Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Aszchabad w Turkmenistanie na czele listy

Według nowego światowego rankingu tajemnicze miasto Aszchabad zostało uznane za najdroższe miasto na świecie do życia dla emigrantów, przed Hongkongiem, Tokio i Genewą.

Aszchabad jest stolicą Turkmenistanu i jest uważany za najbardziej tajemniczy i odizolowany kraj w Azji Środkowej, gdzie surowe i mylące wymogi wizowe sprawiają, że odwiedza go bardzo niewiele osób.

Na szczycie tegorocznej listy w ankiecie Mercer Cost of Living Survey, która ocenia 209 globalnych miast na podstawie porównawczych kosztów takich rzeczy, jak mieszkanie, rachunki za gospodarstwo domowe, transport, żywność i rozrywka.

Mercer powiedział, że kryzys finansowy w Turkmenistanie, który spowodował hiperinflację i niedobory żywności, jest w dużej mierze przyczyną rosnących kosztów życia w stolicy.

Aszchabad wyprzedził, który poprzednio prowadził, Hongkong, a także główne azjatyckie centra handlowe, takie jak Tokio, Szanghaj, Singapur i Pekin.

Stolica Libanu, Bejrut, uplasowała się na trzecim miejscu, po awansie z 45. miejsca w zeszłym roku. Mercer przypisał swój początek depresji ekonomicznej w Libanie, zaostrzonej przez pandemię Covid-19 i Ubiegłoroczna eksplozja w Bejrucie To zabiło 207 osób i spowodowało prawie 20 milionów dolarów szkód materialnych.

Na liście było kilka australijskich postów: Sydney pojawiła się w wieku 31 lat, w porównaniu z 66 w zeszłym roku; Melbourne było 59. po 99. Perth było 66. po 104. Canberra było 75. po 118. Brisbane było 81. po 126. Adelaide była 88., mając w zeszłym roku razem z Brisbane 126.

Wzrost wartości dolara australijskiego prawdopodobnie przyczyni się do rajdu w australijskich miastach, CNN wzmiankowany.

Dla porównania, Nowy Jork zajął 14 miejsce, Londyn 18, San Francisco 25, Paryż 33, a Oakland 70.

Ogólnie rzecz biorąc, przesunięcie w kierunku pracy zdalnej i ograniczenia dotyczące podróży służbowych mogą być powodem, dla którego centra biznesowe, takie jak Hongkong i Singapur, spadły w rankingach, powiedział CNN Vince Cordova z Mercera.

READ  Pod koniec naciśnij na wydanie Dubai Princess Latifa po nakręceniu członka rodziny królewskiej „niewoli” na Islandii

„W miarę jak zmieniają się rodzaje zleceń międzynarodowych, powoduje to zmiany w popycie na niektóre towary i usługi oraz różne profile konsumentów” – powiedział.

Aszchabad wspiął się o jeden punkt, by stać się najdroższym miastem w 2021 roku.

Turkmenistan, niemal całkowicie zależny od eksportu gazu ziemnego, ma trudności z odzyskaniem sił po spadku światowych cen energii w 2014 roku, który uderzył w lokalną walutę i pogrążył wielu obywateli w ubóstwie, donosi AFP.

Jeszcze przed pandemią Turkmenistan był też jednym z najmniej odwiedzanych krajów na świecie przez turystów i profesjonalistów.

Podczas gdy Turkmenistan oficjalnie witał turystykę przed pandemią, zagraniczni goście skarżyli się na trudne procesy biurokratyczne.

Wcześniej wszyscy goście zagraniczni wymagali wiz, a wizyty dłuższe niż pięć dni wymagały zatwierdzonej wycieczki po kraju i oficjalnych dowodów. Według danych rządowych w 2015 roku odwiedziło go tylko 105 000 turystów.

Były kraj sowiecki był w dużej mierze odizolowany od reszty świata aż do śmierci w 2006 roku ekscentrycznego dyktatora Saparmurata Nijazowa.

Chociaż kraj ten jest mało znany, jest bogaty w kulturę i historię. Starożytne miasta Konye-Urgench i Merv były imponującymi przystankami na Jedwabnym Szlaku i zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ale z 200 000 turystów, którzy każdego roku odwiedzają Konye-Urgench, tylko 3 000 to goście zagraniczni.