Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badanie rozwiązuje interesującą zagadkę dotyczącą lodowego księżyca Jowisza • Earth.com

Badanie rozwiązuje interesującą zagadkę dotyczącą lodowego księżyca Jowisza • Earth.com

Lodowy księżyc Jowisza, Europa, to puzzle pełne kosmicznych tajemnic gotowych do rozwiązania. Naukowcy wykorzystują zasady podobne do analizy kuli śnieżnej, aby odkrywać tajemnice Europy. Metoda ta ma fundamentalne znaczenie dla nauk planetarnych, łącząc codzienne doświadczenia z dążeniem do zrozumienia tajemnic wszechświata.

Zatem badając lód Europy, naukowcy odkrywają nowe szczegóły na temat jego otoczenia i oceniają jego potencjał do podtrzymania życia.

Lodowata powierzchnia Europy i rozległe, słone oceany czynią ją głównym kandydatem na życie pozaziemskie. Grubość skorupy lodowej ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia geologii Księżyca i jego warunków do zamieszkania. Do tej pory te kluczowe szczegóły pozostały nieznane.

Przełom w nauce o planetach

Zespół z Katedry Nauk o Ziemi, Atmosferze i Planetach Uniwersytetu im Uniwersytetu Purduew tym profesor Brandon Johnson i naukowiec Shigeru Wakita, dokonali kluczowego odkrycia dotyczącego lodowej skorupy Europy.

Badania wykazały, że grubość lodu pokrywającego Europę wynosi nie mniej niż 20 kilometrów. Odkrycie to wynika ze szczegółowych badań dużych kraterów na Księżycu oraz zaawansowanych technik modelowania mających na celu rozszyfrowanie właściwości fizycznych tworzących te kratery.

Nowe szczegóły na temat lodowego księżyca Jowisza

Pomysły Wakity podkreślają nowość jego odkryć, podważają wcześniejsze założenia o cienkiej pokrywie lodowej i sugerują istnienie dużej bariery nad oceanem. Konsekwencje grubej skorupy lodowej wnoszą nowe spojrzenie na dynamikę Europy. Obejmuje to możliwość występowania prądów konwekcyjnych, które mogą wpływać na jego lodową powierzchnię i wnętrze.

Wiedza profesora Johnsona w dziedzinie fizyki planet odegrała kluczową rolę w tych badaniach. Wykorzystując dane i obrazy z misji statku kosmicznego Galileo do Europy w 1998 r., Johnson zbadał kratery na Księżycu, aby wywnioskować aspekty jego struktury podpowierzchniowej. Podejście to wykorzystuje kratery uderzeniowe jako naturalne sondy, zapewniające wgląd w leżące pod spodem warstwy ciał planetarnych.

READ  Kosmiczny Teleskop Hubble'a robi zdjęcie mgławicy Krewetki — czym właściwie jest mgławica?

Znaczenie skorupy lodowej Europy

Grubość skorupy lodowej Europy jest kluczem do zrozumienia niezliczonych procesów zachodzących na Księżycu, od tektoniki płyt po możliwość istnienia życia.

Powierzchnia lodowego księżyca Jowisza, który jest geologicznie młody, podlega ciągłym metamorfizmom w wyniku aktywności tektonicznej i prądów konwekcyjnych. Zmiany te przyczyniają się do dynamicznego i złożonego charakteru skorupy lodowej. Co więcej, stosunkowo nieuformowana powierzchnia Księżyca ułatwia obserwację i analizę kraterów uderzeniowych, dostarczając naukowcom ważnych informacji na temat podziemnego świata.

Profesor Johnson podkreśla rolę tych badań w poszukiwaniu życia pozaziemskiego. Wymiana między powierzchnią Europy a oceanem jest ściśle związana z cechami skorupy lodowej. Zrozumienie tych procesów ma kluczowe znaczenie dla pomiaru możliwości zamieszkania i zamieszkiwania Księżyca w tak ekstremalnych warunkach.

Patrzy w przyszłość

Badanie to nie tylko pogłębia naszą wiedzę o Europie, ale także poszerza granice nauk planetarnych. Łącząc dane obserwacyjne z modelami teoretycznymi, naukowcy są o krok bliżej odpowiedzi na odwieczne pytanie, czy jesteśmy sami we wszechświecie.

Kontynuując eksplorację tych odległych światów, każde odkrycie przybliża nas o krok do odkrycia tajemnic naszego Układu Słonecznego i nie tylko.

Więcej o Europie

Europa, jeden z księżyców Jowisza, wyróżnia się jako jedno z najciekawszych ciał niebieskich w naszym Układzie Słonecznym. Księżyc ten jest nieco mniejszy od Księżyca Ziemi i charakteryzuje się gładką, lodową powierzchnią, co czyni go jednym z najjaśniejszych księżyców w Układzie Słonecznym.

Ta jasna powierzchnia składa się głównie z lodu wodnego i jest poprzecinana skomplikowanym wzorem linii i pęknięć, które uważa się za spowodowane siłami pływowymi wywieranymi przez silną grawitację Jowisza.

Podpowierzchniowy ocean

Pod lodową skorupą Europy leży ogromny ocean ciekłej wody, którego głębokość szacuje się w niektórych miejscach na 160 km.

Ocean podpowierzchniowy pozostaje płynny ze względu na intensywne ogrzewanie pływowe spowodowane jego eliptyczną orbitą wokół Jowisza. Proces ten generuje wystarczającą ilość ciepła, aby utrzymać wodę w postaci płynnej, kluczowy składnik życia, jakie znamy.

READ  Model wieloskalowy ujawnia znaczenie lipidów w dynamice sygnalizacji białek RAS

Życie pozaziemskie

Obecność ciekłego oceanu pod zamarzniętą powierzchnią czyni Europę głównym kandydatem do poszukiwania życia pozaziemskiego w naszym Układzie Słonecznym.

Naukowcy uważają, że ocean może zawierać dwa razy więcej wody niż wszystkie oceany na Ziemi razem wzięte, a reakcje chemiczne między oceanem a płaszczem skalistym poniżej mogą stworzyć warunki niezbędne do życia.

Atmosfera

Atmosfera Europy jest rzadka i składa się głównie z tlenu, ale człowiek nie nadaje się do oddychania. Tlen prawdopodobnie powstaje, gdy cząsteczki wody dzielą się na wodór i tlen w procesie radiolizy napędzanej przez intensywne pasy radiacyjne Jowisza.

Wodór ucieka w przestrzeń kosmiczną, podczas gdy tlen pozostaje, tworząc cienką atmosferę Księżyca.

badanie

NASA i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wykazały duże zainteresowanie Europą i planują dalsze jej badania. Misja NASA Europa Clipper, której wystrzelenie zaplanowano na lata 20. XX wieku, ma na celu przeprowadzenie szczegółowych badań lodowej skorupy Europy i podpowierzchniowego oceanu poprzez wielokrotne przeloty w pobliżu Księżyca.

Tymczasem należąca do ESA misja Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE), która wystartuje również w latach 20. XXI wieku, będzie badać nie tylko Europę, ale także Ganimedesa i Kallisto.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Przegląd fizyczny.

—–

Podoba Ci się to, co przeczytałem? Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać ciekawe artykuły, ekskluzywne treści i najnowsze aktualizacje.

Odwiedź nas w EarthSnap, bezpłatnej aplikacji udostępnionej przez Erica Rallsa i Earth.com.

—–