Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Biden będzie gościł polskiego prezydenta i premiera 12 marca, 25 lat po przystąpieniu Polski do NATO.

WARSZAWA, Polska – Gospodarzem będzie prezydent USA Joe Biden Prezydent Polski Andrzej Duda i premier Donald Tusk wezmą udział 12 marca w Waszyngtonie w obchodach 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO, poinformował w czwartek Biały Dom.

„Przywódcy potwierdzą swoje niezachwiane poparcie dla obrony Ukrainy przed brutalną wojną podboju prowadzoną przez Rosję” – oznajmiła rzeczniczka Karine Jean-Pierre.

Walki toczą się na wschodniej granicy Polski, na wschodniej flance NATO.

Deklaracja poparcia jest szczególnie ważna w przypadku konfliktów politycznych w Kongresie USA Zatwierdzenie pakietu pomocowego o wartości 60 miliardów dolarów dla Kijowa utknęło w martwym punkcie.

Podczas spotkania podkreślone zostanie, że Waszyngton i Warszawa „podzielają żelazne zaangażowanie na rzecz sojuszu NATO, który czyni nas wszystkich bezpieczniejszymi” – stwierdzono w oświadczeniu, dodając, że trzej przywódcy „połączą się” przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie.

Rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Kirby powiedział w czwartek, że spotkanie było „świetną okazją do okazania naszej wdzięczności za wszystko, co Polska zrobiła jako wielki partner NATO (…) dla Ukrainy”.

Polska wydała w ubiegłym roku na obronę około 4% swojego PKB i przeznaczyła na ten cel 3,1% swojego PKB w 2024 roku, co stanowi jeden z najwyższych wskaźników wydatków na obronę wśród 31 państw członkowskich NATO.

Duda powiedział, że wskaźnik wydatków pokazuje, że Polska jest „solidnym partnerem i wzorem do naśladowania” dla innych członków NATO. Wielu z nich było krytykowanych przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa i innych za to, że dziesięć lat temu wydawali mniej niż 2% swojego PKB.

Wspólna wizyta z okazji rocznicy przystąpienia Polski do NATO „pokazuje, że sojusz polsko-amerykański jest silny i pozostanie silny bez względu na to, kto będzie rządził obydwoma krajami” – napisał wcześniej Duda X na Twitterze.

READ  W Polsce zostanie otwarte Muzeum Jabłka z 1500 eksponatami

Tematami dyskusji będą amerykańsko-polskie strategiczne partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, powiązania gospodarcze i „wspólne przywiązanie do wartości demokratycznych”.

W Polsce wspólna wizyta dwóch znanych osobistości będzie miała dodatkowe znaczenie, ponieważ obaj mężczyźni pochodzą z przeciwnych stron podziału politycznego w kraju.

Tusk i jego liberalny gabinet objęli urząd w grudniu i energicznie odwracają politykę swoich prawicowych poprzedników, których oskarżają o łamanie praworządności i zasad demokracji.

Duda należał do rządzącej do grudnia partii prawicowej i zarzucał rządowi Duska naruszenie polskiej konstytucji i stosowanie autorytarnych metod.

Duda i Dusk spotkali się z Bidenem w Warszawie 21 lutego 2023 r., kiedy po podróży amerykański prezydent odwiedził Kijów.