Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badanie: dieta śródziemnomorska może zmniejszyć ryzyko demencji o jedną czwartą |  demencja

Badanie: dieta śródziemnomorska może zmniejszyć ryzyko demencji o jedną czwartą | demencja

Według obiecujących wczesnych badań, które mogą utorować drogę nowym terapiom zapobiegawczym, spożywanie diety śródziemnomorskiej składającej się z orzechów, owoców morza, produktów pełnoziarnistych i warzyw może zmniejszyć ryzyko demencji o prawie jedną czwartą.

Dane sugerują, że spożywanie dużej ilości pokarmów roślinnych może mieć „efekt ochronny” przed demencją, niezależnie od ryzyka genetycznego danej osoby, co zdaniem naukowców może stanowić podstawę przyszłych strategii zdrowia publicznego, jeśli dalsze badania potwierdzą ich odkrycia.

Współautorka badania, Janice Ranson, pracownik naukowy z University of Exeter, powiedziała: „Wyniki tego badania na dużej populacji potwierdzają długoterminowe korzyści dla zdrowia mózgu wynikające ze spożywania diety śródziemnomorskiej bogatej w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze.

„Ochronny efekt tej diety przed demencją był oczywisty niezależnie od ryzyka genetycznego danej osoby, więc może to być korzystny wybór stylu życia dla osób, które chcą dokonywać zdrowych wyborów żywieniowych i zmniejszać ryzyko demencji”.

Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie BMC Medicine, opierają się na danych od ponad 60 000 osób z brytyjskiego Biobanku, internetowej bazy danych zawierającej dokumentację medyczną i styl życia ponad pół miliona Brytyjczyków.

Naukowcy ocenili osoby za pomocą dwóch miar przestrzegania diety śródziemnomorskiej i wzięli pod uwagę genetyczne ryzyko demencji u każdej osoby. W ciągu prawie dekady odnotowano 882 przypadków demencji, ale ci, którzy przestrzegali ścisłej diety śródziemnomorskiej, mieli o 23% mniejsze ryzyko zachorowania na tę chorobę w porównaniu z tymi, którzy jedli inaczej.

Dr Oliver Shannon, wykładowca żywienia człowieka i starzenia się na Uniwersytecie w Newcastle i główny autor badania, powiedział, że znalezienie sposobów na zmniejszenie ryzyka demencji jest „głównym priorytetem” dla zdrowia publicznego. „Demencja wpływa na życie milionów osób na całym świecie, a obecnie istnieją ograniczone możliwości leczenia tej choroby” – powiedział.

READ  Zielona kometa Nishimura pojawi się z Ziemi w przyszłym tygodniu

Susan Mitchell, szefowa ds. polityki w Alzheimer’s Research UK, zgodziła się, że badania były „interesujące”, ale wymagały dalszych badań, które powinny zostać rozszerzone na osoby rasy czarnej, azjatyckiej i mniejszości etnicznych, zwłaszcza że demencja jest piętnowana w niektórych społecznościach.

Powiedziała, że ​​nie ma jeszcze „pewnych sposobów” zapobiegania demencji. „Istnieje wiele dowodów na to, że spożywanie zdrowej, zbilansowanej diety może pomóc zmniejszyć ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych. Ale dowody dotyczące konkretnych diet są znacznie mniej jasne”.

Profesor David Curtis z Instytutu Genetyki na UCLA powiedział, że badanie nie odzwierciedla faktu, że osoby stosujące dietę śródziemnomorską częściej prowadziły zdrowszy tryb życia, co sprawia, że ​​nie jest jasne, czy sama dieta zmniejsza ryzyko. „Chociaż jest prawdopodobne, że mógłby”.

Dodał: „Należy zauważyć, że badanie dotyczyło wszystkich form demencji, a nie konkretnie choroby Alzheimera. Moim zdaniem, jeśli istnieje wpływ diety, jest bardziej prawdopodobne, że będzie to miało wpływ na ogólny stan zdrowia układu sercowo-naczyniowego, a tym samym wpłynie na demencję spowodowaną chorobą naczyniową, a nie chorobą Alzheimera. „

Istnieją ograniczenia w ustaleniach, które opierają się głównie na osobach pochodzenia europejskiego, z potrzebą dalszych badań w szerszej populacji.

Dr Duane Mellor, dietetyk i wykładowca na Uniwersytecie Aston zwraca uwagę, że zastosowany kwestionariusz żywieniowy nie odzwierciedla brytyjskich zwyczajów żywieniowych, np. że ziemniaki je się inaczej w Wielkiej Brytanii niż w basenie Morza Śródziemnego.

Nie obejmuje również społecznego aspektu jedzenia, dodał Mellor, który jest kluczowym elementem diety śródziemnomorskiej i może mieć działanie ochronne przed demencją poprzez zwiększenie interakcji z ludźmi.