Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badania zagłębiają się w pochodzenie ciąży, wskazując na inwazyjne łożysko u ostatniego wspólnego przodka ssaków euterycznych Nowości

Zapis kopalny mówi nam o starożytnym życiu poprzez pozostałości zachowanych części ciała, takich jak kości, zęby i skorupy żółwi. Ale jak zbadać historię tkanek miękkich i narządów, które mogą szybko ulec degradacji, pozostawiając niewiele śladów?

W nowym badaniu naukowcy wykorzystali wzorce ekspresji genów, zwane transkryptomiką, aby zbadać starożytne pochodzenie pojedynczego narządu: łożyska, które jest niezbędne do ciąży.

„U niektórych ssaków, takich jak ludzie, łożysko jest naprawdę inwazyjne, więc atakuje całą drogę przez ścianę macicy, aż do tkanek matki. U innych ssaków łożysko dotyka ściany macicy. starszy autor Vincent J. Lynch, Ph.D., profesor nadzwyczajny nauk biologicznych na Uniwersytecie w Buffalo College of Arts and Sciences.

„Więc jakiego rodzaju łożysko było wczesnym łożyskiem?” On mówi. „Wykorzystujemy wzorce ekspresji genów, aby zrekonstruować rozwój łożyska i przewidzieć, jak wyglądałoby łożysko ostatniego wspólnego przodka ssaków wędrownych. Nasze dane mówią nam, że to łożysko było inwazyjne i że nieinwazyjne łożysko ewoluowało wiele razy wśród ssaków. To dotyczy 150-letniej zagadki: ludzie od tego czasu dyskutują o rodzaju pierwszego łożyska”.

Jak wyjaśnia Lynch, wszystkie żyjące ssaki, z wyjątkiem torbaczy i stekowców z jajowodów, to ptaki jajowodowe, które mają długą ciążę, w której rozwijający się płód wywołuje silną reakcję fizjologiczną u matki.

Badanie zostało opublikowane 30 czerwca br e-życie. Lynch prowadził badania z pierwszą autorką, dr Caitlin Mica, doktorantką z University of Chicago w dziedzinie genetyki człowieka, biologii i anatomii organicznej. Dr Camilla M. Whittington i dr Bronwyn M. McAllen, oboje z Uniwersytetu w Sydney, są również współautorami.

„Nasza zdolność do kwestionowania funkcjonowania łożyska w różnych momentach jego rozwoju za pomocą profili ekspresji genów istniejących zwierząt do rekonstrukcji przodków jest naprawdę fajnym sposobem i dostarcza nam więcej informacji o tym, jak zmieniona ekspresja genów przyczynia się do ewolucji nowego cecha”, mówi Mica.

READ  Zbadano rolę głębokowodnych drapieżników mikrobiologicznych w kominach hydrotermalnych

Aby przeprowadzić analizę, zespół porównał geny aktywne w macicy różnych ssaków w czasie ciąży. Po odkryciu, że te profile ekspresji genów korelują ze stopniem inwazji łożyska, naukowcy wykorzystali swoje dane do przewidzenia, jak będą wyglądały łożyska przodków ssaków.

Badaniami objęto około 20 gatunków, takich jak dziobak biały, torbacze z workami workowymi oraz grupę prawdziwych ssaków, które rodzą młode.

Mały podzbiór jest ograniczeniem analizy: autorzy piszą w eLife, że badania na większej liczbie gatunków są konieczne, aby pomóc określić siłę wyników.

Niemniej jednak badanie wnosi istotny wkład w zrozumienie, jak rozwija się ciąża, mówi Lynch. Odkrycia mogą również przynieść korzyści współczesnej medycynie.

„Wiedza, które geny są aktywne między różnymi gatunkami podczas ciąży, mówi nam, jak działa ewolucja” – mówi. „Ale mówi nam również o przyczynach zdrowej ciąży i o tym, jak coś może pójść nie tak. Znajdujemy geny, które tworzą właściwe środowisko dla zdrowych ludzkich ciąż. Jeśli te geny nie są wyrażane we właściwy sposób, może to prowadzić do problemów.”

Badanie to było wspierane dotacjami z March of Dimes i Burroughs Wellcome Trust’s Preterm Birth Initiative.

Źródło historii:

Materiały Wstęp do Uniwersytet w Buffalo. Oryginał: Charlotte Hsu. Uwaga: Treść można modyfikować zgodnie ze stylem i długością.