Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Najnowsza prośba NASA o gotówkę obejmuje wielkie plany deorbitacji „kosmicznego holownika” dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Najnowsza prośba NASA o gotówkę obejmuje wielkie plany deorbitacji „kosmicznego holownika” dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Basant Rabi

Wysłane 3 godziny temu: 15 marca 2023 o 2:25 w nocy

NASA nadal koncentruje się na programie księżycowym Artemis, jego celach z Księżyca na Marsa i utrzymaniu obecności na niskiej orbicie okołoziemskiej w ramach proponowanego budżetu agencji na 2024 rok. Agencja kosmiczna ma również nową pozycję na swojej corocznej liście życzeń: holownik kosmiczny, który ma wyprowadzić Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z jej orbity pod koniec jej życia.

W poniedziałek NASA wyjaśniła swój budżet na 2024 r., który był wydany W zeszłym tygodniu podał więcej szczegółów na temat tego, gdzie idą te pieniądze. Prezydent Joe Biden stara się o budżet w wysokości 27,2 USD (38 miliardów USD) w przyszłym roku dla agencji kosmicznej, wzrost o 7% w porównaniu z ubiegłym rokiem i więcej funduszy na przyszłe misje NASA na Księżyc.

Podczas rozmowy z dziennikarzami dyrektor finansowy NASA Margaret Vaux Schhaus podkreśliła kluczowe priorytety budżetu, takie jak obecność na Księżycu i wokół niego, opracowanie nowego planu zejścia z orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz uwolnienie próbek z powierzchni Marsa. Już w 2030 r.

Proponowany budżet NASA obejmuje 180 USD (250 mln USD) na rozwinięcie możliwości deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do końca 2030 r. Jeśli budżet zostanie zatwierdzony, program kosmiczny wezwie sektor prywatny do przedstawienia koncepcji likwidacji przestrzeni kosmicznej w celu deorbitacji ISS, aby mogła ponownie wejść i spalić się w ziemskiej atmosferze. NASA wcześniej proponowała użycie rosyjskiego statku kosmicznego Progress do deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wydaje się, że ta opcja jest nadal na stole.

Nasz obecny model jest nadal w użyciu [the Russian spacecraft] Kontynuujemy prace z naszymi rosyjskimi odpowiednikami nad tym, jak bezpiecznie zejść z orbity pojazdami Progress, powiedziała mi Kathy Lueders, zastępca administratora NASA ds. operacji kosmicznych podczas rozmowy telefonicznej. „Ale rozwijamy również tę amerykańską zdolność jako sposób na nadmiarowość i zdolność do lepszego wspomagania namierzania pojazdu i bezpiecznego powrotu pojazdu”.

READ  Oto sposób na miniaturyzację baterii jądrowych w przestrzeni kosmicznej

Lueders szacuje, że całkowity koszt holownika kosmicznego wyniesie około 1 miliarda USD (1 USD), przy czym wymagane 180 USD (250 milionów USD) ma zapewnić agencji kosmicznej przewagę nad projektem w przyszłym roku.

Jednak program Artemis NASA znajduje się na szczycie listy misji agencji kosmicznej, pobierając 8,1 miliarda dolarów (11 miliardów dolarów) z budżetu (w porównaniu z zeszłorocznym 7,5 miliarda dolarów (10 miliardów dolarów). Plan nadal umożliwia NASA lądowanie ludzi na Księżycu jako już w 2025 roku i rozpocząć budowę Moongate, placówki krążącej wokół Księżyca, która będzie domem dla astronautów i badań naukowych.

We wniosku budżetowym przeznaczono by 2,5 miliarda dolarów na rakietę Space Launch System (SLS), która została wykorzystana do wystrzelenia misji Artemis 1 w listopadzie 2022 r. obejmują konfigurację” – powiedział Schhaus podczas rozmowy. Ulepszony dla wyższego etapu i innych promocji.

NASA chce również rozwinąć swój program Moon to Mars, proponowany pomysł wykorzystania Księżyca jako poligonu testowego do ostatecznego lądowania ludzi na Marsie. „Chcę wyjaśnić, że nasze cele od Księżyca do Marsa obejmują stałe tempo nauk podstawowych i stosowanych, nauk księżycowych i planetarnych, fizyki, nauk fizycznych i biologii człowieka” – powiedział Schhaus. „Obejmuje to również prowadzenie badań naukowych i gromadzenie danych poprzez instrumentalną eksplorację Marsa”.

Realizując ten sam cel, NASA koncentruje się również na misji Mars Sample Return, aby przywrócić próbki skał, które są obecnie przechowywane przez łazik Perseverance na Marsie. Na przyszłą misję przeznaczono 949 USD (1 317 mln USD) na wystrzelenie próbek z powierzchni Marsa już w 2030 r., w porównaniu z 800 USD (1 111 mln USD) pierwotnie przeznaczonych na misję w poprzednim roku.

Misja Mars Sample Return NASA otrzymuje część całkowitych funduszy na naukę, co stanowi 8,26 miliarda dolarów (11 miliardów dolarów) w budżecie na 2024 r. Niektóre z misji wyróżnionych w ramach budżetu obejmują Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, Nancy Grace Roman Telescope (wystrzelony w 2027 r.), misja Europa Clipper mająca na celu badanie księżyca Jowisza (wystrzelona w 2024 r.) oraz misja ExoMars.

READ  To są objawy Omicronu u osób zaszczepionych i nieszczepionych

ExoMars, współpraca Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i jej rosyjskiego odpowiednika, miała wystartować w tym roku, ale misja uległa niefortunnemu opóźnieniu w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Europejska Agencja Kosmiczna zerwała stosunki z Rosją, a NASA może pomóc w uruchomieniu statku do 2028 roku.

W oparciu o budżet na 2024 r. NASA chce utrzymać obecność na niskiej orbicie okołoziemskiej (przynajmniej do 2030 r.), ustanowić obecność na Księżycu i wokół niego oraz sprowadzić ludzi na Marsa w najbliższej przyszłości. Proponowany budżet wydaje się być przypieczętowaniem ambitnych planów agencji kosmicznej. Miejmy nadzieję, że Kongres spojrzy na to w ten sam sposób.

więcej: NASA wkrótce ujawni, kto poleci na Księżyc w ramach misji Artemis 2

Świergot i dodane do zakładek loty kosmiczne dla Gizmodo strona.