Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Australijscy naukowcy śledzą podróż asteroidy trwającą 22 miliony lat przed zderzeniem z Ziemią

Zespół naukowców poszukujących asteroid zrekonstruował ogromną podróż kosmiczną skałą, która trwała 22 miliony lat przez Układ Słoneczny, zanim zderzyła się z Ziemią.

Odkrycie jego pochodzenia w kosmosie pomoże astrofizykom i astronomom lepiej zrozumieć, z czego zbudowane są asteroidy zagrażające Ziemi.

Asteroida 2018LA rozświetliła niebo, gdy rozpadała się z prędkością 60000 kilometrów na godzinę nad pustynią Kalahari w Botswanie 2 czerwca 2018 roku.

Nagranie z kamery CCTV uchwyciło ostatnie chwile 5,7-tonowego zespołu rockowego, który wyglądał jak ogromna kula ognia pędząca przez atmosferę, zanim zderzyła się.

Astronom Christian Wolff powiedział: „Kiedy asteroida rozbiła się 27 km nad powierzchnią Ziemi, była 20 000 razy jaśniejsza niż księżyc w pełni”.

Naukowcy zrekonstruowali podróż asteroidy przez Układ Słoneczny, która trwała 22 miliony lat. Przypisuj mu: AAP

Obserwowali także teleskop SkyMapper Australijskiego Uniwersytetu Narodowego i niebezpieczne asteroidy myśliwskie NASA.

Astronom Christopher Onken powiedział, że po raz pierwszy naukowcy dokładnie określili podróż asteroidy na Ziemię i dopiero drugi raz, gdy asteroida została zaobserwowana w kosmosie przed wejściem do atmosfery.

Powiedział: „Nie mogłem uwierzyć własnym oczom, kiedy znalazłem coś, co wydawało się poruszać na zdjęciach wykonanych przez SkyMapper”.

Te ostatnie zdjęcia, zanim asteroida weszła w atmosferę ziemską, pomogły zdefiniować obszar odcięcia w Afryce, ponieważ naukowcy odkryli później 23 fragmenty w Kalahari.