Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Diamenty są klejnotem życia – i naprawdę są wieczne: nauka

Starożytne diamenty wskazują, że Ziemia była przygotowana na eksplozję życia co najmniej 2,7 miliarda lat temu.

Gazy lotne zachowane w diamentach odkrytych w dawnych skałach były obecne w proporcjach podobnych do tych w płaszczu Ziemi, który leży między jądrem a skorupą planety.

Wskazuje, że w ciągu ostatnich kilku miliardów nie nastąpiła zasadnicza zmiana w proporcjach tych gazów w atmosferze.

Badania sugerują, że jeden z podstawowych warunków niezbędnych do podtrzymania życia – obecność życiodajnych pierwiastków w wystarczających ilościach – pojawił się wkrótce po uformowaniu się Ziemi i od tego czasu utrzymuje się na dość stałym poziomie.

Prezentując pracę na Goldschmidt Geochemistry Conference, główny badacz dr Michael Broadley powiedział: „Proporcja i skład substancji lotnych w atmosferze odzwierciedla te w płaszczu i nie mamy dowodów na znaczące zmiany od czasu powstania tych diamentów 2,7 miliarda lat temu.”

Substancje lotne, takie jak wodór, azot, neon i związki zawierające węgiel, są lekkimi pierwiastkami chemicznymi i związkami, które mogą łatwo odparować pod wpływem zmian temperatury lub ciśnienia.

ikona aparatuRóżowy diament. przypisane mu: dostarczony

Są niezbędne do życia, zwłaszcza węgiel i azot.

Na Ziemi substancje lotne w większości wypływają z wnętrza planety i są wynoszone na powierzchnię w wyniku takich zdarzeń, jak erupcje wulkanów.

Wiedza o tym, kiedy dotarli do ziemskiej atmosfery, jest niezbędna do zrozumienia, kiedy warunki na planecie były odpowiednie dla powstania i ewolucji życia.

Teraz francuscy i kanadyjscy naukowcy wykorzystali starożytne diamenty jako kapsułę czasu do zbadania warunków głęboko wewnątrz płaszcza Ziemi w odległej przeszłości.

Badania gazów uwięzionych w „stosunkowo niezniszczalnym” diamencie pokazują, że lotny skład płaszcza niewiele się zmienił w ciągu ostatnich 2,7 miliarda lat.

Naukowcy badali diamenty uwięzione w dobrze zachowanych skałach sprzed 2,7 miliarda lat z Wawa nad Jeziorem Górnym w Kanadzie.

READ  Oto, kiedy złapać ostatni superksiężyc w 2023 roku

Oznacza to, że były co najmniej tak stare, jak skały, w których zostały znalezione – być może nawet starsze.

Diament został podgrzany do ponad 2000 stopni Celsjusza, aby zamienić go w grafit, który następnie uwolnił śladowe ilości mierzonego gazu.

Zespół zmierzył izotopy helu, neonu i argonu i odkrył, że występują one w proporcjach podobnych do obecnych w górnym płaszczu.

Wskazuje to, że rozkład głównych pierwiastków lotnych między płaszczem a atmosferą prawdopodobnie pozostanie dość stabilny przez większość życia na Ziemi.

„To był zaskakujący wynik” – powiedział dr Broadley. „Oznacza to, że bogate, niestabilne środowisko, które widzimy wokół nas dzisiaj, nie jest nowym zjawiskiem, co zapewnia odpowiednie warunki do rozwoju życia.

„Nasza praca pokazuje, że te warunki istnieją od co najmniej 2,7 miliarda lat, ale diamenty, których używamy, mogą być znacznie starsze, więc możliwe jest, że warunki te zostały ustalone znacznie przed progiem 2,7 miliarda lat”.