Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Bezdech senny zwiększa ryzyko nagłej śmierci i chorób układu krążenia

Hershey, PA – A nauka za pomocą Penn State College of Medicine Naukowcy wykazali, że osoby z obturacyjnym bezdechem sennym (OBS), stanem, który pojawia się, gdy drogi oddechowe danej osoby zostają zablokowane podczas snu, są dwukrotnie bardziej narażone na nagłą śmierć niż osoby bez obturacyjnego bezdechu sennego. Naukowcy odkryli również, że obturacyjny bezdech senny, który według szacunków dotyka ponad miliard ludzi na całym świecie, zwiększa ryzyko niektórych chorób sercowo-naczyniowych, w tym wysokiego ciśnienia krwi, choroby wieńcowej i zastoinowej niewydolności serca.

Zespół badawczy przebadał ponad 42 000 pacjentów na całym świecie i przeprowadził systematyczny przegląd badań dotyczących bezdechu sennego opublikowanych do stycznia 2020 r. Naukowcy odkryli, że osoby z obturacyjnym bezdechem sennym częściej umierają nagle z różnych przyczyn, w tym z przyczyn sercowo-naczyniowych. Według naukowców zagrożenia te rosną wraz z wiekiem.

„Pacjenci z bezdechem sennym doświadczają duszności lub przerw w oddychaniu, co zakłóca ich sen” – powiedziała dr Anna Sentongo, studentka zdrowia publicznego i główny badacz w badaniu. Nasze badania pokazują, że ten stan może zagrażać życiu. Osoby z obturacyjnym bezdechem sennym miały około dwa razy większe ryzyko nagłej śmierci i śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych w porównaniu z osobami bez niego. Potrzebne są przyszłe badania, aby zidentyfikować terapie i interwencje, które mogą poprawić przeżycie”.

Wyniki badań wskazują, że obturacyjny bezdech senny jest związany z wieloma współwystępującymi chorobami sercowo-naczyniowymi, w tym nadciśnieniem, chorobą wieńcową i zastoinową niewydolnością serca. Pacjenci z OBS doświadczają stresu oksydacyjnego lub braku tlenu dostępnego dla komórek, co może przyczyniać się do braku równowagi przeciwutleniaczy w organizmie. Z biegiem czasu ta nierównowaga uszkadza komórki i może przyspieszyć proces starzenia i prowadzić do wielu problemów zdrowotnych.

„Obturacyjny bezdech senny jest powszechnym schorzeniem, które może mieć fatalne konsekwencje” – powiedział współautor. dr John S. Oh, adiunkt at Klinika Chirurgii w Centrum medyczne Milton S Hershey w Penn State Health. „To jest coś, o czym wielu pacjentów nie myśli po zdiagnozowaniu choroby i mamy nadzieję, że nasze badania zwrócą większą uwagę na profilaktykę i leczenie”.

READ  Eksperci SM wzywają do większego skupienia się na postępowych badaniach nad rehabilitacją SM

Współautorka Emily Heilbronn dodała: „Badanie to podkreśla znaczenie odpowiednich środków zapobiegawczych w celu zmniejszenia częstości występowania obturacyjnego bezdechu sennego i związanego z nim nagłego zgonu. Zapewnienie dostępnych i niedrogich metod leczenia populacjom z obturacyjnym bezdechem sennym może ostatecznie zmniejszyć negatywne skutki zdrowotne tych osób”.

Zespół badawczy zauważył, że badanie ma pewne ograniczenia. Badanie obejmowało dane z pięciu kontynentów, ale nie zawierało żadnych badań z Afryki czy Antarktydy. Naukowcy stwierdzili, że przyszłe badania naukowe powinny zbadać związek między obturacyjnym bezdechem sennym a śmiertelnością w populacjach niereprezentowanych w tym badaniu.

Vernon Chinchelli z Penn State College of Medicine i Dr Paddy Sentongo podrzędny Penn State Center for Neuroinżynieria Przyczyń się do tych badań. Badacze nie ujawniają konfliktów interesów ani konkretnego wsparcia finansowego.

Czytać pełne studium W BMJ Open Respiratory Research.