Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badanie dotyczące gorączki denga w Indonezji daje nadzieję w walce z chorobą the

Infekcja dengi gwałtownie spadła w indonezyjskim badaniu, w którym bakteria została wprowadzona do komarów przenoszących choroby, dając nadzieję na walkę z chorobą, która dotyka miliony rocznie na całym świecie.

Wyniki trzyletniego badania, opublikowanego w tym tygodniu w New England Journal of Medicine, wykazały, że infekcja komarów przenoszących dengę nieszkodliwą bakterią o nazwie Wolbachia doprowadziła do 77-procentowej redukcji przypadków u ludzi.

Infekcje wymagające hospitalizacji również spadły o 86 procent na obszarach leczonych bakteriami w Yogyakarcie, mieście na wyspie Jawa, gdzie przeprowadzono badanie, twierdzą naukowcy.

Badanie zostało przeprowadzone przez Global Mosquito Program na Monash University w Australii i Gadja Mada University w Indonezji.

„To naprawdę imponujące 77 procent w przypadku choroby zakaźnej i jesteśmy bardzo wdzięczni za wynik” – powiedział Adi Otarini, badacz zdrowia publicznego z Uniwersytetu Gadja Mada, który był zaangażowany w badanie.

Eksperyment polegał na uwolnieniu bakterii Wolbachia do populacji komarów w niektórych częściach Yogyakarty, aby zmierzyć jej wpływ na częstość infekcji wśród osób w wieku od 3 do 45 lat.

Obecnie został rozszerzony na inne części miasta.

Wolbachia hamuje zdolność wirusa do rozmnażania się u komarów Aedes aegypti przenoszących gorączkę denga i powoduje infekcje, gdy gryzą ludzi.

Wcześniejsze eksperymenty z bakteriami Wolbachia – powszechnie występującymi u muszek owocowych i innych owadów – również wykazały pozytywne wyniki w ograniczaniu przypadków dengi – stwierdzili naukowcy.

Naukowcy mają nadzieję, że ta metoda zmieni zasady gry w globalnej walce z chorobą, która czasami może być śmiertelna.

Objawy zwykle obejmują bóle ciała, gorączkę i nudności.

„To jest wynik, na który czekaliśmy” – powiedział Scott O’Neill, dyrektor programu World Mosquito.

„Mamy dowody na to, że nasza metoda Wolbachia jest bezpieczna, zrównoważona i znacznie zmniejsza występowanie dengi.

„Daje nam to ogromne zaufanie do pozytywnego wpływu tej metody na całym świecie, gdy jest ona dostarczana społecznościom zagrożonym tymi chorobami przenoszonymi przez komary” – dodał.

READ  Wiktoriańscy urzędnicy ds. zdrowia biegają „łeb w łeb” z epidemią COVID-19

Gorączka denga jest jedną z najszybciej rozprzestrzeniających się chorób przenoszonych przez komary, z ponad 50 milionami przypadków na całym świecie każdego roku, w tym około ośmiu milionów w Indonezji.

Badania wykazały również, że metoda Wolbachia może być skuteczna w zapobieganiu przenoszeniu Zika, chikungunya, żółtej febry i innych chorób przenoszonych przez komary.

dsa / pb / axn