Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Belgia wszczyna dochodzenie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci w wyniku powodzi | Belgia

Prokuratura w mieście Liege poinformowała, że ​​belgijski sędzia wszczął śledztwo w sprawie możliwego morderstwa w wyniku powodzi, w której zginęło 38 osób.

Biuro prokuratora generalnego poinformowało w oświadczeniu w środę, że sędzia śledczy ma za zadanie ustalić, kto może być odpowiedzialny za „nieumyślne zabójstwo z powodu braku przewidywania lub ostrożności”.

Can Liège, we francuskojęzycznym regionie Walonii na południu kraju Najbardziej dotknięty katastrofą.

W związku z powodzią z 14 i 15 lipca zadawano już pytania, a konkretnie o możliwe awarie systemu ostrzegania przed powodzią.

Samochody przetoczyły się przez belgijskie miasto w najgorszej powodzi od dziesięcioleci - WIDEO
Samochody przetoczyły się przez belgijskie miasto w najgorszej powodzi od dziesięcioleci – WIDEO

Niektórzy z ofiar katastrofy powiedzieli, że nie otrzymali żadnego ostrzeżenia, że ​​zapora w Ubin, na wschodzie kraju, która została zalana, otworzyła swoje bramy – zanim wszyscy mieszkańcy zostali ewakuowani.

Wcześniej w tym tygodniu partia polityczna w Belgia Domagali się utworzenia komisji parlamentarnej do zbadania śmiertelnych powodzi.

Centrum Demokracji Humanitarnej (CDH) oświadczyło, że nie chce rozpoczynać „polowania na czarownice”, ale ma nadzieję rzucić światło na katastrofę.

Mówi się również, że grupy obywateli belgijskich rozważają podjęcie kroków prawnych przeciwko państwu z powodu rzekomego braku ich ochrony.

„Pozostaje pilna potrzeba udzielenia pomocy ofiarom, a wszystkie wysiłki muszą być teraz skierowane na zarządzanie kryzysem” – powiedziała partia CDH.

Policja federalna poinformowała w środę AFP, że ostatnia prowizoryczna liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 38, w przeciwieństwie do 41, które podał szef regionalnego rządu Walonii Elio de Rupo.

Sąsiednie Niemcy również zostały mocno dotknięte przez powodzie, które zabiły tam ponad 180 osób.

Z AFP i AP

READ  Kobieta „nie wiedziała”, że jest w ciąży podczas lotu Delta Air