Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Moskwa ma najgorętszy czerwiec od 120 lat i jeszcze więcej | Rosja

Moskwa przeżyła swój najgorętszy czerwcowy dzień od 120 lat z temperaturą 34,7 stopni Celsjusza, aw nadchodzących dniach spodziewano się znacznie gorętszej pogody.

Roshydromet, rosyjska służba meteorologiczna, która oskarżyła zmiany klimatyczne o rosnące temperatury.

Agencja Pogodowa, która prowadzi zapisy od 1881 roku, przewiduje temperatury powyżej 35 stopni Celsjusza w czwartek i piątek. Poniedziałek był najgorętszym czerwcem od 1901 roku.

Ciężarówki rozpylają wodę na ulicy Sadovoye Koltso w Moskwie, aby chronić nawierzchnię drogi przed przegrzaniem. Zdjęcie: Michaił Tereszczenko / TASS

„Wzrost temperatury odnotowany w dzisiejszych czasach w Moskwie jest bezprecedensowy od 120 lat” – powiedziała Marina Makarova z Roshydrometu.

„Wynika to z globalnych zmian klimatycznych”.

Najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Moskwie – ponad 38 stopni Celsjusza – miała miejsce w lipcu 2010 r., kiedy ucierpiała duża część zachodniej Rosji Wielka fala upałów i pożary.

Petersburg, drugie co do wielkości miasto Rosji, położone 600 km na północny zachód od Moskwy, doświadczyło w tym miesiącu upałów, z temperaturami sięgającymi 34 stopni Celsjusza, najwyższymi od 1998 roku.

Nie wszyscy Moskali byli gotowi na trudne wyzwanie.

– Nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiego upału, taka jest prawda – powiedział 35-letni audytor Pavel Karapetyan, dodając, że było to „trudne”.

Inni z zadowoleniem przyjęli zmianę, zwłaszcza w porównaniu z długimi i mroźnymi zimami w Rosji.

„Przyjechaliśmy z Syberii. Tam jest zimno, więc dobrze jest tu być” – powiedział 33-letni gość Alexander Schmel.

Kobieta przy fontannie w centrum Moskwy.
Kobieta przy fontannie w centrum Moskwy. Zdjęcia: Michaił Metzl/TASS

Wraz ze wzrostem globalnych temperatur wraz ze zmianą klimatu, oczekuje się, że fale upałów staną się częstsze i bardziej intensywne, a ich skutki będą bardziej rozpowszechnione.

Rosja ustanowiła wiele rekordów w ostatnich latach i w czerwcu 2020 r. 38C zarejestrowana w mieście Wierchojańsk Najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano nad kołem podbiegunowym od czasu rozpoczęcia pomiarów.

Rosnące poziomy rtęci przyczyniły się do niszczycielskich powodzi i pożarów lasów, które z coraz większą regularnością nawiedzały Syberię.

Przyczynia się również do topnienia wiecznej zmarzliny, która pokrywa około dwóch trzecich powierzchni dużej Rosji.

Rosja również skorzysta na zmianach klimatycznych, ponieważ cofa się letnia pokrywa lodowa rosyjskiego arktycznego szlaku żeglugowego, znanego jako Północny Szlak Morski, co pozwala na dłuższe czasy tranzytu.

READ  Ogromny wyciek ropy u wybrzeży południowej Kalifornii to „katastrofa środowiskowa”