Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy opracowują mocniejsze i twardsze szkło inspirowane muszlą morską

Okulary mają wiele zastosowań ze względu na wyjątkową przezroczystość i twardość; Jednak słaba odporność na pękanie, udarność i niezawodność mechaniczna ograniczają zakres jego zastosowań.

Teraz naukowcy z McGill University opracowali mocniejsze i twardsze szkło, inspirowane wewnętrzną warstwą muszli mięczaków, przy jednoczesnym zachowaniu dobrej przezroczystości.

Opalizująca wewnętrzna warstwa muszli mięczaków, znana jako masa perłowa (masa perłowa), jest wyjątkowym przykładem natury lita cegła i struktury gnojowicy. Wykonany z twardych, nieorganicznych arkuszy aragonitu i miękkich, elastycznych biopolimerów, materiał łączy trwałość z zaskakująco dużą wytrzymałością i zapobiega powstawaniu pęknięć.

Porównanie nietłukącego szkła. Źródło: Uniwersytet McGill

W swoich nowych badaniach naukowcy odtworzyli strukturę masy perłowej za pomocą warstw szkła i folii akrylowej, uzyskując wyjątkowo mocny, ale nieprzezroczysty materiał, który można łatwo i niedrogo wyprodukować. Aby mieszanka była optycznie przezroczysta, zmieniają współczynnik załamania akrylu tak, aby bezproblemowo stapiał się ze szkłem. Dzięki temu materiał jest mocniejszy i solidniejszy niż zwykłe szkło Ale nadal jest przezroczysty.

Do tej pory istniały kompromisy między wysoką wytrzymałością, trwałością i przezroczystością. Nasz nowy materiał jest nie tylko trzykrotnie mocniejszy niż zwykłe szkło, ale także ponad pięciokrotnie bardziej odporny na stłuczenie.” On mówi Allen Erlicher, profesor nadzwyczajny na Wydziale Bioinżynierii Uniwersytetu McGill.

Naukowcy mówią nowy artykuł Ma elastyczność plastiku i może być używany do tworzenia mocniejszych wyświetlaczy komórka i inne urządzenia w przyszłości m.in.

W przyszłych pracach zespół planuje go ulepszyć, wprowadzając inteligentną technologię, która pozwala szkłu zmieniać jego właściwości, takie jak kolor, mechanika i przewodnictwo.

READ  Ciemne niebo, spotkanie Jowisza z Księżycem i start Boeinga America: co można zobaczyć na nocnym niebie w tym tygodniu