Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Australijscy prawodawcy walczą z kandydaturą chińskiego urzędnika do dołączenia do komisji rządzącej Interpolu

Grupa australijskich polityków przyłącza się do globalnej walki, aby uniemożliwić czołowemu chińskiemu urzędnikowi wstąpienie do organu zarządzającego organizacji przestępczej Interpol, obawiając się, że zagrozi to krytykom Pekinu.

Hu Binchen, prokurator generalny w chińskim Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, stara się zostać wybrany do Komitetu Wykonawczego Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej (Interpol) podczas dorocznej konferencji w Turcji w tym tygodniu.

Obrońcy praw człowieka i politycy na całym świecie sprzeciwiają się jego kandydaturze, obawiając się, że Komunistyczna Partia Chin może nadużywać uprawnień i zasobów policji.

Interpol prowadzi kilka baz danych zawierających poufne informacje, w tym zapisy biometryczne, oraz prowadzi międzynarodowy system „czerwonych zawiadomień”, w którym kraje wymieniają osoby, które uciekły przed aresztowaniem.

Sześciu australijskich deputowanych i senatorów podpisało list od Międzyparlamentarnego Sojuszu w Chinach (IPAC), wzywający członków Interpolu do zablokowania wyboru Hu Pinchuna z powodu obaw, że Pekin może wykorzystać system Czerwonej Noty do atakowania działaczy na wygnaniu.

„W przeszłości chińscy urzędnicy wykazywali chęć wykorzystania czerwonych zawiadomień Interpolu do celów politycznych”, ostrzega senator Partii Pracy Kimberly Kitching, współprzewodnicząca IPAC.

Liberalna senator Consita Ferravanti Wells również jest wśród sygnatariuszy i ostrzega Australię, że „absolutnie nie powinna popierać” wyborów chińskiego urzędnika.

„Chińska Republika Ludowa wielokrotnie nadużywała Czerwonego Zawiadomienia INTERPOL-u do prześladowania dysydentów na wygnaniu – [it has a] Historia wykorzystywania stanowisk komitetów Interpolu do wywierania niepożądanego wpływu na organizację”.

„Moim największym zmartwieniem jest możliwość wykorzystania Interpolu jako narzędzia represyjnej polityki Chińskiej Republiki Ludowej i reżimu komunistycznego w Chinach, co moim zdaniem poważnie zaszkodzi międzynarodowej pozycji Interpolu”.

Australijska Policja Federalna i Rząd Federalny nie komentują kandydatów, na których ten kraj zagłosuje na Zgromadzeniu Ogólnym INTERPOLU.

Concetta Fierravanti-Wells, w otoczeniu kamery i reportera.
Concetta Fierravanti-Wells jest jednym z kilku polityków namawiających Chiny do odmowy wejścia do Komitetu Wykonawczego Interpolu.(ABC News: Matt Roberts)

Liberalny senator chce, aby Tajwan dołączył do INTERPOLU

Senator Ferravanti Wells, były minister ds. rozwoju międzynarodowego i regionu Pacyfiku, również popiera wezwania Tajwanu do przyłączenia się do Interpolu wbrew woli chińskiego rządu.

W zeszłym miesiącu tajwański funkcjonariusz policji wezwał społeczność międzynarodową do poparcia wniosku jego kraju o udział w Zgromadzeniu Ogólnym INTERPOLU w tym tygodniu.

Huang Chia Luo, komisarz tajwańskiego Biura Śledczego Kryminalnego, mówi, że to małe demokratyczne państwo może odegrać ważną rolę w walce z globalną cyberprzestępczością.

„Ponieważ cały świat współpracuje w walce z epidemią w tym roku, wzywamy społeczność międzynarodową, w tym samym duchu, do wspierania starań Tajwanu o udział w Zgromadzeniu Ogólnym INTERPOLU jako obserwator w tym roku oraz do udziału w spotkaniach, mechanizmach i działaniach szkoleniowych INTERPOLU ”.

„Praktyczny i celowy udział Tajwanu pomoże uczynić świat bezpieczniejszym miejscem dla wszystkich” – dodał.

READ  Adwokat zażądał nowego procesu po pojawieniu się zdjęcia przysięgłego