Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Analiza: Inwestorzy przyglądają się nowemu rynkowi w Europie Środkowej: domy na wynajem

  • Wielkie miasta i gospodarki napędzają rynek
  • wyróżnia się Polska
  • Ogromna przepaść jakościowa

Gdańsk, Polska/Praga, 19 grudnia (Reuters) – Przy rosnących stopach procentowych i ograniczonej podaży, co sprawia, że ​​posiadanie domu staje się poza zasięgiem rosnącej liczby ludzi w Europie wschodzącej, globalni i lokalni inwestorzy w nieruchomości stawiają na pojawiającego się w regionie prywatnego najemcę sektor. Sekcja.

Około pięć lat temu instytucjonalny rynek nieruchomości mieszkaniowych rozrósł się do punktu, w którym inwestorzy twierdzą, że mieszkania zaczynają rzucać wyzwanie budynkom biurowym jako centrum ich gotówki.

„W regionie Europy Środkowej jest wiele dużych miast o pozytywnej dynamice demograficznej i gospodarczej oraz niedostatecznie obsłużonym rynku mieszkaniowym” — powiedział Stanislav Kubachek, szef inwestycji na Europę Wschodnią w szwedzkiej firmie Heimstaden. (HEIMpref.ST)do Reutera.

„To dobre elementy inwestycji mieszkaniowych na wynajem”.

Inwestycje w sektorze, szczególnie w Polsce i Czechach, wzrosły o 38% do 130 mln euro (138 mln USD) w pierwszej połowie 2022 r., wynika z raportu CMS i CBRE.

Gracze rynkowi twierdzą, że wysokie zyski i możliwości wzrostu pobudzają nowe projekty.

Dania NREP weszła na polski rynek w 2021 roku i planuje zainwestować około 500 mln euro w sektorze mieszkaniowym i logistycznym w ciągu najbliższych trzech lat, realizując projekty w największych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk i Kraków.

„Inwestorzy widzą wyraźną szansę na rynku, ponieważ młodsze pokolenia stają się bardziej otwarte na wynajem, podążając za trendem z ostatnich dziesięcioleci w Europie Zachodniej, podczas gdy podaż nowoczesnych zasobów najmu jest bardzo ograniczona”, Ron Cook, dyrektor generalny działu nieruchomości NREP powiedział Reuterowi.

Stare i przepełnione

Polska, największa gospodarka regionu, wyróżnia się rosnącą populacją kilku dużych miast i szacowanym niedoborem prawie 3 milionów mieszkań, ale Czechy i prawdopodobnie Węgry również oferują możliwości.

Radim Pajar, partner w czeskiej grupie inwestycyjnej Mint Investments, powiedział, że jego fundusz o wartości 1,25 miliarda koron czeskich (54,81 miliona dolarów) bada projekty w Pradze, Brnie i Pilźnie, aby w przyszłym roku dodać do swojego portfela od 300 do 500 mieszkań.

READ  Klasyczne radiowozy pożegnające erę Forda vs. Holdena w Bathurst 1000

„Jesteśmy teraz zaskoczeni szybkością zmian i tym, jak zmienia się rynek” – powiedział Reuterowi.

„Wierzymy, że w ciągu najbliższych 10 lat dwie trzecie mieszkań budowanych w tym kraju zostanie sprzedanych funduszom takim jak nasz, a tylko jedna trzecia zostanie sprzedana właścicielom domów”.

Według danych Eurostatu, wskaźnik przeludnienia w Polsce – gdzie w domach brakuje wystarczającej liczby pokoi w stosunku do liczby osób w domu – wynosi około 37%, w porównaniu do średniej UE wynoszącej 17,5%.

Większość mieszkań to mieszkania z czasów komunizmu, często prefabrykowane, pilnie potrzebujące modernizacji. Jest to zaleta dla deweloperów, którzy mogą dotrzeć do rosnącej grupy pracowników z zagranicy z udogodnieniami, takimi jak szybki internet, siłownie i anglojęzyczne umowy najmu.

„Istnieje ogromna przepaść pod względem jakości, stabilności i przewidywalności umów najmu między prywatnymi właścicielami a graczami instytucjonalnymi” – powiedział Reuterowi Marek Oposhewicz, partner w Griffin Capital Partners. „To stanowi atrakcyjny punkt wejścia dla graczy PRS (Private Rental)”.

** Dla grafiki interaktywnej: https://tmsnrt.rs/3FU1fMk

Grafika Reutera

Cena jest niedostępna

Tradycyjna preferencja regionu do posiadania, a nie wynajmu, została zakwestionowana przez gwałtowny wzrost cen domów od czasu kryzysu finansowego w 2008 r., napędzany wzrostem gospodarczym i niskimi od dekady oprocentowaniem kredytów hipotecznych.

„Będziemy realizować naszą strategię inwestowania w największych polskich miastach” – powiedziała Reuterowi Anna Dafna, dyrektor zarządzająca G-City Europe (wcześniej Atrium European Properties). Powiedziała, że ​​w pierwszym kwartale 2023 roku firma planuje ruszyć z projektem budowy 500 lokali w Warszawie.

Z danych Cushman & Wakefield wynika, że ​​obecne stopy kapitalizacji z nieruchomości mieszkaniowych są o 100 do 200 punktów bazowych wyższe niż w Europie Zachodniej, gdzie Warszawa wynosi 5%, a Praga 4,10% w porównaniu do 2,70% w Berlinie, 3% w Amsterdamie i 3,25% w Londynie .

Kolejnym czynnikiem są zmiany demograficzne. Wysokińska-Kuzdra, starszy partner w Collier’s w Warszawie, dodała, że ​​emigracja do Polski przed i po wojnie na Ukrainie pogłębiła niedobór mieszkań, podobnie jak boom w biznesie usługowym, który przyciągał zagranicznych pracowników proszących o wysokiej jakości mieszkania.

READ  Virgin Australia i jej prezydent Jane Hrdlika zostali oskarżeni o znęcanie się

„Wielu inwestorów instytucjonalnych chce zyskać przewagę pierwszego ruchu” – powiedziała Reuterowi Wisokinska-Kozdra.

Gwałtowny wzrost stóp procentowych w całym regionie w ubiegłym roku zraził niektórych potencjalnych nabywców domów. Koszty budowy dla deweloperów rosną. Wojna na Ukrainie również stworzyła niepewność, przez co część inwestorów koncentruje się wyłącznie na dokańczaniu bieżących projektów.

Jednak inwestorzy i analitycy twierdzą, że te sygnalizacje świetlne nie zakłócą rynku, który ma się potroić do 2028 r., do ponad 63 000 mieszkań w Polsce, wynika z niedawnego raportu PricewaterhouseCoopers.

Niemiecki TAG Immobilien AG (TEGG.DE) W swoim raporcie za trzeci kwartał poinformował, że planuje przyspieszyć budowę nieruchomości mieszkaniowych w Polsce, podczas gdy budapeszteńska firma Flatco Kft szuka potencjalnych przejęć w Budapeszcie.

„Popyt jest” – powiedziała Reuterowi Marta Jacoby, dyrektor naczelny Flatco CVT.

(1 $ = 0,9406 euro)

(1 USD = 22,8040 CZK)

Pisanie i dodatkowe raporty Michaela Kahna, montaż przez Kathryn Evans

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.