Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Berlin jest gotowy przedłużyć rozmieszczenie systemu Patriot w Polsce do końca 2023 roku

Berlin jest gotowy przedłużyć rozmieszczenie systemu Patriot w Polsce do końca 2023 roku

BERLIN (Reuters) – Niemcy zaproponowały przedłużenie rozmieszczenia trzech jednostek obrony powietrznej Patriot w Polsce do końca 2023 roku, poinformowało we wtorek niemieckie Ministerstwo Obrony.

„Nie przewiduje się przedłużenia poza koniec 2023 r.” – napisano w oświadczeniu ministerstwa, dodając, że niektóre niemieckie jednostki Patriot były wymagane do użycia przez siły szybkiego reagowania NATO w 2024 r., podczas gdy inne musiały przejść konserwację.

Wraz z trzema jednostkami obrony powietrznej Patriot około 300 niemieckich żołnierzy stacjonuje w polskim mieście Zamość, około 50 kilometrów (31 mil) od granicy z Ukrainą, od początku roku w celu ochrony południowego miasta i jego ważnej linii kolejowej . na Ukrainę.

Rozmieszczenie zostało wywołane przez zabłąkaną ukraińską rakietę, która uderzyła w polską wioskę Przyodo w regionie w listopadzie ubiegłego roku, w incydencie, który wzbudził obawy przed wybuchem wojny na Ukrainie po drugiej stronie granicy.

Podczas lipcowej wizyty w Zamościu minister obrony RFN Boris Pistorius nie odpowiedział od razu na prośbę swojego polskiego odpowiednika o przedłużenie misji Patriot.

Stosunki między Berlinem a rządzącą nacjonalistyczną partią Prawo i Sprawiedliwość są w Warszawie napięte, a obie strony spierają się w wielu kwestiach – od dostaw broni do Kijowa po odrzuconą przez Polskę umowę imigracyjną z UE.

Naziemne systemy obrony powietrznej, takie jak Raytheon Patriot, są zaprojektowane do przechwytywania nadlatujących pocisków.

Jednak brakuje ich w całym NATO, ponieważ wielu sojuszników zmniejszyło liczbę jednostek obrony powietrznej po zimnej wojnie.

Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawia, że ​​sojusznicy NATO starają się załatać dziury w swoich zapasach, jednocześnie wyposażając Kijów w systemy obrony powietrznej, aby odeprzeć rosyjskie ataki.

(Reportaż Sabine Siebold i Christopha Steitza; montaż: Chris Reese i Alex Richardson)

READ  Nieopowiedziana prawda od Bena Kingsleya