Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badania odkrywają tajemnice pyłu gwiezdnego supernowej

Badania odkrywają tajemnice pyłu gwiezdnego supernowej

Ten artykuł został zrecenzowany według Science Proces edycji
I Zasady.
Redaktorzy Przy zapewnieniu wiarygodności treści wyróżniono następujące cechy:

Weryfikacja faktów

Publikacja recenzowana

zaufane źródło

Korekta

Kasjopeja A to pozostałość po supernowej w gwiazdozbiorze Kasjopei. Źródło zdjęcia: NASA/CXC/SAO

× Zamknąć

Kasjopeja A to pozostałość po supernowej w gwiazdozbiorze Kasjopei. Źródło zdjęcia: NASA/CXC/SAO

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Curtin pozwoliły odkryć rzadkie cząstki pyłu uwięzione w starożytnym pozaziemskim meteorycie utworzonym przez gwiazdę inną niż nasze Słońce.

Badanie nosi tytuł „Badania pierwiastków atomowych i izotopów 25Bogaty w magnez pył gwiezdny z płonącej supernowej H” Wydaje się W Dziennik astrofizyczny.

Odkrycia dokonała główna autorka, dr Nicole Neville i jej współpracownicy podczas jej doktoratu. Studiuje w Curtin, a obecnie pracuje w Lunar and Planetary Science Institute we współpracy z Johnson Space Center należącym do NASA.

Meteoryty składają się głównie z materiału, który powstał w naszym Układzie Słonecznym i mogą zawierać również małe cząsteczki pochodzące z gwiazd, które urodziły się na długo przed naszym Słońcem.

Dowody na to, że te cząstki, zwane ziarnami przedsłonecznymi, są pozostałością po innych gwiazdach, znaleziono analizując różne typy pierwiastków znajdujących się w ich wnętrzu.

Doktor Neville zastosował technikę zwaną tomografią z sondą atomową do analizy cząstek, rekonstrukcji chemii na poziomie atomowym i uzyskania dostępu do ukrytych w nich informacji.

Dr Neville powiedział: „Cząstki te są jak niebieskie kapsuły czasu, zapewniające migawkę życia ich gwiazdy macierzystej”.

„Materiały utworzone w naszym Układzie Słonecznym mają przewidywalne proporcje izotopów — różne typy pierwiastków o różnej liczbie neutronów. Cząstka, którą analizowaliśmy, ma stosunek izotopów magnezu inny niż cokolwiek w naszym Układzie Słonecznym.

„Wyniki dosłownie odbiegały od schematów. Najbardziej ekstremalny stosunek izotopów magnezu z poprzednich badań ziaren przedsłonecznych wyniósł około 1200. Ziarna w naszym badaniu miały wartość 3025, najwyższą, jaką kiedykolwiek odkryto.

„Ten wyjątkowo wysoki stosunek izotopowy można wytłumaczyć jedynie powstaniem niedawno odkrytego typu gwiazdy – supernowej spalającej wodór”.

Współautor dr David Saxey z John D. Laiter Center w Curtin powiedział: „Badania otwierają nowe horyzonty w rozumieniu Wszechświata, przesuwając granice zarówno technik analitycznych, jak i modeli astrofizycznych.

„Sonda atomowa zapewniła nam cały poziom szczegółów, do którego nie mogliśmy uzyskać dostępu w poprzednich badaniach” – powiedział dr Saksi.

„Supernowa spalająca wodór to rodzaj gwiazdy odkrytej niedawno, mniej więcej w tym samym czasie, gdy analizowaliśmy maleńkie cząstki pyłu. Użycie sondy atomowej w tym badaniu zapewnia nowy poziom szczegółowości, który pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób dochodzi do tych eksplozji”. Powstały gwiazdy.”

Współautor, profesor Phil Bland z Curtin School of Earth and Planetary Sciences, powiedział: „Nowe odkrycia wynikające z badania rzadkich cząstek w meteorytach umożliwiają nam uzyskanie wglądu w wydarzenia kosmiczne poza naszym Układem Słonecznym.

„To po prostu niesamowite móc powiązać pomiary w skali atomowej w laboratorium z niedawno odkrytym typem gwiazdy”.

więcej informacji:
Badanie pierwiastka atomowego i izotopów 25Bogaty w magnez pył gwiezdny z płonącej supernowej H, Dziennik astrofizyczny (2024). doi: 10.3847/1538-4357/ad2996

Informacje o magazynie:
Dziennik astrofizyczny


READ  Astronomów zadziwiły powtarzające się eksplozje o energii odpowiadającej 100 miliardom razy większej niż energia Słońca