Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Astronomowie z Cardiff ujawniają wcześniej nieodkryte struktury gwiezdne

Astronomowie z Cardiff ujawniają wcześniej nieodkryte struktury gwiezdne

Według międzynarodowego zespołu naukowców, nowe zdjęcia umierającej gwiazdy w centrum znanej mgławicy planetarnej oddalonej o 2600 lat świetlnych od Ziemi ujawniły, że jest to układ trzech gwiazd.

Zespół kierowany przez naukowców z Cardiff University’s School of Physics and Astronomy twierdzi, że zdjęcia Mgławicy Pierścień wykonane przez JWST w okresie od lipca do sierpnia 2022 r. dostarczają bezprecedensowych szczegółów jej struktury.

Dzięki bezprecedensowej rozdzielczości przestrzennej i czułości spektralnej zdjęcia ujawniają około 20 000 gęstych sfer w mgławicy, bogatych w cząsteczkowy wodór. Na zewnątrz jasnego pierścienia widoczne jest halo z setkami promienistych wypukłości i kilkunastoma koncentrycznymi łukami.

Uważa się, że łuki powstały w wyniku interakcji gwiazdy centralnej z małomasywnym towarzyszem orbitującym w odległości podobnej do odległości między Ziemią a planetą karłowatą Plutonem. W ten sposób mgławice takie jak Mgławica Pierścień ujawniają rodzaj archeologii astronomicznej, w której astronomowie badają mgławicę, aby dowiedzieć się o gwieździe, która ją stworzyła.

Dr Roger Wesson, pracownik naukowy w Szkole Fizyki i Astronomii Uniwersytetu w Cardiff, który prowadził analizę, powiedział: „Te nowe zdjęcia wykonane za pomocą JWST ujawniają struktury, których żaden poprzedni teleskop nie był w stanie wykryć.

„Możemy teraz dostrzec subtelny wpływ nieznanej wcześniej trzeciej gwiazdy w układzie wraz z bardzo odległym towarzyszem zidentyfikowanym w 2021 roku. Ta trzecia gwiazda wyrzeźbiła wypływ z umierającej gwiazdy centralnej mgławicy i odcisnęła słaby koncentryczny wzór w częściach na zewnątrz mgławicy.

Pierścieniowe mgławice planetarne powstają, gdy gwiazdy o masie do ośmiu mas Słońca wyczerpują wodór w swoich jądrach i zrzucają zewnętrzne warstwy.

Jako źródło większości węgla i azotu we wszechświecie, sposób, w jaki te gwiazdy ewoluują i umierają, ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia pochodzenia tych pierwiastków, bez których życie na Ziemi nie mogłoby się rozwinąć.

Dr Wesson dodał: „Mgławice planetarne były kiedyś uważane za bardzo proste obiekty, prawie kuliste z pojedynczą gwiazdą w ich centrum. Hubble pokazał, że były one znacznie bardziej złożone, a dzięki najnowszym obrazom JWST ujawnia jeszcze bardziej skomplikowane szczegóły W tych rzeczach.

READ  Cylindryczne kryształy akustyczne wyczuwają właściwości fizyczne i chemiczne transportowanych cieczy

„Dowody na to, że gwiazda ma bliskiego podwójnego towarzysza, który tworzy jej odpływ, dostarczają długo poszukiwanych odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób powstały te zawiłe szczegóły”.

/wydanie publiczne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może dotyczyć konkretnego momentu i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje stanowisk ani stron korporacyjnych, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie poglądami autora (autorów). Obejrzyj w całości tutaj.