Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badanie galaktyk o małej masie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba może rozwiązać debatę na temat wczesnego Wszechświata

Badanie galaktyk o małej masie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba może rozwiązać debatę na temat wczesnego Wszechświata

Międzynarodowi badacze dokonali wielkiego astronomicznego przełomu, odkrywając, że małe galaktyki najprawdopodobniej były przyczyną rejonizacji, kluczowego okresu we wczesnym Wszechświecie, kiedy obojętny wodór został przekształcony w zjonizowany gaz.

Artykuł opublikowany w Natura Użyj Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST), aby uzyskać pierwsze widma galaktyk o bardzo małej masie niecałe miliard lat po Wielkim Wybuchu.

Ich obserwacje mogą pomóc w rozstrzygnięciu długotrwałej debaty naukowej na temat czynników napędzających rejonizację i mogą mieć kluczowe znaczenie dla zrozumienia powstawania pierwszych galaktyk.

Swinburne University of Technology jest jedyną australijską uczelnią zaangażowaną we współpracę międzynarodową pod przewodnictwem… Profesor nadzwyczajny Ivo Lappé.

Współautor, starszy naukowiec w Australijskim Centrum Danych w JWST i zdobywca nagrody Swinburne’a jako pracownik naukowy podoktorancki w dziedzinie Galactic Spectroscopic Modeling Doktor Thimya Nanayakkara Mówi, że jest zadowolony z wyników globalnych badań, w których uczestniczył Paryski Instytut Astrofizyki (Sorbonne/CNRS) oraz uniwersytety w Pittsburghu i Teksasie.

„Ta praca stanowi mocny dowód na to, że mniejsze galaktyki są siłą napędową rejonizacji Wszechświata. Chociaż liczba energetycznych fotonów wytwarzanych przez te małe galaktyki może dla wielu być szokiem, implikacje kosmologiczne są również głębokie”.

Proces rejonizacji, który nastąpił około 500 do 900 milionów lat po Wielkim Wybuchu, stanowi kluczowy okres w historii wszechświata. Reprezentuje przemianę obojętnego wodoru – który dominował we wszechświecie – w zjonizowany gaz i reprezentuje koniec „ciemnych wieków” w historii kosmosu.

Naukowcy od dawna spierają się o przyczyny rejonizacji Wszechświata. Potwierdzenie hipotezy dotyczącej galaktyk o małej masie okazało się bardzo trudne ze względu na ich małą jasność.

W badaniu osiągnięto ten technologiczny wyczyn dzięki unikalnemu połączeniu czułości Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i efektu soczewkowania grawitacyjnego gromady Abell 2744, który powoduje, że pobliskie galaktyki działają jak kosmiczne lupy, zniekształcając przestrzeń i wzmacniając światło galaktyk tła.

READ  Rysowanie kształtu słońca dla nauki podczas zaćmienia słońca

Zespół chce rozszerzyć te badania na większą skalę, aby mieć pewność, że ta lokalizacja reprezentuje średni rozkład galaktyk we wszechświecie.

„Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba wkroczyliśmy na niezbadane terytorium” – mówi dr Nanayakkara. „Ta praca otwiera bardziej ekscytujące pytania, na które musimy odpowiedzieć, starając się opisać ewolucyjną historię naszych początków”.