Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Stany Zjednoczone po raz pierwszy dodane do listy „upadających” demokracji | Wiadomości z USA

Stany Zjednoczone zostały dodane do corocznej listy „upadających” demokracji po raz pierwszy, powiedział międzynarodowy think tank IDEA, odnotowując „wyraźny spadek”, który rozpoczął się w 2019 r.

Według Międzynarodowego Instytutu na rzecz Demokracji i Pomocy Wyborczej z siedzibą w Sztokholmie na całym świecie ponad jedna czwarta osób żyje w upadającej demokracji, a odsetek ten wzrasta do ponad dwóch na trzy po dodaniu reżimów autorytarnych lub „hybrydowych”.

„W tym roku po raz pierwszy zakodowaliśmy Stany Zjednoczone jako regres, ale nasze dane sugerują, że cykl spadku rozpoczął się przynajmniej w 2019 roku” – powiedziała w swoim raporcie.

Alexander Hudson, jeden ze współautorów raportu, powiedział: „Stany Zjednoczone są demokracją o wysokich osiągach, a nawet poprawiły swoje wyniki w zakresie wskaźników bezstronnej administracji (korupcja i oczekiwane egzekwowanie) w 2020 roku. Jednak spadek swobód obywatelskich a nadzór rządu sugeruje, że istnieją poważne problemy w podstawach demokracji.

„Historyczny punkt zwrotny nastąpił w latach 2020-2021, kiedy były prezydent Donald Trump zakwestionował zasadność wyników wyborów w 2020 roku w Stanach Zjednoczonych” – czytamy w raporcie.

Ponadto Hudson zauważył „spadek jakości wolności zrzeszania się i zgromadzeń podczas protestów w lecie 2020 r.” po zabójstwie George’a Floyda przez policję.

IDEA opiera swoją ocenę na 50-letnich wskaźnikach demokracji w około 160 krajach, dzieląc je na trzy kategorie: demokracje (w tym te, które „cofnęły się”), rządy „hybrydowe” i reżimy autorytarne.

Sekretarz generalny organizacji, Kevin Casas Zamora, powiedział: „Pozorny upadek demokracji w Stanach Zjednoczonych, o czym świadczy rosnąca tendencja do kwestionowania wiarygodnych wyników wyborów, wysiłków na rzecz tłumienia uczestnictwa (w wyborach) i nieokiełznanej polaryzacji… jest jednym z najbardziej niepokojących wydarzeń” .

Ostrzegł przed pośrednimi skutkami, zauważając, że „gwałtowna rywalizacja w wyborach w 2020 r. bez żadnych dowodów oszustwa została powtórzona na różne sposoby w miejscach tak różnych, jak Birma, Peru i Izrael”.

READ  Amerykańscy Republikanie odwołali nominację ultrakonserwatywnego Jima Jordana na przewodniczącego partii po niepowodzeniu trzeciego głosowania

Liczba upadających demokracji podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, stanowiąc jedną czwartą światowej populacji. Oprócz „ustabilizowanych demokracji”, takich jak Stany Zjednoczone, na liście znajdują się państwa członkowskie UE: Węgry, Polska i Słowenia.

Dwa kraje, które znalazły się na liście w zeszłym roku – Ukraina i Macedonia Północna – zostały w tym roku usunięte po poprawie ich sytuacji. Dwie inne, Mali i Serbia, opuściły listę, ponieważ nie były już uważane za kraje demokratyczne.

Gdy Birma przeszła od reżimu demokratycznego do autorytarnego, Afganistan i Mali weszły do ​​tej kategorii poprzedniej klasyfikacji rządów mieszanych.

W 2020 r. piąty rok z rzędu liczba krajów zmierzających w kierunku autorytaryzmu przewyższyła liczbę krajów przechodzących demokratyzację. International IDEA przewiduje, że trend ten utrzyma się w 2021 roku.

Według tymczasowej oceny grupy w 2021 r. świat obejmuje 98 demokracji – najmniej od wielu lat – a także 20 rządów mieszanych, w tym Rosji, Maroka i Turcji, oraz 47 autorytarnych reżimów, w tym Chiny, Arabia Saudyjska, Etiopia i Iran.

Dodając upadające demokracje do państw hybrydowych i autorytarnych, „mówimy o 70% światowej populacji” – powiedział Casas Zamora. „To mówi ci, że z jakością demokracji dzieje się coś fundamentalnie niebezpiecznego”.

Raport mówi, że tendencja do demokratycznej erozji „stała się bardziej dotkliwa i niepokojąca” od początku pandemii Covid-19.

„Niektóre kraje, w szczególności Węgry, Indie, Filipiny i Stany Zjednoczone, wprowadziły (narzuciły) środki, które są równoznaczne z demokratycznymi nadużyciami – to znaczy środki, które były nieproporcjonalne, nielegalne, nieokreślone lub niezwiązane z charakterem sytuacji nadzwyczajnej” – czytamy w raporcie. .

„Pandemia z pewnością przyspieszyła i wzmocniła niektóre negatywne trendy, szczególnie w miejscach, w których demokracja i rządy prawa słabły przed pandemią” – powiedział Casas Zamora.