Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Najzimniejszy kwiecień w Australii od 2015 r. i najcieplejszy kwiecień na Ziemi w historii

Najzimniejszy kwiecień w Australii od 2015 r. i najcieplejszy kwiecień na Ziemi w historii

Australia może być najgorętszym miejscem na świecie w środku lata, ale w kwietniu 2024 r. kraj ten był wyspą o wyjątkowo zimnej pogodzie pośród morza rekordowych globalnych upałów.

Dane opublikowane w tym tygodniu przez Ziemia Berkeley Pokazuje, że średnia globalna temperatura powietrza na Ziemi w kwietniu 2024 r. była o 1,67 ± 0,11°C wyższa niż średnia z lat 1850–1900. Była to najwyższa średnia temperatura kwietnia, jaką kiedykolwiek zarejestrowano, przewyższająca poprzedni rekord z 2020 r. o 0,14 stopnia Celsjusza.

W zeszłym miesiącu kontynuowano długą passę rekordowych temperatur na świecie, która utrzymuje się nieprzerwanie od czerwca 2023 r., a kwiecień stał się 11. miesiącem z rzędu, w którym ustanowiono nowy rekord średniej miesięcznej temperatury globalnej.

Na tle niezrównanego globalnego ciepła zaskakujące było odnotowanie w Australii pierwszego od dziewięciu lat chłodniejszego niż przeciętnie kwietnia.

Zdjęcie: Anomalia średniej temperatury w kwietniu 2024 r., według Berkeley Earth

Niebieska kropka nad Australią na powyższej mapie pokazuje, że średnia temperatura powietrza nad Australią w kwietniu 2024 r. była niższa od średniej z lat 1951–1980. To jedno z niewielu miejsc na Ziemi, w którym w kwietniu 2024 r. było chłodniej niż przeciętnie.

Poniższy wykres przedstawia średnie temperatury kwietniowe w Australii w każdym roku od 1910 do 2024 w porównaniu z nieco nowszymi wartościami bazowymi (1961-1990). Z wykresu wynika, że ​​kwiecień 2024 r. był pierwszym kwietniem zimniejszym od średniej od 2015 r.

Zdjęcie: Anomalie średniej temperatury kwietnia w latach 1910-2024. Źródło: Met Office

Co więc spowodowało, że w Australii było tak zimno w rekordowo ciepłym miesiącu jak na ziemską atmosferę?

Wszystko zależało od ciśnienia. Mówiąc dokładniej, dominuje anomalne wysokie ciśnienie skupione na południowym zachodzie Australii.

Chociaż jesienią w Australii Południowej często można spotkać systemy wysokiego ciśnienia, w zeszłym miesiącu były one bardziej trwałe niż zwykle w południowo-zachodniej Australii. Średnie miesięczne ciśnienie na poziomie morza w południowo-zachodniej Australii było o ponad 12 hPa wyższe niż średnia długoterminowa w kwietniu 2024 r.

READ  Polscy rolnicy protestują przeciwko ukraińskiemu importowi i unijnym przepisom

Zdjęcie: Anomalia średniego ciśnienia na poziomie morza w kwietniu 2024 r. Źródło: Projekt ponownej analizy NOAA – NCEP/NCAR

Kiedy wysokie ciśnienie koncentruje się na południowy zachód od Australii, powoduje, że południowe wiatry niosą zimne powietrze przez Australię. Kiedy te układy wysokiego ciśnienia są silne i duże, wiatry południowe mogą być trwałe i przenosić zimne powietrze na cały kontynent.

Tak więc, choć w kwietniu 2024 r. na wielu obszarach Ziemi panowało rekordowe ciepło, Australia była jednym z niewielu miejsc, w których było chłodniej niż zwykle ze względu na stagnację pogody. Jest to dobry przykład tego, jak okresy zimnej pogody mogą maskować długoterminowy trend ocieplenia wynikający ze zmian klimatycznych.