Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Australijski minister spraw zagranicznych spotyka się z ambasadorem Francji, próbując uleczyć rozpadlinę okrętów podwodnych | Okos

Minister spraw zagranicznych Australii spotka się z ambasadorem Francji w przyszłym tygodniu, próbując uzdrowić wyniszczający dyplomatyczny rozłam wokół okrętów podwodnych, jednocześnie oświadczając, że żałuje „głębokiego rozczarowania, jakie Francja Czuć „.

Chociaż rząd ma nadzieję rozpocząć naprawę stosunków z Francją, australijscy urzędnicy podzielili się z nim również szczegółami sporu Indonezja W sprawie nowego planu nabycia co najmniej ośmiu okrętów podwodnych o napędzie atomowym.

Departament Spraw Zagranicznych i Handlu Australii ujawnił, że nie był świadomy, że indonezyjski urzędnik publicznie ogłosi zamiar zatkania „luki” w traktacie o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, zanim Wywiad prasowy w zeszłym tygodniu.

Australijscy urzędnicy powiedzieli podczas przesłuchania panelowego w czwartek, że odpowiedzieli „wyjaśniając” stanowisko Australii „bardzo szczegółowo” i „silnie podkreślając”, że Okos Propozycja byłaby zgodna z traktatem.

Premier, Scott MorrisonOczekuje się, że odniesie się do obaw podczas planowanego spotkania z prezydentem Indonezji Joko Widodo na marginesie szczytu G20 w Rzymie w ten weekend, przed podróżą do Glasgow na konferencję klimatyczną.

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, będzie na G-20 – po raz pierwszy Morrison widział francuskiego przywódcę od czasu wybuchu dyplomatycznej furii, gdy Australia nagle załamała się. Anulowano plan o wartości 90 miliardów dolarów na francuskie okręty podwodne. Dwustronne spotkanie z prezydentem Francji nie jest obecnie zaplanowane.

Francuski rząd powiedział, że został „zdradzony”, „pchnięty nożem w plecy” i „oszukany” przez australijskie negocjacje dotyczące nowych planów okrętów podwodnych z USA i Wielką Brytanią, i tymczasowo odwołał dwóch ambasadorów.

minister spraw zagranicznych Australii, Sosna MaryiW czwartek zapytano ją, czy żałuje jakiegokolwiek aspektu załatwienia sprawy. „Z pewnością przepraszam za głębokie rozczarowanie Francji” – powiedział Payne Senatowi, który docenił wysłuchanie.

Payne powiedział, że ambasador Francji Jean-Pierre Thibault powrócił do Canberry i w ten weekend wyjdzie z kwarantanny.

„Spotkam się z nim osobiście w poniedziałek – to część procesu rozwiązywania tych obaw” – powiedziała.

Payne powiedziała, że ​​około dwa tygodnie temu poprosiła o telefon do francuskiego ministra spraw zagranicznych, ale „czekamy na odpowiedź”.

Payne powiedziała, że ​​„usłyszała, co francuski rząd ma do powiedzenia w dwóch językach”, ale odrzuciła pomysł, że Francja mogła otrzymać alert przed 15 września – na kilka godzin przed oficjalnym ogłoszeniem Aukus.

Payne powiedział, że decyzje były „związane z najbardziej wrażliwymi kwestiami leżącymi u podstaw naszej suwerennej strategii obronnej”.

„Osąd rządu był taki, że ta wrażliwość uniemożliwiła znacznie szerszą wymianę informacji przed ogłoszeniem” – powiedziała.

Minister odmówił bezpośredniego skomentowania doniesienia medialnego, w którym doradcy administracji Bidena przyznali, że „popełnili błąd, pozostawiając Australijczykom powiedzenie Francuzom, że zabijają ich umowę z okrętami podwodnymi”.

Aksjos zgłoszono 6 października.: „Australijczycy powiedzieli Amerykanom w czerwcu, że powiedzieli im wszystko, ale powiedzieli Francji, że wyciągają wtyczkę, zarówno na piśmie, jak i w bezpośrednich rozmowach między Macronem i australijskim premierem Scottem Morrisonem, według dwóch źródeł zaznajomionych z potwierdzeniami”.

„Ten raport to tylko kolejny fragment reportażu, senatorze… Nie komentuję wielu przypadkowych artykułów w mediach” – powiedział Payne.

Przewodnicząca Senatu Pracy, Penny Wong, powiedziała ministrowi: „Myślę, że potencjalnie ryzykowna rzecz dla związku [with France] Nie tylko to, że to zrobiliśmy, ale jak oni to zrobili. Czują się oszukani, co jasno wynika z publicznych oświadczeń”.

Payne odpowiedział: „I jak powiedziałem, będziemy pracować nad wszystkimi tymi problemami i wszystkimi tymi krokami”.

W Azji Południowo-Wschodniej Indonezja i Malezja najgłośniej wyrażały obawy dotyczące planów Australii dotyczących okrętów podwodnych o napędzie atomowym, w tym możliwości udziału w regionalnym wyścigu zbrojeń.

Payne powiedział również, że to „niefortunne” i „niepomocne”, że elementy planów Aukus zostały ujawnione i zgłoszone przed publicznym ogłoszeniem umowy z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi rano 16 września.

Wong naciskała na Payne, aby potwierdziła, że ​​po raz pierwszy rozmawiała telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Indonezji, Retno Marsudi, około godziny 23:00 AEST 15 września – po tym, jak zaczęły publikować wstępne raporty.

Payne powiedziała, że ​​jej biuro sprawdzi australijskie czasy, ale ona i jej indonezyjski odpowiednik podróżowali po USA i to była najwcześniejsza okazja.

Urzędnicy Dfat powiedzieli, że plany komunikacyjne, które przygotowali dla rządu, opierają się na czasie oficjalnego ogłoszenia.

Australia planuje zadzwonić do Indonezji, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Indii, Francji, Kanady i Japonii przed publicznym ogłoszeniem. Na tej liście znalazł się również szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Przemawiając w środę do przywódców Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) podczas wirtualnego szczytu, Morrison zapewnił ich, że plan Aukus „nie zmienia głębokiego i wieloletniego zaangażowania Australii w nieproliferację”.

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem ASEAN przywódcy wyrazili swoje „poglądy” na temat „implikacji dla regionu”.

Pomimo obaw niektórych krajów dotyczących planu okrętów podwodnych, przywódcy ASEAN uzgodnili w środę, że stosunki ugrupowania regionalnego z Australią zostaną podniesione do rangi „kompleksowego partnerstwa strategicznego”.

Justin Heyhurst, zastępca sekretarza stanu w Dfat, wyraził w czwartek obawy związane z rosnącymi napięciami w Cieśninie Tajwańskiej, w tym w Chinach. Wtargnięcie na obszar identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu.

„Uważamy, że ryzyko jakiegoś błędu w obliczeniach jest wyższe niż wcześniej”, powiedział Heyhurst.

Powiedział, że Australia przekazała te obawy bezpośrednio przedstawicielom chińskiego rządu w Canberze i Pekinie, w tym pogląd, że „jakikolwiek konflikt przez cieśninę byłby katastrofą dla bezpieczeństwa regionalnego”.

READ  Angus Taylor promuje paliwa kopalne na szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow | polityka australijska