Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Andrzej Duda: Prezydent RP zawetuje kontrowersyjną ustawę medialną

Andrzej Duda: Prezydent RP zawetuje kontrowersyjną ustawę medialną

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Na początku tego miesiąca demonstranci wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko proponowanej ustawie medialnej

Prezydent Polski Andrzej Duda zawetował kontrowersyjną ustawę o własności mediów, która zdaniem krytyków ma na celu uciszenie amerykańskiej stacji telewizyjnej krytycznej wobec rządu.

Ustawa uniemożliwiłaby firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego kontrolowanie polskich mediów.

Gdyby decyzja zapadła, amerykańska Grupa Discovery musiałaby sprzedać swoje udziały w stacji informacyjnej TVN24.

Urzędnicy argumentowali, że ustawa miała na celu ograniczenie wpływów wrogich państw.

Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość od dawna twierdziła, że ​​zagraniczne firmy mają zbyt dużą władzę nad polskimi mediami, i na początku tego miesiąca w pośpiechu przedstawiła projekt ustawy w parlamencie.

Krytycy twierdzą jednak, że posunięcie to miało na celu atak na TVN24, najczęściej oglądany kanał informacyjny w Polsce i stację, której reporterzy często krytykują konserwatywny rząd.

TVN, spółka-matka TVN24, jest własnością Discovery za pośrednictwem holenderskiej spółki, aby obejść obecny zakaz nałożony na spółki spoza Europy, będące właścicielami ponad 49% polskich spółek medialnych.

Prezydent Duda, zdecydowanie wspierany przez PiS, wyraził uznanie dla wysiłków rządu w zakresie ochrony kraju przed potencjalnie wrogimi aktorami, takimi jak Rosja, zauważył jednak, że projekt ustawy budzi poważne obawy dotyczące praw własności.

Dodał, że nie można go stosować z mocą wsteczną do istniejących porozumień handlowych i traktatów inwestycyjnych.

„Projekt ustawy i jej zmiany dotyczą podmiotów już istniejących na rynku” – powiedział Duda. „Dochodzi także kwestia pluralizmu mediów i wolności słowa. Podejmując decyzję, poważnie wziąłem ten element pod uwagę”.

Na początku tego miesiąca tysiące Polaków protestowało przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie przeciwko prawu, a wielu z nich wymachiwało flagami Unii Europejskiej i niosło transparenty z logo TVN24.

Były prezydent UE Donald Tusk, który obecnie stoi na czele opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, powiedział, że decyzja Dudy pokazała, że ​​„naciski mają sens”.

Najwyższy dyplomata USA w Warszawie, Chargé d'Affaires Bex Aliu, Na Twitterze podziękował panu Dudzie Pochwalił go „za przywództwo i zaangażowanie na rzecz podzielanych wartości demokratycznych oraz ochronę klimatu inwestycyjnego w Polsce”.

„Razem sojusznicy są silniejsi” – powiedział Aliu.

Na początku tego miesiąca rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price wezwał rząd do dokładnego przemyślenia decyzji przed wprowadzeniem ustawy, która mogłaby „podważyć zaufanie inwestorów zagranicznych do ich praw własności i świętości umów w Polsce”.

Wiceprezydent Komisji Europejskiej Vera Jourova obiecała, że ​​blok podejmie działania przeciwko każdemu prawu niezgodnemu z prawem UE.

READ  Sąsiedzi powracają z lakierem w nowej wersji australijskiego mydła Amazona