Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badania dostarczają wglądu w przyczynę bliźniąt jednojajowych

Międzynarodowa grupa naukowców dokonała odkrycia, które może doprowadzić do nowych informacji na temat powstawania bliźniąt jednojajowych.

Ich badaniem, opublikowanym w Nature Communications w środę, 29 września AEST, kierowali dr Jenny van Dongen i profesor Dorit Boomsma z Vrije Universiteit w Amsterdamie i zaangażowali naukowców z Instytutu Badań Medycznych QIMR Berghofer w Brisbane.

Naukowcy przebadali kilka dużych par bliźniąt w Holandii, Australii, Wielkiej Brytanii i Finlandii, aby znaleźć bliźnięta jednojajowe – znane również jako bliźnięta jednojajowe – które mają unikalny profil genetyczny.

To ekscytujące osiągnięcie, powiedział profesor Nick Martin, szef grupy badawczej ds. epidemiologii genetycznej w QIMR Berghofer, który kierował australijskim zespołem.

Profesor Martin powiedział: „W ciągu ostatnich 100 lat dokonaliśmy ogromnego postępu w większości wielkich tajemnic biologii, ale pochodzenie bliźniąt jednojajowych pozostaje tajemnicą”.

„Podczas gdy nieidentyczne bliźnięta silnie działają w rodzinach, identyczne bliźnięta wydają się pojawiać losowo i nie wiedzieliśmy, co mogłoby to wyjaśnić.

Wciąż nie mamy wszystkich odpowiedzi, ale te badania stanowią ogromny krok naprzód. Do tej pory przez prawie sto lat nie nastąpił postęp w zrozumieniu pochodzenia bliźniąt jednojajowych”.

Badacze znaleźli dowody istnienia bliźniąt jednojajowych o unikalnym profilu genetycznym, gdy zmierzyli metylację w DNA tysięcy bliźniąt jednojajowych i porównali je z grupą kontrolną. Metylacja DNA to proces kontrolujący ekspresję genów – które geny są „włączane” i „wyłączane” w każdej komórce ciała.

Badanie wykazało obecność 834 miejsc DNA, w których poziom metylacji był inny u bliźniąt jednojajowych niż u niebliźniaków.

„Te miejsca w DNA są zaangażowane w funkcje we wczesnym rozwoju embrionalnym” – powiedziała dr Jenny van Dongen, która kierowała badaniem.

„Oprócz zapewnienia wglądu w histologię bliźniąt jednojajowych, nasze wyniki mogą prowadzić do lepszego zrozumienia wad wrodzonych, które często występują u bliźniąt jednojajowych w przyszłości”.

Profesor Martin powiedział, że interesujące jest również to, że więcej metylacji wydaje się występować w genach protokadheryny, które decydują o tym, jak komórki utrzymują się razem.

READ  Naukowcy twierdzą, że ultracienka folia może pewnego dnia zmienić zwykłe okulary w gogle noktowizyjne

Profesor Martin powiedział: „Wiemy, że rozszczepienie płodu we wczesnym stadium w celu stworzenia bliźniąt jednojajowych stanowi niepowodzenie tej„ adhezji ”, więc to odkrycie ma wiele sensu”.

Inne instytucje reprezentowane w międzynarodowym badaniu to University of Queensland w Brisbane, Duke University i Alteus Institute of Biomedical Sciences w USA, University of Helsinki w Finlandii i Leiden University Medical Center w Holandii.

/Ogólne wydanie. Ten materiał pochodzi z oryginalnej organizacji (organizacji) i może mieć charakter czasowy i jest zredagowany dla jasności, stylu i długości. Wyrażone opinie i opinie są opiniami autora(ów). Zobacz w całości Tutaj.