Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badacze z Oksfordu twierdzą, że najstarsza woda na świecie znaleziona w Kanadzie pochodzi sprzed 1,6 miliarda lat

Reprezentatywny obraz zbiornika wodnego | Wikipedia

rozmiar czcionki:

Nowe Delhi: Zespół z University of Toronto w Kanadzie odkrył, co może być „najstarszą” wodą na Ziemi.

Badacze znaleźli próbki wody z kopalni w Ontario w 2009 roku. Testy przeprowadzone przez naukowców z University of Oxford wykazały, że średni wiek próbek wynosił 1,6 miliarda lat, co czyni je najstarszą próbką wody znalezioną na Ziemi.

Zespół znalazł również drobnoustroje w próbkach wody, które przeżyły ze śladowymi ilościami wodoru i siarczanu. Chociaż wiadomo, że takie formy życia istnieją na dnie oceanu, jest to pierwszy przypadek, kiedy takie mikroorganizmy zostały znalezione głęboko na kontynentach.

Odkrycia mogą pomóc naukowcom lepiej zrozumieć starożytną Ziemię i ewoluować życie na tej planecie.

Przeczytaj więcej na ten temat Tutaj.

Mars może mieć życie pod swoją powierzchnią

Zdaniem naukowców mikroby mogą żyć pod powierzchnią Marsa, ponieważ planeta mogłaby mieć tam stabilne i pożywne środowisko przez miliardy lat.

Aby mieć wystarczającą energię chemiczną do życia, muszą być obecne zarówno związki redukujące, jak i utleniające. Redukcja to proces chemiczny, który daje cząsteczce więcej elektronów, a utlenianie je eliminuje. Mikroby do przeżycia będą potrzebowały tego podstawowego chemicznego „paliwa” wraz z wodą w stanie ciekłym.

Podczas gdy powierzchnia Marsa jest sucha z powodu braku atmosfery, silnego promieniowania i niskich temperatur, naukowcy uważają, że ciepło jądra planety pod powierzchnią utrzymuje płyny wodne.

Kiedy woda gruntowa styka się ze skałami marsjańskimi, w wyniku reakcji chemicznych powstają związki chemiczne redukujące i utleniające niezbędne do życia.

Substancje chemiczne powstają, ponieważ skały Marsa zawierają niewielkie ilości uwięzionych radionuklidów – które są niestabilnymi atomami, które ostatecznie emitują promieniowanie.

Kiedy te nuklidy emitują promieniowanie, rozkładają sąsiednie cząsteczki wody na gaz i tlenki wodoru, z których oba są wysoce reaktywnymi substancjami chemicznymi, które wytwarzają inne chemikalia, które mogą podtrzymywać życie.

READ  Rzadka koniunkcja Księżyca i Wenus rozświetla nocne niebo. Popatrz na obrazki

Czytaj więcej Tutaj.


Przeczytaj także: Nie masz męskiego ani żeńskiego mózgu


Krewetka Modliszka rozwija zdolność uderzania pięścią 9 dni po urodzeniu

Dorosłe krewetki modliszki są znane ze swoich silnych uderzeń, ale naukowcy odkryli teraz, że skorupiaki rozwijają tę zdolność w ciągu dziewięciu dni od wyklucia.

Larwy krewetki modliszki przechodzą sześć lub siedem mutacji, zanim osiągną dorosłość. Ich kończyny i manewry rozwijają się z czasem.

Naukowcy wykorzystali szybkie kamery i soczewki o wysokiej rozdzielczości do zbadania manewrów rozwijającego się skorupiaka na Hawajach. Zespół opublikował swoje badanie, które wskazało, że larwy krewetki modliszki mogą zacząć strzelać uderzeniami balistycznymi w zaledwie dziewięć dni po wykluciu.

Kończyny osiągają przyspieszenie około 0,385 mm na sekundę, czyli 5-10 razy szybciej niż gruby przekąski, które jesz. Zespół był w stanie zobaczyć, jak delikatne mięśnie wewnątrz ciał szklistych larw kurczą się podczas zginania egzoszkieletu.

Przeczytaj więcej na ten temat Tutaj.

Naukowcy odkryli największą jak dotąd poświatę od najbliższego sąsiada słońca

Jeden z największych rozbłysków gwiazdowych, jakie kiedykolwiek zarejestrowano w naszej galaktyce, odkryli amerykańscy naukowcy od najbliższego sąsiada Słońca, Proximy Centauri.

Badania mają implikacje dla poszukiwań życia poza Układem Słonecznym Ziemi. Gwiazda od dawna jest celem naukowców, którzy mają nadzieję znaleźć życie poza Układem Słonecznym Ziemi.

Proxima Centauri to czerwony karzeł – najmniejszy, słabszy i najpowszechniejszy typ gwiazd ciągu głównego w galaktyce – stosunkowo blisko naszego Układu Słonecznego, zaledwie cztery lata świetlne od nas. Znajduje się na niej jedna planeta, Proxima Centauri b, w tak zwanej „strefie nadającej się do zamieszkania” – regionie wokół gwiazdy, który ma prawidłowy zakres temperatur, aby pomieścić wodę w stanie ciekłym na powierzchni planety.

Jednak badając Proxima Centauri za pomocą teleskopów naziemnych i kosmicznych, naukowcy odkryli poświatę lub wybuch promieniowania, który zaczął się w pobliżu powierzchni gwiazdy, jeden z najbardziej gwałtownych zaobserwowanych w całej galaktyce.

READ  omicron: Omicron podzielił się na dwa szczepy, ale eksperci rozwiewają obawy | Wiadomości z Indii

Wyniki zespołu sugerują nową fizykę, która może zmienić sposób myślenia naukowców o rozbłyskach gwiazd. Oznacza to również, że gwiazda jest kapryśna, co ogranicza możliwość występowania na niej jakichkolwiek form życia.

Czytaj więcej Tutaj.


Przeczytaj także: Statek kosmiczny Perseverance NASA po raz pierwszy uwalnia tlen na powierzchnię Marsa


Zapisz się do naszych kanałów na youtube & kabel

Dlaczego media są w kryzysie i jak można to naprawić

Indie potrzebują wolnej, uczciwej, niepowiązanej prasy i większego sceptycyzmu w czasach, gdy stoją w obliczu wielu kryzysów.

Ale media przeżywają własny kryzys. Były brutalne zwolnienia i cięcia płac. To, co najlepsze w dziennikarstwie, kurczy się, co skutkuje tępą sceną w prime time.

ThePrint zatrudnia najlepszych reporterów, publicystów i młodych redaktorów. Utrzymanie dziennikarstwa na takim poziomie wymaga od sprytnych i rozważnych ludzi, takich jak Ty, za to zapłacenie. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w Indiach, czy za granicą, możesz to zrobić Tutaj.

Wspieraj nasze dziennikarstwo