Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Artefakty są przetapiane w Australian War Memorial w celu zdobycia medali w angielskich wyścigach łodzi

Artefakty są przetapiane w Australian War Memorial w celu zdobycia medali w angielskich wyścigach łodzi

Jak człowiek gubernatora generalnego, generałowie armii, były poseł i promotor wioślarzy pracowali, aby artefakty z Australian War Memorial stopiły się, by zdobyć nagrody podczas regat Henley. A Gommy T dochodzenie.

Znaczące kulturowo artefakty z Australian War Memorial (AWM), w tym okaz czcigodnej brązowej tablicy Roll of Honor – która rejestruje i upamiętnia australijskich poległych w wojnie – zostały przetopione, aby zrobić trofea i medale dla wojskowej splendoru wioślarskiego.

Zawody wioślarskie King’s Cup 2019 odbyły się na Henley Royal Regatta w Wielkiej Brytanii. To wydarzenie było setną rocznicą poprzedniego wojskowego wyścigu wioślarskiego, Regat Pokoju z 1919 roku.

Dokumenty ustawy o wolności informacji, uzyskane przez Jimmy’ego Tee i komentatora Ronniego Salta, ujawniają, że dopiero po dyskusji między wyższymi oficerami sił zbrojnych, generałem Angusem Campbellem, a kierownikiem pomnika, dr Brendanem Nelsonem, AWM zdecydowało się przyznanie brązowej płyty z Rolki Honorowej organizatorowi imprezy King’s Cup Chrisowi Hartleyowi.

Hartley, lepiej znany jako mieszczanin, który przekonał gubernatora generalnego i jego biuro, by skłonili Scotta Morrisona do przekazania 18 milionów dolarów tajemniczej fundacji utworzonej przez Hartleya – Australian Future Leaders Foundation. Po naciskach ze strony niezależnych i przez ławę albański rząd odwołał hojność.

Dokumenty FOI pokazują, że oryginalne metalowe okucia drzwi z 1941 r., pochodzące z pierwszego otwarcia AWM, również zostały przekazane firmie Hartley w celu przekształcenia metalu w medaliony wioślarskie.

Dr Nelson zwrócił szczególną uwagę na nieodłączną wartość kulturową i dziedzictwo tych przedmiotów, mówiąc przedstawicielowi Rowing Australia, który działał jako agent windykacyjny Hartleya: „Oczywiście oba te przedmioty są ważne”.

Ci o hojnym usposobieniu postrzegaliby przetapianie artefaktów upamiętniających wojnę w wojskowe medale za bluźnierstwo jako alegorię „Kręgu Życia”.

Zamiast tego dokumenty FOIA pokazują wcześniej nieujawniony krąg wpływów Hartleya oraz jego potężne powiązania wioślarskie i wojskowe.

Rezerwacja dostawy metali na medale

Kiedy nadszedł czas, aby zdecydować, który artefakt zostanie udostępniony Hartleyowi, personel AWM Collections był szczególnie powściągliwy w przekazywaniu próbki brązowej płyty Roll of Hun. Brąz był ważnym odniesieniem używanym przez odlewnię AWM w celu „dopasowania wyglądu paneli, które wytwarzają”.

Kolekcjoner skomentował: „Dają nam to, zostawiłbym to w ostateczności, żebyśmy nie sprawiali sobie kłopotów w przyszłości. Zadzwonię do nich i poproszę o przesłanie. Mam nadzieję, że jest duży wystarczająco dużo, aby pomieścić kawałek do przyszłej produkcji”.

AWM poinformowało nas, że ich wkład w Puchar Króla pochodził „z przedmiotów niekolekcjonerskich”, opisując te przedmioty jako „próbkę brązowej tabliczki i starych mosiężnych kłódek usuniętych z budynku pamięci podczas renowacji”. Daleko od bardziej entuzjastycznego podsumowania historycznego, które Nelson przedstawił przedstawicielowi Rowing Australia, który zebrał elementy.

Dr Nelson uznał za stosowne skonsultowanie się z generałem Campbellem przed sfinalizowaniem dostawy artefaktów, ale nie poruszył tego z Zarządem AWM.

READ  Amerykańscy prawodawcy osiągnęli porozumienie w sprawie tymczasowego uniknięcia zawieszenia działalności rządu

Rozumiemy, że nie ma obowiązku kierowania utylizacji „niezmontowanych” elementów do zatwierdzenia przez Zarząd AWM.

W odpowiednich raportach rocznych AWM i mediach społecznościowych nie można znaleźć potwierdzenia przyjęcia prezentu.

Armia dwa kroki

Dokumenty FOIA ujawniają, że Hartley po raz pierwszy zwrócił się do Nelsona w marcu 2018 r. W swoim liście do dr Nelsona Hartley szybko wspomina swoje powiązania z armią brytyjską i głośnym establishmentem wioślarskim:

Właśnie wróciłem ze spotkań Wielkiej Brytanii z Ministerstwem Obrony [Ministry of Defence]Departament Sportu, Mediów i Kultury (obchody I wojny światowej), Sir Steve Redgrave i gospodarze regat Henley Royal w stulecie regat Royal Henley Peace Boat Race w 1919 r.”.

Hartley, podobnie jak jego współczesny Indiana Jones, miał misję pozyskiwania przedmiotów o znaczeniu historycznym i kulturowym nie tylko z Australii, ale ze wszystkich krajów rywalizujących w Pucharze Króla – Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Holandii i Niemiec.

Na podstawie dokumentów dotyczących wolności informacji Hartley wydaje się być blisko zaznajomiony z wyższymi oficerami wojskowymi, w tym Siłami Obrony Cywilnej, gubernatorem generalnym i członkami Australian Rowing.

Kilka tygodni po kontakcie z Nelsonem Hartley wydał kolację w Royal Yacht Squadron w Sydney z okazji 200-lecia słynnego brytyjskiego klubu wioślarskiego Leander Club.

W kolanach uczestniczyli przedstawiciele wojskowi, w tym admirał Jonathan Meade, AM, RAN, dowódca Floty Australijskiej reprezentujący Szefa Sił Obronnych. Obecni byli kapitanowie i szefowie różnych australijskich klubów wioślarskich.

Obecny był także ówczesny gubernator Nowej Południowej Walii David Hurley, zagorzały zwolennik wioślarstwa, który zgodnie z reklamą imprezy miał zostać ożywiony przez „szybkie zwolnienie policji”.

Według Hartleya, gubernator Nowej Południowej Walii Hurley ogłosił podczas kolacji, że Australia wyśle ​​drużynę na Puchar Króla.

Rozprzestrzeniła się wiosna

Po pierwszej petycji sytuacja pogorszyła się do września 2018 r., kiedy Hartley ponownie zadzwonił do AWM. Hartley powiedział im, że zlecił królewskiej odlewni wyprodukowanie medali dla uczestników.

W pewnym momencie Hartley zasugerował, aby Memoriał przejął inicjatywę i zorganizował wkład pozostałych siedmiu instytucji krajowych w dostarczanie „materiałów” do brytyjskiej odlewni wybranej przez Hartleya do wybicia medali.

Dr Nelson uprzejmie powiedział mu, żeby przyszedł, „…nie jestem gotów zobowiązać tej instytucji do koordynowania z muzeami innych zainteresowanych krajów. Mamy tu więcej niż wystarczająco bez tego.”

Dokumenty FOI pokazują, że oryginalne przedmioty, które AWM rozważała, nie miały kulturowego znaczenia dla pomnika.

Pozycje te obejmowały:

„odznaki feministyczne, srebrne odznaki wojenne oraz aluminiowe lub blaszane przedmioty, takie jak menażki, a także medale lub odznaki najbliższych krewnych [NOK] pościel. Zdaję sobie sprawę, że w przeszłości odmawialiśmy medali i plakietek NOK, które zostały zniszczone”.

Dzwoniący i sędziowie

Hartley bezwstydnie pominął nazwiska członków rodziny królewskiej i dygnitarzy wojskowych z kilku krajów w swoich kontaktach z Nelsonem.

READ  Co najmniej 15 zabitych w Afganistanie w eksplozjach i strzelaninach w szpitalu w Kabulu

Nelson został nawet zaproszony na kolację z australijskim CDF (generał Campbell) i wyższymi oficerami wojskowymi w Wielkiej Brytanii i Kanadzie podczas kolacji King’s Cup, której gospodarzem był Hartley.

Tydzień przed Bożym Narodzeniem Hartley wysłał e-mail do dr Nelsona i powiedział mu, co dają mu Kanadyjczycy, Nowozelandczycy i Niemcy, ale jeszcze nie usłyszał, co „wniosą nieletni”.

W e-mailu wyraźnie stwierdzono, że Hartley napisał do ówczesnego gubernatora generalnego Petera Cosgrove’a i poinformował Jima o wcześniejszej korespondencji między Hartleyem a pomnikiem wojennym.

Nie wiadomo, czy list był neutralny w swojej ocenie, czy też był krytyczny wobec wysiłków AWM na rzecz wniesienia wkładu w artefakty kulturowe. Z artykułu Freedom of Information wynika, że ​​dr Nelson nie został przepisany w liście, który Hartley wysłał do Gubernatora Generalnego.

Nowy rok i presja

Wywołało to lawinę działań w styczniu i lutym 2019 r., ale nie wszyscy na pomniku wojennym byli po tej samej stronie.

Wewnętrzny e-mail z początku stycznia 2019 r. pokazuje, że personel pamięci był zdania, że ​​„sprawa została zakończona”.

E-mail był jasny, że doradzili: „Nie oferuj materiałów montażowych do celów topienia, ale tego typu rzeczy [WW1 shells] Łatwo dostępne we Francji i łatwe do zebrania. Pozieres zostało przedstawione jako punkt wyjścia, ponieważ było to pole bitwy, na którym walczyli Australijczycy”.

Pod koniec stycznia inny wewnętrzny e-mail pokazywał metal pojawiający się w medalach.

„Ponownie pojawiła się sugestia ofiarowania czegoś z pomnika do przetopienia na medale Pucharu Królów” i „część wyrzutni Beauforta„ miała zostać wyrzucona w celu odłożenia na bok w tym celu ””.

Atak lutowy

12 lutego 2019 r. dr Nelson poinformował swój personel, że muszą „nadrobić zaległości. Potrzebują tego do końca miesiąca”.

Oficer odpowiedzialny za pozyskanie materiałów pamiątkowych odpowiedział dr Nelsonowi: „Mamy wystarczająco dużo starych mosiężnych klamek i zamków z pierwotnego budynku, aby sprostać wszelkim wymaganiom ludzi biorących udział w Pucharze Królów pod względem wagi metalu. Dzięki temu byłoby to łatwiejsze w obsłudze niż z udziałem RoH”. [Roll of Honour] odlewnia jako strona trzecia. Czy chętnie oferujecie tylko oryginalne klamki i zamki do drzwi? „

W ciągu pół godziny dr Nelson skonsultował się następnie z dowódcą sił obrony – generałem Campbellem.

Po tej dyskusji Nelson poinformował swój personel, że teraz chce dodać kawałek brązowego talerza Roll of Hun do mieszanki smakołyków.

Po tym, jak generał Campbell i dr Nelson zgodzili się przekazać artefakty, Nelson poinformował Alison Craig, byłego generała brygady w armii australijskiej i byłego członka War Memorial Board (2015-2018), w jaki sposób można zebrać różne przedmioty.

Craig działa w imieniu Australian Rowing Sport. Rzecznik AWM potwierdził, że „Rowing Australia działał w imieniu pana Hartleya i jego Komitetu Organizacyjnego w celu zebrania przekazanego materiału”.

READ  Region Niagara ogłasza stan wyjątkowy

Craig był także kierownikiem zespołu Australian Defence Force King’s Cup Team, a później został kierownikiem zespołu Rowing Australia i szefem Rowing ACT.

Raport roczny Rowing Australia 2019 zawiera dwie strony poświęcone Pucharowi Króla i drużynie Australijskich Sił Obronnych.

Raport pochwalił wsparcie Gubernatora Generalnego i War Memorial oraz jego dyrektora, dr Nelsona. Nie było wzmianki o pomniku nadającym historycznym artefaktom wartość dziedzictwa, które można by stopić w trofea i medale.

Zdjęcie dostarczone za pośrednictwem żądania Freedom of Information

Pompa i ceremonia się nie skończyły

Na przekazaniu artefaktów AWM nie skończyła się jego kolejka w Pucharze Króla.

Drużyna ADF została ogłoszona 13 kwietnia 2019 roku na AWM podczas specjalnej ostatniej imprezy z okazji setnej rocznicy Copa del Rey.

Następnie, 7 maja 2019 r., podczas imprezy w AWM, drużyna ADF King’s Cup spotkała się z przedstawicielami DEF z pozostałych siedmiu krajów, którzy będą wystawiać załogi na regaty Henley Royal. Pan Hartley przemawiał do zgromadzonych.

12 czerwca 2019 r. ówczesna minister obrony Linda Reynolds wraz z generałem Campbellem i dr Nelsonem pożegnała się z australijską drużyną. Minister Reynolds wręczył drużynie insygnia konkurenta – przypuszczalnie wykonane z artefaktów nie tylko z AWM, ale także z innych krajów uczestniczących również.

Organizator wyścigu, pan Hartley, wykorzystał również zdjęcie generała Campbella, pokazane z oryginalnym Pucharem Króla z 1919 roku, do celów promocyjnych na stronie internetowej imprezy.

Wygląda na to, że wszyscy, od pana Hartleya, starszych oficerów ADF, War Memorial i Sekretarza Obrony, dużo zainwestowali w projekt.

Ze strony ADF inwestycja wystarczyła, aby zatrudnić w drodze przetargu ograniczonego znanego trenera wioślarskiego na sześciomiesięczny okres za 38 500 USD i wydać 16 500 USD na stroje na to wydarzenie. Mundur został zakupiony przez firmę wymienioną jako oficjalny partner Rowing Australia.

Panu Hartleyowi, Ministerstwu Obrony i Wioślarstwa Australii zadano szczegółowe pytania, ale nie otrzymano odpowiedzi.

Medal Pucharu Królów

Zdjęcie dzięki uprzejmości heartheboatsing.com

Royal Favours: A Time of Pipes and Slippers autorstwa Davida Hurleya i Scotta Morrisona


Gommy T

Jommy Tee jest długoletnim urzędnikiem państwowym, który od ponad 25 lat zajmuje się opracowywaniem polityki, a także niezależnym badaczem zainteresowanym polityką, sprawami bieżącymi i nordyckim noir.