Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Bhutan organizuje ultramaraton na dużych wysokościach, aby zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa związane ze zmianą klimatu

Dwudziestu dziewięciu biegaczy wyruszyło w czwartek w rzadkim wyścigu wysokogórskim w Bhutanie, aby zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa związane ze zmianami klimatycznymi dla królestwa Himalajów wciśniętego między Chiny i Indie, dwa z największych na świecie zanieczyszczających środowisko.

Bhutan, który jest mniej więcej o połowę mniejszy od Tasmanii, zajmuje 70 procent jego terytorium. Emisje te pochłaniają prawie trzy razy więcej niż emisje związane ze zmianami klimatu, które kraj wytwarza każdego roku.

Minister spraw zagranicznych kraju, Tandi Dorje, rozmawiał telefonicznie z Reuters po zatrzymaniu wyścigu w północno-zachodniej miejscowości Gasa.

„Wyścig ma na celu podniesienie świadomości na temat zmian klimatycznych i związanych z nimi zagrożeń dla naszej gospodarki i życia ludzi” – powiedział.

Organizatorzy powiedzieli, że pokonanie ponad 200-kilometrowego wyścigu bałwanów, ogłaszanego jako „najtrudniejszy ultramaraton na świecie”, zajmie biegaczom pięć dni, biegnąc z Gazy do północno-wschodniego miasta Szamkhar szlakiem, który zwykle prowadzi wędrowców. do 20 dni.

Jedyny kraj Azji Południowej, który nie emituje dwutlenku węgla – liczący mniej niż 800 000 mieszkańców – jest podatny na skutki zmian klimatycznych, które przyspieszają topnienie lodowców i powodują powodzie oraz nieprzewidywalne wzorce pogodowe.

Bhutański mężczyzna w okularach w tradycyjnym czerwono-niebieskim stroju stoi za głównym podium Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
Minister spraw zagranicznych Bhutanu Tandi Dorje przemawiał we wrześniu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.(Reuters: Eduardo Munoz)

Pakistan, położony na zachodnim krańcu Himalajów, został w tym roku dotknięty bezprecedensowymi powodziami spowodowanymi niezwykle ulewnymi deszczami i szybszym spływem z lodowców. Jej rząd i Organizacja Narodów Zjednoczonych obwiniają zmiany klimatyczne.

Zawodnicy – z 11 krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Japonii, Tanzanii i samego Bhutanu – pobiegną na średniej wysokości 4267 metrów, z punktem wysokości około 5470 metrów.

Ich ścieżka poprowadzi ich przez zróżnicowany teren, od subtropikalnych dżungli po delikatne ekosystemy na dużych wysokościach, z różnorodną florą i fauną, a także różnymi ludźmi i kulturami.

„Prawdopodobnie ukończyłam około 30 ultramaratonów, ale nigdy mi się to nie podobało” – powiedziała amerykańska biegaczka Sarah Keys w państwowym Bhutan Radio.

„To będzie trochę nieznane, kiedy wejdę na tę wysokość z wysokości, ale ogólnie czuję się całkiem dobrze, fizycznie”.

Reuters

READ  Mężczyzna skazany za zabicie sześciu SUV-ów podczas parady bożonarodzeniowej