Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Astronomowie odkryli obłok Komisa większy niż Droga Mleczna

Zespół astronomów odkrył ogromny obłok słabo świecącego gorącego gazu w przestrzeni większej niż Droga Mleczna. Powiedzieli, że kosmiczny obłok gazu, pierwszy tego rodzaju, mógł zostać wyrwany z galaktyki. Najbardziej zaskakujące było to, że chmura była stłoczona przez setki milionów lat bez rozpraszania się. Zespół kierowany przez astronoma Zhong Jie z University of Alabama w Huntsville, USA, wykorzystał teleskop XMM-Newton X-ray Telescope należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) oraz spektrograf wielojednostkowy (MUSE) na Bardzo Dużym Teleskopie (VLT). wraz z Subaru do przeprowadzenia badania.

Analizując emisję promieniowania rentgenowskiego, naukowcy odkryli, że obłok był większy niż początkowo oczekiwali. Powiedzieli, że chmura może mieć masę około 10 miliardów razy większą od Słońca.

Badanie zatytułowane „Orphan Hα cloud/X-rays as an indicator of mean intra-cluster aglomeration” zostało opublikowane w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Dostęp do pełnego badania Tutaj.

Fizyk Ming Sun z Uniwersytetu Alabama w Huntsville powiedział, że to ekscytujące i zaskakujące odkrycie. „Pokazuje, że w astronomii, jako najstarszej nauce przyrodniczej, zawsze pojawiają się nowe niespodzianki” – powiedział Sun.

Badania wykazały, że temperatura chmur wahała się od 10 000 do 10 000 000 K. Odpowiada to gazowi wewnątrz galaktyk, co wskazuje, że gaz chmurowy eksplodował z jednej z galaktyk podczas poruszania się w przestrzeni.

Innym aspektem obłoku, który astronomowie chcieli zrozumieć, był sposób, w jaki gaz, mimo że został usunięty z galaktyki setki milionów lat temu, nie rozprzestrzenił się. Wykonali obliczenia, aby zobaczyć, że pole magnetyczne może utrzymywać chmurę gazu w całości, chroniąc ją przed niestabilnością przez długi czas. Powiedziawszy to, naukowcy doszli również do wniosku, że ze względu na masę obłoku galaktyka, od której się oddzieliła, była również „duża i masywna”, co może pomóc im w śledzeniu, która to galaktyka była.

READ  Nowy, samodzielny test może szybciej wykryć ukryte wczesne objawy demencji

Obecne dane pomogą naukowcom w przyszłości zidentyfikować inne podobne chmury. Naukowcy powiedzieli, że mają teraz dowody obserwacyjne, że ośrodek wewnątrz gromady może pozbawić galaktyki gazu.

„Jako pierwszy izolowany obłok świecący zarówno w linii widmowej alfa H, jak i rentgenowskiej w gromadzie galaktyk, pokazuje, że gaz usunięty z galaktyk może tworzyć grudki w środku gromady, a te grudki można wykryć za pomocą szerokiego zakres przyszłych danych skanowania” – powiedział Son.