Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Australia odnotowała najzimniejszy kwiecień od 2015 roku

Australia odnotowała najzimniejszy kwiecień od 2015 roku

W zeszłym miesiącu Australia była wyspą z zimną pogodą, ponieważ utrzymywała się seria rekordów temperatur na świecie.

Dane opublikowane w tym tygodniu przez organizację non-profit zajmującą się ochroną środowiska Berkeley Earth wykazały, że średnia globalna temperatura powietrza na Ziemi w zeszłym miesiącu była o 0,11 stopnia wyższa niż średnia z lat 1850–1900. Była to najwyższa średnia temperatura w kwietniu, przewyższająca poprzedni rekord z 2020 r. o 0,14 stopnia. .

W zeszłym miesiącu kontynuowano długą passę rekordowych globalnych upałów, która nie została przerwana od czerwca 2023 r., a kwiecień stał się 11. miesiącem z rzędu, w którym ustanowiono nowy rekord średniej miesięcznej temperatury globalnej.

Niebieska kropka nad Australią na mapie pokazuje, że średnia temperatura powietrza w tym kraju nad Australią w kwietniu była niższa od średniej z lat 1951-1980. Jest to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, w którym w ciągu miesiąca było chłodniej niż przeciętnie. (Ziemia Berkeley) (w zestawie)

Jednak pośród tego niezrównanego globalnego ciepła Australia odnotowała pierwszy od dziewięciu lat kwiecień zimniejszy niż przeciętnie.

Średnia temperatura powietrza nad Australią w kwietniu była niższa od średniej z okresu od 1951 do 1980 roku.

Było to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, w którym w zeszłym miesiącu było chłodniej niż przeciętnie.

Zimne uderzenie, jakiego doświadczyła Australia podczas rekordowo ciepłego miesiąca dla atmosfery ziemskiej, było spowodowane wysokim ciśnieniem panującym w południowo-zachodniej Australii.

Ten stan powoduje, że południowe wiatry niosą zimne powietrze przez Australię. Kiedy te układy wysokiego ciśnienia są silne i duże, wiatry południowe mogą być trwałe i przenosić zimne powietrze na cały kontynent.

Powodzie w Nowej Południowej Walii Windsor Richmond

Powódź zniszczyła nieruchomości w całej Nowej Południowej Walii po rekordowej powodzi

Tak więc, podczas gdy w zeszłym miesiącu wiele obszarów Ziemi odnotowało rekordowo wysokie temperatury, Australia była jednym z niewielu miejsc, w których utrzymywało się zimniej niż zwykle ze względu na stagnację pogody.

Meteorolodzy twierdzą, że jest to dobry przykład tego, jak okresy zimnej pogody mogą maskować długoterminowy trend ocieplenia wynikający ze zmian klimatycznych.