych zimowych ubraniach i jeżdżą na rowerach po ścieżce mostu.
Ludzie jeżdżą na rowerach wzdłuż mostu Pont de Bir Hakim w Paryżu podczas czwartkowego strajku pracowników kolei.(Reuters: Gonzalo Fuentes)

W Paryżu niektóre stacje metra zostały zamknięte, a ruch drogowy został poważnie zakłócony, a kursowało niewiele pociągów.

Na zatłoczonej stacji Gare du Nord ludzie starali się złapać kilka wciąż kursujących pociągów, podczas gdy personel w żółtych kamizelkach pomagał zmęczonym pasażerom.

Pracownica restauracji Beverly Jahent, która spóźniła się do pracy, ponieważ jej pociąg został odwołany, powiedziała, że ​​zgodziła się na strajk, nawet jeśli nie brała w nim udziału.

Ale nie wszyscy to rozumieli.

Nie rozumiem, zawsze to samo [people] „Którzy strajkują… i musimy to znosić”, powiedziała Virginie Pinto, pracownica nieruchomości, która starała się znaleźć metro, aby dojechać do pracy.

Zakaz nieuprawnionych strajków z 2007 r. i ograniczenia strajków w celu zapewnienia minimalnego poziomu usług publicznych ograniczyły zdolność związków zawodowych do tłumienia reformatorskich ambicji rządów.

Fakt, że praca z domu staje się teraz coraz bardziej popularna z powodu pandemii, również może mieć na to wpływ.

Dwóch dobrze ubranych mężczyzn w średnim wieku stoi razem, uśmiechając się, na słonecznym balkonie.
Prezydent Francji Emmanuel Macron (z prawej) spotkał się w czwartek w Barcelonie z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem.(Reuters: Bruna Casas)

Opodatkować bogatych?

Pracownicy sektora publicznego często stoją na czele strajków, a około 7 na 10 nauczycieli w szkołach podstawowych przestało pracować i mniej więcej tyle samo w szkołach średnich, podały ich związki zawodowe, chociaż Ministerstwo Edukacji podało znacznie niższe liczby.

W Paryżu uczniowie otoczyli co najmniej jedną szkołę średnią, wspierając strajk.

READ  Szef WHO mówi, że „niebezpieczne” jest założenie, że pandemia zbliża się do końca, ale mówi, że „faza ostra” może zakończyć się w tym roku